Wine ne kadar performans düşürür?

Piyasada Epic Games launcher’ı bulunuyor ve GTA 5 de oynanıyor.

AMD kart ve AMD işlemci ile 45 FPS oynanıyor. Tamam oynanıyor da iyi bir kartla 45 FPS almak üzer insanı. Oynanıyor demek yetmiyor. Performans önemli burada.

Ayrıca Epic Games Launcher'ı tam olarak bir Launcher değil. Lutris ekibi bir şekilde açmayı başardı ancak sürekli çökmeler ve birçok özellik kullanılamama gibi sorunlar var.

Vulkan performansı olarak Windows ile aynı neredeyse. Dxvk ile de genelde kayıp 10-15 fps aralığında oluyor.
AMD kart ve AMD işlemci ile 45 FPS oynanıyor. Tamam oynanıyor da iyi bir kartla 45 FPS almak üzer insanı. Oynanıyor demek yetmiyor. Performans önemli burada.

Ayrıca Epic Games Launcher'ı tam olarak bir Launcher değil. Lutris ekibi bir şekilde açmayı başardı ancak sürekli çökmeler ve birçok özellik kullanılamama gibi sorunlar var.

F-sync denediniz mi?

Triple A oyunları kastediyorsan sadece çalıştırması bile şükür secdesine varmak için bir sebep.

Eski ya da küçük oyunlarda iyi performans alma ihtimalin her zaman daha yüksek.

Bazı programlar Windows´ta çalıştığından daha iyi performans bile verebiliyor Wikipedia sitesinde yazdığına göre.

WineHQ veri tabanında programlar ve oyunlar Çöp, Bronz, Gümüş, Altın ve Platin şeklinde sınıflandırılıyorlar. Çöp en kötü ya da açılmıyor demek. Platin ise en iyi performansı veriyor demek.

Buna rağmen bir uygulamanın sınıflandırması Platin bile olsa her yazılımın her donanımda çalışmayabileceğini, çalışsa bile her donanımda aynı performansı veremeyeceği de bir gerçek. Windows´ta bile her program her donanımda aynı performansı veremeyebiliyor. İki farklı sistem eşit güçlerde bile olsa. Haliyle Wine´da da böyle durumlarla karşılaşabilirsin.

Konuyu hortlatıyorum ama bir yanlışı düzeltmeliyim:

Öncelikle Epic Games'in Linux için bir açık kaynaklı Launcher'ı var adıda heroic Games Launcher ve aynı zamandada winedede oynamak zorunda değil protonun topluluk yapımı geliştirilmiş sürümleri var GitHub'da örneğin (proton ge) gibi gbi yani anlayacağınız arkadaş Epic Games'den aldığı GTA 5'i bal gibi Linux'da protondan oynar

Bir de AMD sürücüleri daha iyi çalışıyor Linux'ta... Ona rağmen. :D

CS:GO'da da video yapmışlardı. Sözde daha iyi çalışıyor Linux'ta. Ancak benim sistemimde oynanabilir bile değildi yani.
Vallahi bende gayet iyi calisiyor.

Konuyu hortlatıyorum ama bir yanlışı düzeltmeliyim:

Öncelikle Epic Games'in Linux için bir açık kaynaklı Launcher'ı var adıda heroic Games Launcher ve aynı zamandada winedede oynamak zorunda değil protonun topluluk yapımı geliştirilmiş sürümleri var GitHub'da örneğin (proton ge) gibi gbi yani anlayacağınız arkadaş Epic Games'den aldığı GTA 5'i bal gibi Linux'da protondan oynar
Ben de yeni farkettim.

Geri
Yukarı