Windows neden .MOV uzantısını açamıyor?

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Merhabalar

Uzun zamandır bu sorunun yanıtını merak ediyorum. Kendi tahminlerimden biri şu: MOV uzantısı Apple'ın geliştirmiş olduğu bir format olduğu için Windows bu formatı açabilmek için telif ödemek zorunda kalabilme ihtimalinden dolayı kendine entegre etmiyor. Aksi taktirde alt tarafı bir video formatı altından hayli hayli kalkabilirler diye düşünüyorum. Benim fikrim bu yönde ancak sizinkileri çok merak ediyorum. Sizce neden açamıyor olabilir?

Ekran görüntüsü 2022-08-10 131544.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Uzun zamandır bu sorunun yanıtını merak ediyorum. Kendi tahminlerimden biri şu: mov uzantısı Apple'ın geliştirmiş olduğu bir format olduğu için Windows bu formatı açabilmek için telif ödemek zorunda kalabilme ihtimalinden dolayı kendine entegre etmiyor. Aksi taktirde alt tarafı bir video formatı altından hayli hayli kalkabilirler diye düşünüyorum. Benim fikrim bu yönde ancak sizinkileri çok merak ediyorum. Sizce neden açamıyor olabilir?

Eki Görüntüle 1480516

Dosya uzantısını değiştirin mov uzantısı ne içün bilmiyorum ama büyük ihtimalle video dur mov yerine MP4 yazmayı deneyin belki açılır.

Artı -1 Eksi
GOM Player ile her türlü video formatını görüntüleyebilirsin. Microsoft farklı video uzantıları için kendi marketinden uzantı satmak için açmadığını düşünüyorum.

Dosya uzantısını değiştirin mov uzantısı ne içün bilmiyorum ama büyük ihtimalle video dur mov yerine MP4 yazmayı deneyin belki açılır.
Encoder'ı uzantı adı değiştirerek açamazsın.

WebM gibi özgür ve ücretsiz olan video biçimlerini bile Microsoft Windows'un kendi oynatıcısı varsayılan olarak açamıyor. Codec kütüphaneleri ile bu sorun çözülüyor.

Artı -1 Eksi
Programsız açılmayan çok dosya var.
İşletim sisteminin işi değil ki bu.
QuickTime veya alternatif program kurup çalıştırabilirsiniz.
QT Lite öneririm.

Son düzenleme:
Aslında alternatif olarak bir video oynatıcısı yüklemeye de gerek yok. Sadece K-Lite'ın kodek kütüphanesini kurun:

Sorumun net anlaşıldığını düşünmüyorum. VLC ya da çeşitli playerlar kurarak açmayı biliyorum. Sadece merak ettiğim kısım şu: Windows bunu neden bizim kurmamızı bekliyor. Sen bir işletim sistemiysen ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemleri arasındasın belki de ilk sıradasın, ciddi bir sermayen var fakat neden bize kodek veya ekstra player kurduruyor? Bu kodekleri işletim sisteminin içinde kendi playerına yazmak dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu sanmıyorum. Buna karşılık yıllardır playersız neden .MOV açamıyoruz bunu sorguluyorum...

WebM gibi özgür ve ücretsiz olan video biçimlerini bile Microsoft Windows'un kendi oynatıcısı varsayılan olarak açamıyor. Codec kütüphaneleri ile bu sorun çözülüyor.
Denedim Windows'un Filmler ve TV playerı açabiliyor bu formatı.

Geri
Yukarı