Windows kurulu cihaz TV'yi görmüyor

ond3r434

Centipat
Arkadaşlar selam.

Öncelikle çok uzun ve kafa karıştırıcı bir problem olduğundan dolayı sabırla okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca üyelik olarak yeni olsam da forumu çok takip ediyorum ve hackintosh kurulumu vs bir sürü sorunuma konu açmadan çözüm buldum. (Eski üyeliğimi unuttuğum için yenisini açmak zorunda kaldım. ) Bu yüzden emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Benim ilginç sorunuma gelince; Evimde Arçelik marka yaklaşık 15 senelik bir plazma TV kullanıyorum, HDMI girişi vs bir sürü girişi var. Ben bu TV'de eskiden şu anda da kullandığım laptop, masaüstü PC, Windows tablet (micro HDMI ile) bağlayıp ses ve video sorunsuz olarak kullanabiliyordum. Ama şu an Windows yüklü herhangi bir cihazdan görüntü alamıyorum. Hatta bırakın görüntü alamamayı HDMI kablosunu taktığınızda bilgisayarın ekranındaki o anlık kararma dahi olmuyor ve bilgisayar TV'yi hiçbir şekilde görmüyor. Yığınla HDMI kablosu değiştirdim, sayısız eş dosttan laptop aldım, hiçbiri bağlanmadı. Fakat aynı bilgisayarları aynı kablolar ile mutfaktaki Axen marka küçük LCD TV'ye bağlayabiliyorum.
(Yani bilgisayarlar ve kablolar sağlam. )

Beyin yakan kısım; bu Arçelik TV'de şu anda HDMI ile D-Smart ve Turkcell TV+ Full HD olarak sorunsuz izliyorum.
(Yani Arçelik TVnin HDMI'da sağlam ve temassızlık vs söz konusu değil. )

Belki Windows 10 ile eski TVlerin Driver vs bir şey vardır da silmişlerdir diye bile düşünüp Windows 7 kurdum, 4 5 yıl önceki driver bulamadığım için mecburen son driver kurdum, o da olmadı.

Yani kısacası arkadaşlar; Arçelik plazma, bilgisayarlar ve kablolar sağlam ama bir şekilde hiçbir Windows kurulu cihaz TV'yi görmüyor ancak D-Smart ve TV+ 1080 çözünürlükte sorunsuz çalışıyor.

Bonus; Windows Windows dedim çünkü laptoplarımdan birine Mojave hackintosh kurdum geçen gün, henüz HDMI portunu tanıtamadım ancak Mojave'de HDMI takınca laptop ekranı kısa süre gidip geliyor (normalde Windows'da da HDMI bağlandığında olan normal anlık kararma).

Yani sorunun ne olduğunu da tespit edemedim. TV'de plazma ve bilen bilir plazmaların görüntüleri çoğu yeni TV'den de iyidir o yüzden atmaya kıyamıyorum, satsan 50 etmez :) sırf bundan dolayı da yeni TV almak anlamsız olur. Her şeyi geçtim yapamadım demek pek tarzım değil, konu saplantı oldu yani bir bakıma :D

Başta belirttiğim gibi çok uzun ve karışık bir durum. Sabırla okuyan ve yardım eden herkese şimdiden çokça teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
TV'yi kumandadan cihazı bağladığınız HDMI girişine alıyor musunuz?

Senaryo: Uydu yayınını HDMI 1'den izliyorsunuz diyelim. Laptopu HDMI 2'ye bağladınız ama kumandadan TV'yi HDMI 2'den görüntü vermesi için ayarlamadınız. Bu durumda görüntü gelmez.

cevap için teşekkür ederim arkadaşım, tek HDMI var zaten ve evet, HDMI seçiyorum.

Çözüm bulabildiniz mi?

Maalesef bir çözüm bulamadım. Bilgisayar ve elektronikten az çok anlarım, dediğim gibi başarılı bir hackintosh kurulumu yaptım ve tek eksiğim HDMI portunu tanıtmak kaldı. Hackintosh ile HDMI tanıtmadığım halde HDMI kablosunu taktığımda laptop ekranında anlık kararma oluyor (normal anlık gidip gelme) fakat Windows da olmuyor. O yüzden Hackintosh' dan ümidim var :)

İşimin yoğunluğu nedeniyle bu soruna ve bu konuya geç cevaplar veriyorum, herhangi bir gelişme olduğunda hemen buraya yazacağım.

Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı