Windows GT740 ekran kartımı tanımıyor

587292

Centipat
@Recep Baltaş Recep abi 2 yıldır bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Windows ekran kartımı tanımıyor bu olayı yapmayı beceremedim. Lütfen bana yardım et.

Aşağıdaki bilgileri yaz bakalım, bir bakayım.

1- Ekran kartının modeli. Bunun için GPU-Z indirip ekran görüntüsü gönderirsen daha iyi olur.

2- Kurmaya çalıştığın sürücü sürümü.

3- kullandığın işletim sistemi. Windows arama yerine winver yazıp ekran görüntüsü gönderirsen daha iyi olur.

Ek olarak Windows tanımıyor derken "aygıt yöneticisinde gözüküyor ama sürücüsünü kuramıyorum" mu yoksa "aygıt yöneticisinde gözükmüyor" mu?

Ekran kartı ASUS GT740 128bit DDR5 OC Edition 2 GB. Ama Windows 7'de bulduğu sürücü NVIDIA N14pgs.
Windows 7 kullandığım sürece ekran kartıyla ilgili bir sorun yaşamıyorum ancak Windows 10 geçtiğimde Windows ekran kartını görmüyor. Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı olarak görüyor yedeğini aldığım Windows 7 sürücüsünü kurduğumda çalışıyor ancak sürekli ekran kartı sürücüsü uyumlu değil hatası alıyorum ve oyunlarda sürekli atılıyorum.
Daha detaylı bilgi istersen yazarım.

Ekran kartın Kepler mimarili. Normal şartlarda 473.81 sürümünü kurabilmen gerekiyor Windows 10'da.

Yani bu sürücüyü. Dosyayı kontrol ettim, GT 740 desteği mevcut.

Eğer Windows 10 içerisinde bu sürücüyü denemediysen dene. Eğer denemene rağmen olmuyorsa güvenli moda girip kurulumu tekrardan yapmayı dene.

1664572137298.png

Bu gece Windows 10'a geçip söylediklerinizi deneyeceğim. Size sonuçları bildiririm. Uzun zamandır bu sorunla uğraşıyorum. Çözmeme yardımcı olursanız size minnettar olurum.
Masaüstü kullanıyorum. Söylediklerinizi denedim olmadı maalesef. Bütün NVIDIA sürücüleri denediğimde aldığım hata "Bu grafik sürücüsü uygun donanım bulunamadı" hatası oldu.
Kartın görünümüne baktığımda ve barkodlarını araştırdığımda ASUS GT740 gözüküyor ama PC'de hiçbir yazılımda bu ismi görmedim. Windows 8.1 kurduğumda çoğu zaman kartı yeniden başlatıp bu sefer de Quadro K500M sürücüsünü kuruyor. Ayrıca kurulu olan sürücü koduna internette araştırdığımda 340.46 Linux gibi bir şey çıkıyor. Sanırım bu sürün NVIDIA'da yok. Ben anlamadım bu işi üstadım. Lütfen bana yardımcı ol.
Üstadım öncelikle benim için uğraştığın için teşekkür ederim. Sürücü kurulmadı maalesef. Sanki olacak gibiydi ilk defa kurulum bu kadar ilerledi. SS olarak paylaşıyorum.

ss.PNG

Soldaki resim güvenli mod açılır açılmaz karşıma çıktı.
Olmadı maalesef.

1664657972871.png

İlgilendiğin için çok teşekkür ederim. İyi haberlerini bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Recep Baltaş Recep abi 2 yıldır bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Windows ekran kartımı tanımıyor bu olayı yapmayı beceremedim. Lütfen bana yardım et.
Aşağıdaki bilgileri yaz bakalım, bir bakayım.

1- Ekran kartının modeli. Bunun için GPU-Z indirip ekran görüntüsü gönderirsen daha iyi olur.

2- Kurmaya çalıştığın sürücü sürümü.

3- Kullandığın işletim sistemi. Windows arama yerine winver yazıp ekran görüntüsü gönderirsen daha iyi olur.

Ek olarak Windows tanımıyor derken "aygıt yöneticisinde gözüküyor ama sürücüsünü kuramıyorum" mu yoksa "aygıt yöneticisinde gözükmüyor" mu?

