Windows vs Mac OS X vs Linux

mevsimsizay

Hectopat
Daha fazla  
NOTLAR:
  • Göreceli bir karşılaştırma olmasını istemiyorum.
  • Karşılaştırmayı ben yapmayacağım. Sizden fikir almak için konuyu açtım.
  • Sanal sistemleri hesaba katmayalım.

Örnek olarak
  • iPhone geliştirme için tek şansınız OS X
  • jekyll için Windows tarafında resmi destek yok
  • asp.net 4.6 geliştirme için tek seçeneğiniz Windows. (şu an rc olan Net core hepsinde yapılabilir)
  • Google Drive Linux resmi istemcisi yok

Bunlar gibi yorumları bekliyorum. Daha sonra bunları toparlayıp raporlaştırmayı planlıyorum.

Linux'ta dağıtım belirtmedim. Herhangi bir dağıtım varsa genelinde varmış gibi davranması planlıyorum Steam desteği gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun amaçlı kullanılacak bilgisayarda Windows.
Üst düzey özel donanımlar kullanılarak oluşturulan sistemlerde Windows ve Linux.
Microsoft Office yazılım desteği Linux'ta yok.
Bazı sürücüleri Linux'ta çalıştırmak sıkıntı yaratabiliyor.
Mac sistemin donanımı istendiği gibi yükseltilemiyor.

Daha çok özel alt maddeleri elde etmeyi planlıyorum. Mesela coreldraw maç ve linux desteği yok gibisinden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu üç işletim sistemi birbiri ile karşılaştırılamaz, hepsinin amaçları farklı. Sen oyuncu isen Windows seçerin, iş için kullanacaksan Mac OS X kullanırsın. Bunların karşılaştırmaya sokulması saçma.

Linux çok ayrı bir dünya, en önemli farkları da paket depolarının olması ve açık kaynak kodlu olması ayrıca Windows ve Mac'deki gibi tek bir masaüstü ortamı yok, bir sürü masaüstü ortamı ve pencere yöneticileri var. Zaten birisini kurup özelleştirince hepten farklı oluyor bazen :) Paket deposu da şudur: Windows'ta program kuracağın zaman sitesine girip indirir ve kurarsın ama Linux'ta bir depo var, geliştiriciler o depoya binlerce programın son sürümünü koyuyorlar, sen de paket yöneticinle bir kodla veya birkaç tıkla indirip, kurabiliyorsun. Next next yok.

hımm... Doğru anladıysam istediğin cevap tarzı şu şekilde:

-Adobe uygulamaları için (photoshop, after effect, illustration, in design, vs..) linux büyük problem. Wine ile kurulum yapabiliyorsun ama aynı tadı vermiyor.

-CorelDraw'ın Mac de çalışan eski sürümleri mevcut ama yenilerinde desteği yok, sadece CorelCad Mac ile çalışıyor, linux zaten hak getire.

-flstudio'nun linux desteği yok, e garageband'ın zaten yok ,

-oyunların durumu malum

Bana kalırsa linux çok ayrı bir kafa, programlama (pyhton, c+, c , php aklına ne geliyorsa fakat arayüz programlamayı gene tavsiye etmiyorum çünkü kesme etme işin olsa photoshop tarzı yazılımlarla sıkıntı yaşıyorsun), server yönetimi gibi amaçlar için kulanılması gereken bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum.

şuan adları aklıma gelmedi ama bir çok veri kurtarma yazılmıda mac desteği vermiyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı