Windows Vista - Enerji planlarını ayarlamak

'Windows 7' bölümünde Recep Baltaş tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.928
  Beğenileri:
  42.551
  Yer:
  İstanbul
  Windows Vista’da güç seçenekleri menüsüne ulaşmak için Başlat\Denetim Masası yolunu izlemeniz yeterli. Burada üç adet enerji planı mevcut. Mobil kullanım için en uygun olanı ise “Güç Tasarruf” modu.

  Maalesef bu moda bütün seçenekler en uygun biçimde ayarlanmamış. Bunun için ilk yapılandırmada ayarları kendiniz belirlemelisiniz. Bunun için “Plan ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın. Daha sonra açılan pencereden ekranın kapanma süresini ve bilgisayarın bekleme moduna geçeceği süreyi ayarlayabilirsiniz. Gelişmiş ayarlarda ise kalan diğer seçenekleri belirleyebilirsiniz.

  Standart değerde monitör ve sabit disk 20 dakika sonra kapanacak şekilde ayarlanmakta. Bu değeri 5 dakikaya kadar azaltın. Sistemin bekleme moduna geçmesini ayarlamak ta yaralı olacaktır. Windows bu değeri “Hiçbir Zaman” olarak belirlemiş. Siz bu değeri 15 dakika olarak değiştirmelisiniz. Vista ile gelen yeni bir ayar ise işlemcinin gücü ile ilgili. Bu yar sayesinde işlemcinin en az ve en çok gücünü belirleyebilirsiniz. Enerji tasarruf modunda bu ayar % 5 ila 15 arasında belirlenmiş. İhtiyacınız olan işlemci gücüne göre bu ayarı değiştirebilirsiniz. Büro ve metisel işlevler için varsayılan ayarı değiştirmenize gerek yok.

  Windows Vista iyileştirilmiş arama işlevi için arka planda bazı işlemler devreye sokuyor. Eğer seyahat halindeyseniz mümkün olan en az sabit disk kullanımını sağlamalısınız. Bunun için sabit diskin ayarını “En fazla güç tasarrufu” olarak değiştirmelisiniz. Aynı durum kablosuz ağ adaptörü için de geçerli.
   

Sayfayı Paylaş