Ekran kartın Kepler mimarili. Normal şartlarda 473.81 sürümünü kurabilmen gerekiyor Windows 10'da.

Yani bu sürücüyü. Dosyayı kontrol ettim, GT 740 desteği mevcut.

Eğer Windows 10 içerisinde bu sürücüyü denemediysen dene. Eğer denemene rağmen olmuyorsa güvenli moda girip kurulumu tekrardan yapmayı dene.

Kartın kendisi ilginç. Daha önce ismini hiç görmedim. Araştırdığım kadarıyla Kepler mimarili 700 serisi bir GPU var fakat tam olarak hangisi olduğunu bulamadım. Laptop mu kullanıyorsun yoksa masaüstü mü bu arada?

342.01, 391.35 ve 473.81 gibi sürümlerin dosyalarında donanım kimliklerini sorgulattım ve donanım kimliklerinin yer almadığını gördüm. Dolayısıyla kimlikler olmadığı için kurulum yapamayacaksındır. Söylediğin 340.46 sürümü de Linux sistemler için çıkan sürücüler. Neden o sürüm kurulu anlamış değilim. Belki de bilmediğim bir şey vardır, bilemiyorum. Böyle bir kart ilk defa gördüm.

Kartın en azından Kepler mimarili olduğu için 473.81 sürümünü editlemeye çalıştım. Fakat işe yarar mı inan bilmiyorum. Dediğim gibi kartı ilk defa görüyorum.

Dosya upload olduktan sonra linkini bırakacağım.

Kuruluma geçmeden önce güvenli moda gir. Videoyu 1:05'e kadar izlemen yeterli. Güvenli moddayken indirdiğin ZIP dosyasının içerisindeki klasörü çıkart. Daha sonra da çıkarttığın klasördeki setup.exe'ye çift tıklayarak kurulumu başlat. Kurulum esnasında "Doğrulanmayan sürücü" gibi uyarı verebilir, sen "Yine de yüklemek istiyorum" seçeneğine tıklayarak devam et. Kurulum bittikten sonra bilgisayarını normal bir şekilde yeniden başlatarak normal Windows'un açılmasını bekle ve sonucu bildir. Kurulum başarılı olursa kartın ismi N14P-GS olarak gözükebilir, o şekilde ayarlı ismi.

Tüh, en son aşamada hata vermiş. O diğer hata bizimle ilgili değil. Hala güvenli moddayken bir de INF dosyası ile kurulum yapmayı deneyebilir misin?

Bunun için aygıt yöneticisinden ekran kartına sağ tıklayıp "Sürücüyü güncelleştir > Bilgisayarımdaki sürücülere göz at > Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver > Disketi Var... > Gözat..." kısmına gel. Dosya seçme ekranı açılınca sürücü klasöründeki Display.Driver klasöründe bulunan nv_dispi.inf'i seçerek "Aç > Tamam > Sonraki" de.

Yine INF dosyasıyla kurulum başarısız olabilir. Sen deneyip sonucu yazarsın. Ben de o sırada araştırmaya devam edeceğim. Olmadı başka bir sürümü editleyip linkini atarım.

Anladım. Kartla ilgili biraz daha araştırma yapacağım. Yarına doğru geri dönüş yaparım bir aksaklık olmazsa.

Selamlar tekrardan.

Araştırma yaparken fark ettiğim şey bunun mobil bir grafik çipi olarak geçtiği. Ayrıca yine internette 340.46 sürümü son sürüm olarak geçmekte bu kart için. Fakat oyun vs. oynayacaksan güncel oyunların bu sürüme destek vereceğini sanmıyorum.

Üç tane şey denemeni isteyeceğim.

Birincisi bu sürücüyü direkt kurmaya çalış.

İkincisi eğer üstteki sürücü olmazsa güvenli moda girip aşağıdaki editlenmiş halini setup.exe ile kurmaya çalış.

Üçüncüsü de yine üsttekiler olmazsa bir de GeForce Experience indir bakalım, o ne diyecek.

Bu arada bu sürücüleri Windows 10 64-bit için atıyorum. 64-bit kullanıyorsun değil mi?

