Çözüldü Bilgisayarın ilk açılışında reset atması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lenax

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Fullstack Developer
Merhabalar sistemimde bir problem var bu konu hakkında bir türlü net çözüm bulamadım. İnternette ve Technopat forumlarındaki tüm konuları okudum ve uyguladım fakat sorunu kesin net bir şekilde çözemedim.

Sistemim:
  • MSI B550 Tomahawk AM4 anakart.
  • Ryzen 7 3700X işlemci.
  • Cooler Master H500 750W Plus güç kaynağı ve kasa.
  • Corsair Vengeance Pro 3200 MHz RAM.
  • 1 TB WD HDD.
  • RTX 2070 Super MSI Gaming X
Sistemim yukarıda belirtmiş oldugum gibidir. Sistemi bazı zamanlarda ilk defa açtığımda masaüstü ekranından sonra herhangi bir yük yok iken 1 defalığa mahsus reset atıyor. Fakat bu 1 defa attığı resetten sonra istersem 10 kez baştan açayım bilgisayarı herhangi bir resetleme sorunu yaşamıyor stres testine sokuyorum yük bindiriyorum hiçbir şekilde kullanımıma engel olmuyor. Artık bu 1 kez resetlemesi canımı iyice sıkmaya başladı bu konu hakkında neler yapabilirim?

Denediklerim:
  • Stres altında reset atıp atmamasını AIDA64 ile kontrol etmek.
  • RAM'leri silgiyle yavaşca silmek.
  • PSU kablolarını tekrardan kontrol etmek.
  • (Windows 10 hata düzeltme)
    CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
    ( powercfg.exe /hibernate off )
  • Fast Boot'u kapattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Format attınız mı hocam?

Evet.
@Recep Baltaş bu konuda sanırım 3.konum bu sorun hakkında yardımcı olabilir misiniz? Mavi ekran hatası alamadığım için tarafınıza DMP dosyası paylaşamıyorum.
Bu sorunu çözdüm sebebi MSI Dragon Center programının başlangıçta çalışan SDK'larından dolayı bilgisayarı patlatıyor ilgili bir Reddit konusunda reset attığını belirtiyorlar. Eğer bu durumdan muzdarip olan varsa MSI Dragon Center programının başlangıç hizmetlerini kapatmanız gerek.
PSU'da bir problem olsa sizce stres altında da problem çıkarması gerekmez mi?

Normalde PSU çok güçlü ise strese girince tam yükte çalışmadığı için sorun anlaşılmayabilir.
Drek reset in başka bir tarifi yok.
Mavi ekran olsa o zaman anlaşılır.
Olay günlüğünü reset attığında kontrol edin belki oradan bir şey yakalarız.

Bir de topraklı priz ve akım korumalı kaliteli bir priz kullanın.

Normalde PSU çok güçlü ise strese girince tam yükte çalışmadığı için sorun anlaşılmayabilir.
Drek reset in başka bir tarifi yok.
Mavi ekran olsa o zaman anlaşılır.
Olay günlüğünü reset attığında kontrol edin belki oradan bir şey yakalarız.

Bir de topraklı priz ve akım korumalı kaliteli bir priz kullanın.

Daha önce ki resetlerde kontrol etmiştim kernel Power 41 63 hatası aldım fakat bunun da net bir açıklaması yok hata açıklaması olarak düzgün kapatılmadan yeni başlatılması oluyor diye hatırlıyorum.

Kullandığım prizde toprak var fakat kullandığım fişde akım korumalı priz kullanmadım deneyeceklerimin arasında oda bulunuyor. Eğer PSU ise Cooler Master Türkiye'nin servisi vektron elektriğe göndereceğim.

Merhabalar bu forumda kaçıncı konum bilmiyorum artik denemediğim yontem kalmadi.

Sistemim:
  • MSI B550 Tomahawk AM4 anakart.
  • Ryzen 7 3700X işlemci.
  • Cooler Master H500 750W Plus güç kaynağı ve kasa.
  • Corsair Vengeance Pro 3200 MHz RAM.
  • 1 TB WD HDD.
  • RTX 2070 Super MSI Gaming X
Bilgisayarim Windows ekrani geldikten bir süre sonra kendine 1 defaliga mahsus reset atiyor sonra istediginiz OCCT testi AIDA testine sokun bilgisayar kendine reset atmiyor. PSU mu garantiye gönderdim bir sorun çıkmadı RAM'lerimi tek tek farkli slotlarda Memtest yaptim bir sorun çıkmadı.
Bu konu ile ilgili net bir sorun hiçbir zaman bulamadim. Bu konu ile ilgili yardimlarinizi bekliyorum.

Dipnot: Bilgisayar mavi ekran vermediği için minidump dosyam yok fakat gelismis sistem ayarlarinda memory.dmp olarak bir dosya yazildigini fark ettim bunu windbg ile analiz ettirdigimde NTFS.sys Process'inde patladığını söylüyor dosya 1 GB olduğu için buraya uploadlayamiyorum.

Format attınız mı hocam?

Evet.
@Recep Baltaş bu konuda sanırım 3.konum bu sorun hakkında yardımcı olabilir misiniz? Mavi ekran hatası alamadığım için tarafınıza DMP dosyası paylaşamıyorum.
Bu sorunu çözdüm sebebi MSI Dragon Center programının başlangıçta çalışan SDK'larından dolayı bilgisayarı patlatıyor ilgili bir Reddit konusunda reset attığını belirtiyorlar. Eğer bu durumdan muzdarip olan varsa MSI Dragon Center programının başlangıç hizmetlerini kapatmanız gerek.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı