Windows içine Linux kurmak

Taha Demirel

Kilopat
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Başlıkta da belirttiğim gibi Windows işletim sistemli bir bilgisayarın içine program olarak Linux kurabiliyor muyuz? Mesela bluestack gibi, indiriyorsun ayrı bir pencerede Android açılıyor. Bunun gibi HDD'yi ikiye bölmeden Windows içinde Linux kurmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Başlıkta da belirttiğim gibi Windows işletim sistemli bir bilgisayarın içine program olarak Linux kurabiliyor muyuz? Mesela bluestack gibi, indiriyorsun ayrı bir pencerede Android açılıyor. Bunun gibi HDD'yi ikiye bölmeden Windows içinde Linux kurmak istiyorum.
WSL olarak kurabilirsin. Windows mağazada "wsl" olarak aratırsanız çeşitli dağıtımların windows altında çalışan sürümlerini bulabilirsiniz. Bash olarak kurulur. Xfce4 kurarak xserver üzerinde GUI olarak kullanabilirsiniz. Cmd'den ipconfig yazarak ip adresinizi öğrenin. Örn. Ubuntu'da sudo nano .bashrc yazarak açılan txt'nin en altına export DISPLAY=ipadresi:0 yazıp ctrl+s ctrl+x yaparak kaydedin. Ubuntuyu kapatıp tekrar açın. Örn. firefox kurun. Bash ekranında firefox yazıp enter'a basın firefox linux versiyonunu kullanabilirsiniz. Wsl'de pek çok eksiklik olduğundan kısıtlı olarak kullanırsınız fakat eğer sesle ya da oyun vb. şeylerle pek işiniz yoksa çoğu ihtiyacınızı görür.

Geri
Yukarı