Bunu indirmeyi dener misin ekran kartının kodu yani G14P-GS GT745m kartının kodu fakat masaüstündesin pek anlamadım olayı karta yanlış BIOS atılmış olabilir mi?

Kartın donanım kimliklerini metin olarak paylaşır mısın?

Kod:
PCI\VEN_10DE&DEV_0FE8&SUBSYS_84D81043&REV_A1 
PCI\VEN_10DE&DEV_0FE8&SUBSYS_84D81043
PCI\VEN_10DE&DEV_0FE8&CC_030000
PCI\VEN_10DE&DEV_0FE8&CC_0300

Selam tekrardan.

Araştırma yaparken fark ettiğim şey bunun mobil bir grafik çipi olarak geçtiği. Ayrıca yine internette 340.46 sürümü son sürüm olarak geçmekte bu kart için. Fakat oyun vs. oynayacaksan güncel oyunların bu sürüme destek vereceğini sanmıyorum.

Üç tane şey denemeni isteyeceğim.

Birincisi bu sürücüyü direkt kurmaya çalış.

İkincisi eğer üstteki sürücü olmazsa güvenli moda girip aşağıdaki editlenmiş halini setup.exe ile kurmaya çalış.

Üçüncüsü de yine üsttekiler olmazsa bir de GeForce Experience indir bakalım, o ne diyecek.

Bu arada bu sürücüleri Windows 10 64-bit için atıyorum. 64-bit kullanıyorsun değil mi?

Merhaba tekrardan. Evet Windows 10 64 Bit kullanıyorum. Söylediklerinizi denedim. İşte sonuçlar:

1664701129621.png

Bunu indirmeyi dener misin ekran kartının kodu yani G14P-GS GT745m kartının kodu fakat masaüstündesin pek anlamadım olayı karta yanlış BIOS atılmış olabilir mi?

Verdiğiniz linkten hiçbir şey indiremedim. Bu tarz şeyleri daha önce denemiştim hiçbir şekilde kartı tanımıyor. Bu kartı 3 sene önce 2. el almıştım. BIOS'una falan hiç ellemedim. Zaten Windows 7 kullandığım sürece kartla ilgili hiçbir sorunum yok.

Normalde Kepler mimarili masaüstü bir karta 473.81, mobil bir karta 425.31 sürümü kurulabilmesi gerekiyor. Açıkçası pek anlam veremedim duruma, ikisini de hem normal haliyle hem de editlenmiş haliyle denedik çünkü. Gönderdiğin CPU-Z görüntüsünde kart hakkındaki bilgiler fake mi gözüküyor diye düşünmeye başladım. Mesela CPU-Z'de revizyon A2 gözükürken donanım kimliğinde neden A1 olarak gözükmekte. Ek olarak kart sana GT 740 diye satılmış...

Bazı edindiğim bilgileri madde halinde yazacağım.
  • Bu kaynakta kartla ilgili string değeri mevcut.
  • N14P-GS'i yine internette aratınca mobil bir çip olarak geçiyor. Mesela TechPowerUp üzerinde GT 745M'de olduğu gözüküyor. Link
  • A2 revizyon numarasıyla birlikte arama yapınca eBay gibi sitelerde satış başlığında GT 740M olduğu belirtilmiş yine... Link
  • PCI\VEN_10DE&DEV_0FE8 kimliğine uygun olarak 3. parti sitelerde en fazla 340.46 sürümü gözükmekte. Link Link2 Link3
Bir de GPU-Z indirip gönderebilir misin? En son olarak o kısımda gözüken bilgileri merak ettim... Büyük ihtimalle güncel sürücüler kuramayacağız bu arada maalesef, bunu belirtmek isterim.

Üstadım buyurun ekran görüntüleri:

1664739536028.png

Peki ne yapmamı önerirsiniz? Yeni kart alacak durumum yok. Windows 7 kullanırken kartla ilgili hiçbir sorunum yok. Gayet performanslı. Ancak artık birçok uygulama Windows 7'de çalışmıyor. O yüzden Windows 10'a geçmek zorunda kalıyorum. Ne yapabilirim? Linux mu geçsem acaba? Onunla ilgili de hiçbir bilgim yok.

