Windows'un 3 GB RAM kullanması normal mi?

• Konuyu başlatan Poker1223
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 825
P

Poker1223

Ziyaretçi
Merhabalar. Benim A5 v11.1 laptop'um var, içinde 8 GB RAM var. Windows hiçbir şey açık değilken 3 GB bir RAM kullanıyor bu normal midir? Resimde gördüğünüz gibi. Daha 2 gün önce format attım, klasik programlar vs. yüklü.

Windows normal bellek.pngWindows işlemler.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın açık kalma saatine göre değişir bu oran. Atıyorum açıldığı an 1,5 GB kullanıyorsa aradan 5 saat geçtikten sonra boşta 3-4 GB'ye kadar çıkabilir. Birde başlangıçta otomatik açılan program var mı, onlarda RAM kullanımını arttırıyor.

W10 laptobumda boşta 1.8 - 2 GB aralarında dolanıyor. 3 gb olması çok gibi ama sanırım defender tarama yapıyor onla alakası olabilir. Ayrıca edge de açıkmış

Şuan benim boşta 5 GB yakın.

Bende 16 var 3 kullanıyor. "Bildirim ve Eylem ayarları" adı altında hepsini kapatın biraz daha iner o.

Mesela 8GB RAM var bir oyunda 5GB kulanıyorsa 16GB RAM'in var aynı oyunda 7GB kullanabilir. Böyle bir muhabbet vardı sebebini unuttum sanırım sistemi rahatlatmak adına varolan RAM'i özgürce kullanıyor zaten çok... Bunun bilimsel açıklaması vardı.

Sende 8 varsa Win10x64 boştayken ortalama 2-2.5GB kullanması gerekir. Dediğim ayara bir bak.

Mesela 8GB RAM var bir oyunda 5GB kulanıyorsa 16GB RAM'in var aynı oyunda 7GB kullanabilir. Böyle bir muhabbet vardı sebebini unuttum sanırım sistemi rahatlatmak adına varolan RAM'i özgürce kullanıyor zaten çok... Bunun bilimsel açıklaması vardı.

Doğru, ne kadar fazla RAM'in varsa o kadar çok kullanım olur.

Kullanılmayan RAM ölü RAM'dir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı