Çözüldü Windows.old klasörü nasıl silinir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

jinsystem

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
modelist
Mağlumunuz Windows 10'a yükseltince bilgisayarımı, Windows.old diye eski sisteme ait klasör oluşuyor.

10 küsur GB civarında olan bu klasörü disk temizleme işlemi yaparak 886 MB'a düşürdüm.
Fakat tekrar bu işlemi gerçekleştirdiğimde Windows.old klasörünün tamamını silinmiyor.
Ne yapmam gerekli acaba?

Çözüm
Windows.old klasörünü bu adımları izleyerek silebilirsiniz:

C'ye sağ tık > Özellikler:

C sağ tık özellikler.jpg

Diski Temizle:

upload_2015-8-15_17-20-29.png

Sistem dosyalarını temizle:

upload_2015-8-15_17-20-51.png

Her şeyi seç ve Tamam:

Disk Temizleme.png

Dosyaları sil:

upload_2015-8-15_17-21-35.png

Windows.old olduğundan ek bir soru soracak, ona da sil deyin.

Kod:
Disk Temizleme

Önceki Windows yüklemelerini veya geçici yükleme dosyalarını temizlerseniz makinede Windows'un eski sürümlerini geri yükleyemezsiniz. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz ?

önceki yükleme.jpg
"Sistem dosyalarını temizle" seçeneğini uygulayıp daha sonra tüm seçenekleri seçip silme işlemini uyguladın mı?

Windows.old klasörünü bu adımları izleyerek silebilirsiniz:

C'ye sağ tık > Özellikler:

C sağ tık özellikler.jpg

Diski Temizle:

upload_2015-8-15_17-20-29.png

Sistem dosyalarını temizle:

upload_2015-8-15_17-20-51.png

Her şeyi seç ve Tamam:

Disk Temizleme.png

Dosyaları sil:

upload_2015-8-15_17-21-35.png

Windows.old olduğundan ek bir soru soracak, ona da sil deyin.

Kod:
Disk Temizleme

Önceki Windows yüklemelerini veya geçici yükleme dosyalarını temizlerseniz makinede Windows'un eski sürümlerini geri yükleyemezsiniz. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz ?

önceki yükleme.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
Yönetici haklarıyla Komut İstemi'ni çalıştırın. Ekrana RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old komutunu girin ve Enter'a basın. Herhangi bir hata olursa disk temizleme yoluyla silin.

/ = Shift+7 ya da Alt+47
\ = Sağ Alt Gr+? ya da Alt+92

Son düzenleme:
CCleaner programı ile silebilirsin. Bunun için eski Windows kurulumu sekmesinin işaretli olması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep Kardeşim bu anlattığın işlemi birçok kez denedim fakat 800 Mb silinmiyor malesef neden anlamadım bir türlü @Recep Baltaş

Bu sebeple @hacistar arkadaşın dediği gibi Ccleaner programıyla yaptım 800 MB indi , 6 MB'a ama windows old klasörü yine yerinde duruyordu ve C: sürücüsünde yaklaşık 70 GB kadar bir kaybım oldu. Ne alaka onuda çözemedim. Ayrıca pc de gözle görülür biçimde yavaslama.

Şuan da windows 10'u komple tum iceriğiyle sıfırlıyorum. Umarım tekrar herhangi bir problem yaşatmaz bana.

Bir de bu sıfırlama olayı formatla eşdeğer mi acaba ? Windows 8.1'e dönsem mi?

Upgrade işleminden sonra en sağlıklısı format, hem daha sağlıklı hem de sistem daha stabil çalışıyor bilginize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows ortamında .old klasörünü silmen mümkün değil. Windows formatlama esnasında Old için extra bir kapasite oluşturuyor. Bilgisayar -> Yönet -> Dik bölümü 'nden görebilirsin.

Silmen için Format esnasında OEM (bende öyle yazıyor) bölümünü silip, seçeneklerden birleştirme yaparak siliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı