Windows işletim sistemi ailesinin sonu ne zaman gelir?

Konuyu açtığım dönemde henüz Windows 11 ile ilgili hiçbir sızıntı yoktu. Ayrıca o dönem herkes Jerry Nixon'ın söylediği "Windows 10'un son Windows sürümüdür" sözünü baz alıp yeni Windows gelmeyeceğini düşünüyordu. Hatta Windows Central bile Windows 11 ile ilgili hiç haber yapmamıştı. Sun Valley ise yeni bir işletim sistemi olarak değil, Windows 10 arayüz yenilemesi olarak biliniyordu ve Windows 10 21H2 sürümü ile geleceği düşünülüyordu. Ancak Haziran 2021'de ortaya çıktı ki Sun Valley aslında Windows 11'in ta kendisi :)

Microsoft zaten bir şeye "Bu son olacak" dese bile illaki bu sözünden vazgeçiyor. Mesela XP için başta SP3 çıkmayacak dedi, sonradan sözünü bozup SP3 çıkarttı.

Aynı zamanda Windows 98'den sonra MS-DOS tabanlı başka Windows gelmeyecek dedi, yine MS-DOS tabanlı olan Windows Me geldi.

Bir de Microsoft dışı bir örnek vermek istiyorum. George Lucas, Return of the Jedi'dan sonra başka bir Star Wars filmi gelmeyeceğini söylemişti. Fakat yıllar sonra geldi.

Şimdi ise "Windows 10 son olacak" sözü bozuldu ve Windows 11 geldi :)

Yani uzun lafın kısası, teknoloji dünyasında hiçbir zaman "Bu son olacak" diyemezsiniz. İllaki bir noktada devamını getirmek zorunda kalırsınız.

Hedefimiz Windows 12! :D

Geri
Yukarı