Tekrardan ilgilendiğin için teşekkür ederim. Bu olaylardan sizin kadar anlamıyorum. Son çare buraya yazdım. Artık olmazsa bende vazgeçicem.

1664787780327.png

Kartı güncelleyemesek de oyunlarda atılmamam için bir şey yapamaz mıyız? Sorunu en çok oyunda hissediyorum.

Normalde Kepler mimarili masaüstü bir karta 473.81, mobil bir karta 425.31 sürümü kurulabilmesi gerekiyor. Açıkçası pek anlam veremedim duruma, ikisini de hem normal haliyle hem de editlenmiş haliyle denedik çünkü. Gönderdiğin CPU-Z görüntüsünde kart hakkındaki bilgiler fake mi gözüküyor diye düşünmeye başladım. Mesela CPU-Z'de revizyon A2 gözükürken donanım kimliğinde neden A1 olarak gözükmekte. Ek olarak kart sana GT 740 diye satılmış...

Bazı edindiğim bilgileri madde halinde yazacağım.
  • Bu kaynakta kartla ilgili string değeri mevcut.
  • N14P-GS'i yine internette aratınca mobil bir çip olarak geçiyor. Mesela TechPowerUp üzerinde GT 745M'de olduğu gözüküyor. Link
  • A2 revizyon numarasıyla birlikte arama yapınca eBay gibi sitelerde satış başlığında GT 740M olduğu belirtilmiş yine... Link
  • PCI\VEN_10DE&DEV_0FE8 kimliğine uygun olarak 3. parti sitelerde en fazla 340.46 sürümü gözükmekte. Link Link2 Link3
Bir de GPU-Z indirip gönderebilir misin? En son olarak o kısımda gözüken bilgileri merak ettim... Büyük ihtimalle güncel sürücüler kuramayacağız bu arada maalesef, bunu belirtmek isterim.

GPU-Z bile ekran kartını tanımlamakta zorlanıyor. Şu anda 340.46 sürümü kurulu gözüküyor bu arada. Büyük ihtimalle de bu sürümün üstüne çıkamayacağız.

0FE8 GPU türünü ilk defa görüyorum. Genelde GPU kısmında kartın varyantını belirten bir ifade olur ve bu ifadeden mimarisi öğrenilebilir. Mesela GK107 yazsa tamam Kepler mimarili bu diyeceğim fakat o da yazmıyor. GF108 falan yazsa Fermi diyeceğim, 391.35 sürümü kurulabilir diyeceğim ama o da değil... Yine bu konudaki her iki Windows 10 64-bit seçeneğini de kurmayı deneyebilirsin. Pek başarılı olacağını sanmıyorum ama.

Belki kartın VBIOS'u değiştirilirse durum farklı olabilir fakat o konuda çok bilgim yok açıkçası. Recep Bey'in bilgisi var o konularda fakat böylesine nadir bir karta VBIOS bulunabilir mi bilmiyorum açıkçası. Recep Bey'e sormak gerek. @Recep Baltaş

Ek olarak bir de bu kart masaüstü için demiştin. Kasayı açıp kartın üzerindeki etiketlerin fotoğrafını vs. çekebilme imkanın varsa buraya gönder derim. Deneyimin var mı bilmiyorum ama ekran kartının soğutma bloğunu söküp içerisindeki grafik işlemcinin üzerinde bulunan ibareyi de fotoğraf olarak gönderebilirsin ek olarak. Recep Bey belki o model numaralarından, seri numaralarından vs. bir çıkarım yapabilir.

Windows 7 kullanırken kartla ilgili hiçbir sorunum yok. Gayet performanslı. Ancak artık birçok uygulama windows 7de çalışmıyor. O yüzden windows 10a geçmek zorunda kalıyorum. Ne yapabilirim? Linux mu geçsem acaba? Onunla ilgili de hiçbir bilgim yok.
Linux geçme konusu kullanmak istediğin uygulamalara bağlı. Yani Windows'ta desteği olup da Linux sistemlerde desteği olmayan çok uygulama var. Eğer bu uygulamalardan birini kullanıyorsan yine Windows'ta kalmak durumundasın... Ha belki alternatifleri yüklenebilir fakat onları kullanır mısın bilemem.

