Windows vs Linux

3ds Max gibi render ihtiyacı olan işler için Linux imkansız, bu tarz mühendislik yazılımları sadece Windows üzerinde çalışıyor dolayısı ile alternatifi yok. Linux'un Windows'un yerini alması için daha epey zaman ve yazılım firmalarının politikalarının iyileşmesi lazım.
Blender var 3ds Max yerine. Öbür programlarından illa ki alternatifleri vardır.
Windows hem de güvenli.
?

Umarım ironidir.

Blender var 3ds Max yerine. Öbür programlarından illa ki alternatifleri vardır.

?

Umarım ironidir.
Daha önce bir şirkette çalıştınız mı? Veya bu tarz yazılımlar ile çalıştınız mı? Herhangi bir ajansta?
Firmalar tonla lisans parası ödüyor bu tür yazılımlara. Siz kalkıp da ben Windows değil Linux kullanacağım, Blender ile çalışmalarınızı yapacağım derseniz size kapıyı kapatırlar. Freelance olarak çalışıyorsanız birşey diyemem ama kurumsal alanda Windows ve MacOS liderdir.

Isteyen istediğini kullanabilir. Bence Windows da kullanılabilir bir sistem ama benim tercihim Linux. Medeni bir şekilde tartışılırsa sevinirim bu konu. Güvenliğe gelince Windows için de Linux için de birinin veya diğerinin güvenli olduğunu söyleyen yazılar bulunabilir.

Linux tabii ki de. Açık kaynak, kolay dosya yönetimi, kolay özelleştirme vb. yönlerden avantajlı olduğu için ayrıca 3. dünya savaşının temellerini atıyor olabilirsiniz 😁
Sadece oyun bakımından değerlendirenler doluşacak burası.

Linux'un en az Win kadar program desteği var. Eğer aradığınız program yok ise, alternatifleri var.
Geneli özgür yazılım, açık kaynak kodlu ve ücretsiz içerik bulundurur, arkada olup biteni net bir şekilde görebilirsiniz.
Zararlı yazılıma yakalanma şansı düşüktür, yoktur demiyorum. Çünkü Linux için yazılmış olan zararlılarda var.
Çoğu dosya sistemini destekler, Win bu konuda hafif kalır.
Çoğu dağıtımı hafiftir. Son kullanıcıya hitap eden ve terminal açmaya gerek duymayacağınız dağıtımlar mevcuttur.
Her türlü isteğinize göre dağıtım seçebilirsiniz.
Kişiselleştirmeye açıktır.

Oyun için uyumluluk motorları da var Wine, Proton gibi. Oyunlar bununla beraber tam performans oynanamasa da en azından oynanabiliyor.

İşte tam kapsamlı bir değerlendirme elinize sağlık.

Geri
Yukarı