Windows'da siber güvenlik çalışılır mı?

666amos666

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kendimi siber güvenlik konusunda eğitmek istiyorum, ama bu konuda çalışanlar genellikle Kali Linux kullanıyor. Bense Windows 10 kullanıyorum, ve bir sıkıntı çıkmasından endişeliyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendimi siber güvenlik konusunda eğitmek istiyorum, ama bu konuda çalışanlar genellikle Kali Linux kullanıyor. Bense Windows 10 kullanıyorum, ve bir sıkıntı çıkmasından endişeliyim.

Siber güvenliği ben iki türlü anlıyorum. Birincisi sistem/ağ güvenliği. İş yerleri, okullar, devlet daireleri, veri merkezleri gibi yerlerde bulunan bilgisayarların ve ağların güvenliği, güncelliği, bakımıyla ilgilenen programlamadan nispeten biraz daha uzak olan ancak teknik bilgiye sahip sistem ve ağ yöneticileri. Bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri ve network konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem Linux, hem de Windows´u bilmelisiniz. Çünkü özelde ve kamuda bu iki işletim sistemi kullanılıyor. Linux kabuklarını (bash, sh, ksh vs.) ve Windows komut satırını yoğun bir şekilde kullanabiliyor olmanız lazım. Programlama ise temel düzeyde yetecektir. Bir yazılım mühendisi ya da yazılım mühendisi düzeyinde programlama bilmek gerekmez ancak temel programlama gerekir.

İkincisi yazılım güvenliği. Bir programın güvenlik açıklarını inceleyen, yamayan ve test eden programcılar. Burada temel programlama yetmez. Bir bilgisayar ya da yazılım mühendisi düzeyinde programlamayı, algoritmaları, veri yapılarını, OOP, işletim sistemlerini ve nasıl çalıştıklarını bilmek gerekiyor. Web, mobil ya da desktop programming alanında uzmanlaşmak istiyorsanız bu platformlarda kullanılan teknolojileri bilmelisiniz ve rotanızı o alana çevirmelisiniz.

Yeri gelecek BSD de bilmelisin, Linux tarafını da, Windows tarafını da bilmelisiniz.

Windows ve Linux bilginizi 101 seviyesinde bırakıp bu deryaya girmenizi önermiyorum.

Temelde önce işletim sistemi öğrenin. İşletim sistemlerine hakim olmadan doğru düzgün bir şey öğrenemezsiniz.

Geri
Yukarı