Ne demek. Elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız. Fakat dediğim gibi kullandığın kartı ilk defa görüyorum.

Bu arada ilk iletimin 3. maddesinde winver ekran görüntüsü istemiştim. Onu da gönderebilir misin? Eski bir Windows 10 sürümü kullandığından dolayı mı editlediğim sürücüleri kuramıyorsun acaba diye merak ettim. Bu ihtimali de göz önünde bulundurmak gerek.

Pek mümkün gözükmüyor fakat kesin bir şey demeyeyim. Şimdilik Recep Bey'in cevabını bekleyelim.

Kartın BIOS sürümü 80.07.D9.00.39. Yapman gereken karta düzgün bir BIOS atmak.

Şu BIOS'lardan birini atıp dener misin?

Eğer bu da olmazsa BIOS Editor ile Vendor kısmını değiştirmeyi deneyebiliriz.

Zorlama/bypass paramteresi ekle.

@587292 NVFlash'ın Türkçe dil desteği olduğunu düşünmen çok naif.

Genelde -f paramteresi iş görür.

Bununla deneyin. Board ID Mismatch yaması yapılmış:

Şunu dener misin?

Bu arada kartın soft brick olma ihtimali var ama tekrar kör flash ile VBIOS yazılabilir. Yani bu işlem sonrasın görüntü alamazsan bu olağan bir durum. O yüzden önce mevcut BIOS'u yedekle.

Bir de sen bu kartı nereden aldın? GT 740 yerine GK107M GeForce GT 650M olabilir GPU.

GPU-Z üzerinden yedeği aldım. Flashı bootable flasha çevirdim. Peki geri kalan işlemleri nasıl yapıcam. Yedeği rom dosyası olarak mı atıcam. İnternette pek bir bilgi bulamadım. Kısaca anlatabilir misin?
GPU-Z içinden veritabanına yükleyip de yedekleyebilirsin.

Validation > Submit. Hatta gelen linki de bizimle paylaş.

Kartın BIOS sürümü 80.07.D9.00.39. Yapman gereken karta düzgün bir BIOS atmak.

Şu BIOS'lardan birini atıp dener misin?

Eğer bu da olmazsa BIOS Editor ile Vendor kısmını değiştirmeyi deneyebiliriz.

Recep abi 2 sürüm denedim aynı hatayı aldım. Buyur ss abicim:

1664812668745.png

Zorlama/bypass paramteresi ekle.
Abi kusura bakma senin kadar anlamıyorum bu işlerden. Umarım doğru yapmışımdır.

1664826066785.png

Abi bir çok kombinasyon denedim bu konularda çok bilgili değilim kusura bakma. Böyle bir şey yaptım doğru mu bak abi. Değilse de tam ne yapacağımı söylesen olmaz mı?

1664831326135.png

Kastedilen tam komut nvflash64.exe 182087.rom -f olsa gerek. Sonuna ek bir şey yazmaman gerekiyor yani. Komut başarılı olursa sana "Press 'y' to confirm" gibi bir şey demesi lazım. Y tuşuna bastıktan sonra işlemin sabırla bitmesini bekle. Bu süreçte ekran gidip gelebilir. İşlem bittikten sonra o ekranda "Update successful" gibi bir ifade çıkması lazım.

Abi 2 farklı rom denedim olmuyor maalesef. Kafayı yedirtecek bu kart bana sonunda.

1664834066002.png

Üstadım. Denedim buyur ss:

1664836213082.png

Bir şey fark ettim protectoff yaptığımda hata veriyordu. Şuan sanırım o hatayı vermemiş.

Bununla deneyin. Board ID Mismatch yaması yapılmış:

Abi yine olmadı maalesef. 4 ayrı rom dosyasında denedim.

1664880970707.png

Abi bu kartı 3 sene önce falan tanıdığım bir bilgisayarcıya gittim. Oda depoda 5 6 tane kart var gir istediğini al dedi. Bende hepsini eve getirip tek tek deneyerek bu kartı aldım. O zaman win7 kullandığım için hiçbir sorun yoktu. Şuanda da win7 kullandığım sürece kartın hiçbir sorunu yok performansı gayet iyi. Bütün sorun win10a geçince başlıyor. Artık ne dersen yapıcam nolursa olsun. Deneyip sonuçları bildiririm abi.

