Windows ve Linux'i Tek Bir Sürücüde Kullanma

Sytra

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar ben kısa süre içerisinde sistemimi formatlayıp SSD diskime Windows 10 ve Linux Mint kurmayı düşünüyorum. Ama SSD 240 GB olduğu için oyunları ne Linux'a ne de Windows'a kuramam. Bilgisayarımda şu an sSeam kütüphanesi normal harddisk üzerinde ve sorunsuz kullanıyorum. Bu işlemi Linux Mint için de kullanabilir miyim? Diğer bir deyişle SSD diske Linux kurup takılı olan diğer diski kullanabilir miyim?
Sistem:
  • İntel Core i5 3470
  • MSİ Aero GTX 1050
  • 240 GB Hİ-LEVEL SSD
  • 1 TB WD Harddisk

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'ye Linux kurarsanız diğer diski kullanmanızda sıkıntı çıkmayacaktır fakat her oyunun SteamOS+Linux desteği olmadığından oynayabileceğinizi sanmam.
Cevabınız için teşekkürler. Kütüphaneyi kontrol ettim oynadığım çoğu oyun Linux destekliymiş sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

Ben bu problemi yaşadım. İki gün önce başıma geldi çok iyi konu olmuş. Linux kurulum esnasında soruyor diğer disklerle bağlantı kurulsun mu diye. Tam olarak bu şekilde sormuyor ama benzer bir soru ile karşılaşacaksınız. Evet deyin. Ben hatalı kurulum yaptım Linux 10GB bir bölüme sıkışıp kaldı. Diğer alanlara erişemiyorum açıkçası üşendiğim içinde değiştirmedim. Seçiminizi doğru yaparsanız sıkıntı olmaz. (Mavi hap mı kırmızı hap mı sorusu gibi oldu biraz:D)

Ben bu problemi yaşadım. İki gün önce başıma geldi çok iyi konu olmuş. Linux kurulum esnasında soruyor diğer disklerle bağlantı kurulsun mu diye. Tam olarak bu şekilde sormuyor ama benzer bir soru ile karşılaşacaksınız. Evet deyin. Ben hatalı kurulum yaptım Linux 10GB bir bölüme sıkışıp kaldı. Diğer alanlara erişemiyorum açıkçası üşendiğim içinde değiştirmedim. Seçiminizi doğru yaparsanız sıkıntı olmaz. (Mavi hap mı kırmızı hap mı sorusu gibi oldu biraz:D)
Uyarı için teşekkürler.

Ben benzer bir durumda Windows C diski + Linuxun 30-40 GB'lik root ve boot kısmını SSD'ye, HDD'den ise 200 GB /home olarak Linux'e geri kalan kısmını da Windows'a verdim.

sorununuz: 2 adet depolama biriminiz var birine Linux kurup Diğerini aktif edemediniz galiba yoksa benmi yanlış anladım acaba

Oyun için Windows'a mahkumsunuz. Yani düşündüğünüz verimi alamayacaksınız. Bunu size garanti edebilirim. Oyun dışında bir amacınız yoksa uğraştığınıza değmez.

Diğer türlü de SSD'de Linux için 20GB bir alan ayırıp Home diski olarak HDD'de belli bir alan ayırıp kurulum yapabilirsiniz. Yine sonradan bu alanı Windows üzerinden genişletebilirsiniz. Home olarak ayarlamak istemezsemiz ikinci bir disk olarak ayarlayın Steam kütüphanesini filan buraya kurarsınız.

Oyun için Windows'a mahkumsunuz. Yani düşündüğünüz verimi alamayacaksınız. Bunu size garanti edebilirim. Oyun dışında bir amacınız yoksa uğraştığınıza değmez.

Diğer türlü de SSD'de Linux için 20GB bir alan ayırıp Home diski olarak HDD'de belli bir alan ayırıp kurulum yapabilirsiniz. Yine sonradan bu alanı Windows üzerinden genişletebilirsiniz. Home olarak ayarlamak istemezsemiz ikinci bir disk olarak ayarlayın Steam kütüphanesini filan buraya kurarsınız.
Linux kurmadaki amacım aslında Windows dan sıkılmış olmam ve Linux'un özelliklede Mint'in görselliği ve pek çok keşfedilebilir yanı beni kendisine çekti. Tabi ki bilgisayarımda oyun oynamak istemem gayet doğal ve uzun zamandır bilgisayarda sadece CS:GO ve M&B:Warband oyunlarından başka oyun oynamadım ki bu oyunların Linux desteği var. Bu arada bilgisayarıma Linux Mint 19 kurdum fakat oyunları işlemcinin GPU'su ile açıyor. Deneyerek ve araştırarak bu problemide çözmeyi planlıyorum.

Kardeşim Wine adlı yazılım ile Linux'da DLL, EXE gibi dosyaları açabilirsin. Bu arada lütfen Windows'u ve Linux Mint'i UEFI kurun.
Merak etmeyin UEFI kurdum.;)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı