Windows vs Linux

Windows VS Linux

• Oy verenlerin toplamı
    9
  • Anket kapandı .

@Doruk

Decapat
Arkadaşlar ben 1 yıl önce Linux Mint sistemini yüklemiştim. Daha sonra tekrar Windows'a geçtim. Sizce hangisi daha iyi?
Not: GNU/Linux bölümüne yazdım. Çünkü Linux'a geçeyim mi kalayım mı sormak istedim.

Bana ikiside lazım olduğu için dualboot kullanıyorum. Windowsa güvenmiyorum, indirdiğimiz dosyalara güvenmiyorum. Güvenlik açığı çok fazla, günlük hayatta linux kullanıyorum ama gerekli durumlarda Windows kullanıyorum.

Oyun içinse Windows. Diğer işler içinse Linux derim. Linux'a pek fazla virüs yazılmıyor bence daha güvenli. Gerçi oyun konusunda Steam Proton adında bir şey geliştiriyor ve videolarına göre oldukça başarılı ilerleme katettiklerini düşünüyorum.

Ben aslında aktif bir Linux kullanıcısıyım. Her bir Linux dağıtımıyla karşılaştırmak daha mantıklı. Örnek olarak Ubuntu 18.04 ile Windows 10 ile karşılaştıracağınız zaman açık bir fark yok. Linux'ta Windows için yazılmış programı ya da oyunu çalıştırmak için Wine kurulabilir. Windows 10'da ise Linux özelliği aktif ederek, uygulama mağazasından Ubuntu 18.04 kurulup,Linux'a özel programlar kurulabilir. Şunu söyleyeyim, işletim sistemi rekabetleri çok fazla. Windows 10 için alacağın paran yoksa rahatlıkla Linux'un daha iyi olduğunu söyleyeyim ancak güncel bilgisayar bileşenlerini desteklemesi için bu sefer Windows 10'un daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Çoğu ürün ve yazılım win10 uyumlu olarak geliyor ve direk uyumlu oluyor ve sorun oluştuğunda sayfalarca kullanıcı makalesi bulabiliyorsun bunlar bence önemli.
Çok doğru bir bilgi vermişsin. Altını çizerek söylüyorum, yeni nesil bileşenlere direk uyumlu ve kararlı çalışabilmesi için Windows 10 kullanılmalı ama dediğim gibi bedava ve biraz kusurlu özellikler istiyorsan Linux kullanılabilir.

Geri
Yukarı