Abi soft brick olma durumunda nasıl kurtarıcam. Yedeği flasha mı almam gerekiyor. Napmalıyım bir detay verir misin? Bu arada "onboard" dan görüntü alamıyorum.

Yedeği GPU-Z üzerinde NVIDIA logosunun altındaki butona basarak alabiliyorduk sanırım. Bu işlem yapılırken ekran gidip gelebilir yalnız. O aldığın yedeği de flashına vs. atabilirsin.

Görüntü alabileceğin başka bir grafik birimin yoksa ekran kartının brick olması durumunda sıkıntı olacaktır. Eski ekran kartı vs. yok mu hiç? Ya da ekran kartını takabileceğin başka bir bilgisayar?

GPU-Z üzerinden yedeği aldım. Flashı bootable flasha çevirdim. Peki geri kalan işlemleri nasıl yapıcam. Yedeği rom dosyası olarak mı atıcam. İnternette pek bir bilgi bulamadım. Kısaca anlatabilir misin?

En iyisi. En kötü yollarsın ben tamir ederim. Edemezsem de sana yeni kart yollarım :)

Kral adamsın be abi. Ben bunu denedim. Yine olmadı maalesef.
1664896513665.png

Kastedilen tam komut nvflash64.exe 182087.rom -f olsa gerek. Sonuna ek bir şey yazmaman gerekiyor yani. Komut başarılı olursa sana "Press 'y' to confirm" gibi bir şey demesi lazım. Y tuşuna bastıktan sonra işlemin sabırla bitmesini bekle. Bu süreçte ekran gidip gelebilir. İşlem bittikten sonra o ekranda "Update successful" gibi bir ifade çıkması lazım.

Bir de parametreyi nvflash64.exe'den sonraya koymayı dener misin? nvflash64.exe -f 182087.rom gibi. Yine olmazsa Recep Bey'in cevabını bekleyelim.

Yine olmamış sanırsam. Bazı parametrelerin listesini göstermiş. En iyisi Recep Bey'in mesajını bekleyelim. Dediğim gibi bu konuda çok bir bilgim yok. @Recep Baltaş

Yedeği GPU-Z üzerinde NVIDIA logosunun altındaki butona basarak alabiliyorduk sanırım. Bu işlem yapılırken ekran gidip gelebilir yalnız. O aldığın yedeği de flashına vs. atabilirsin.

Bu arada "onboard" dan görüntü alamıyorum.
Görüntü alabileceğin başka bir grafik birimin yoksa ekran kartının brick olması durumunda sıkıntı olacaktır. Eski ekran kartı vs. yok mu hiç? Ya da ekran kartını takabileceğin başka bir bilgisayar?

Şu an kart brick olursa ne yapmam gerekir diye soruyorsun anladığım kadarıyla.

Onboard görüntü alamıyormuşsun. Kartının brick olması durumunda eğer anakartında slot varsa sisteme başka bir ekran kartı takıp ondan görüntü alarak kendi kartını yedek aldığın dosya ile flashlaman gerek diye biliyorum.

Veya diğer bir senaryo için konuşalım. Anakarta başka bir ekran kartı takma ihtimalin yoksa kendi ekran kartını çıkarıp APU ile çalışan veya fazladan ekran kartı slotu olan başka bir sisteme takıp oradan da yapılabilir olması lazım.

Bu flashlama işlemi yine Windows üzerinden olması lazım yanılmıyorsam. Biraz araştırarak yazıyorum bu cevapları ve kesin konuşmak istemiyorum. Net bilgiyi Recep Bey verecektir.

Anakartımda 2. bir PCI experes slotu var. Ayrıca onboarddan görüntü almam için dönüştürücü almam lazım gerekirse alırım. Anlamadığım konu soft brick olursa bilgisayarı açıp yine nvflash ile yedek aldığım BIOS dosyasını mı flashlıcaz? Şöyle bir sorun var ekran kartımı windows normalde görmüyor. Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı olarak gözüküyor ben sürücüyü manuel kurduğum zaman kartı görüyor. Peki yine böyle olursa nasıl flashlıcam?

Yeni konular

Geri
Yukarı