Windows Kurulum DVD'sine Virüs Bulaşır mı?

SwishTTT

Hectopat
Yer
Karolinska University Hospital, Solna, İsveç
Daha fazla  
İyi günler. Ben Windows kendi sitesinden imaj dosyası indirdim ve dışarıdan aldığım boş DVD'ye yazacağım. Sorum su: Simdi DVD'ye virüs bulaşma ihtimali var mı cünkü yazdım DVD ile format atacağım. Cevaplarınız icin simdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Orijinal ISO dosyasını kullanarak Windows'un kendi imaj yazım aracıyla yazdırırsanız virüs bulaşmaz. Yazımdan sonra ISO dosyası ile DVD'ye yazılmış olan dosyaların kontrolünü sağla seçeneğini seçerseniz, imajın doğru ve temiz şekilde yazıldığından emin olmuş olursunuz. Seçmediğiniz durumda da ISO dosyasının içeriği ile DVD içeriğindeki dosya sayısı ve Hash'leri ile karşılaştırırsanız virüslü/hatalı olup olmadıklarını tespit edebilirsiniz.

DVD kullanan mı kaldı? USB'ye geçin artık. Sorunuzun cevabı: evet, bulaşır ama durup dururken bulaşmaz. Sisteminizde virüs yoksa ve indirdiğiniz kaynağın güvenliğinden eminseniz sorun yok.

ISO indi. Bilgisayarınızda bekliyor. Bu esnada virüs bulaşma ihtimali var ama bunu anlamanın yolu da var. ISO'nun SHA1 dökümünü kontrol ederseniz virüs bulaşıp bulaşmadığını anlayabilirsiniz. Virüs bulaştı ise SHA1 değişir.

Çok Teşekkür Ederim
Bide Recep Bey O Dediğinizi Nasıl Öğrene Bilirim.

Son düzenleme:
Bide Recep Bey O Dediğinizi Nasıl Öğrene Bilirim.

Personal olan link üzerinden indirip kurabilirsiniz. Daha sonra dosyaya sağ tıklayıp, özellikler dediğinizde"Dosya Hash'leri" sekmesini göreceksiniz.

Örnek:
1570282640419.png

İyi günler. Ben Windows kendi sitesinden imaj dosyası indirdim ve dışarıdan aldığım boş DVD'ye yazacağım. Sorum su: Simdi DVD'ye virüs bulaşma ihtimali var mı cünkü yazdım DVD ile format atacağım. Cevaplarınız icin simdiden teşekkürler.
Hocam aldığın DVD sıfır ise ve sen sonrasında veyahut öncesinde virüs bulaşmış dosyalar ile kullanmaz isen ihtimali yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı