Wine, Proton, Lutris-GE-Proton fazladan ısıya sebep olur mu?

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
Wine, proton, Lutris-GE-Proton gibi ara katman yazılım kullanmak CPU ve GPU da fazladan ısıya sebep olur mu? Linux Mint'te Lutris programı ile eski NFS oyunlarını oynuyorum ve bence CPU ısısı Windows 10'a kıyasla fazla. CPU ısısı 52-54 C'lerde. Windows'ta olsa bu kadar olmazdı.

Wine, proton, Lutris-ge-proton gibi ara katman yazılım kullanmak CPU ve GPU da fazladan ısıya sebep olur mu? Linux Mint'te Lutris programı ile eski NFS oyunlarını oynuyorum ve bence CPU ısısı Windows 10'a kıyasla fazla. CPU ısısı 52-54 C'lerde. Windows'ta olsa bu kadar olmazdı.

Ben kendim hem Linux hem Windows üzerinden oyun oynayan biriyim ve herhangi bir sıcaklık farkına denk gelmedim. Ek olarak 52-54 derece gayet iyi bir sıcaklık değeri. Kendi sistemimde hemen her oyunda sıcaklık 60-70 derece aralığında gezinirken günlük kullamnımda 45-55 derece arasında geziniyor.

Ben kendim hem Linux hem Windows üzerinden oyun oynayan biriyim ve herhangi bir sıcaklık farkına denk gelmedim. Ek olarak 52-54 derece gayet iyi bir sıcaklık değeri. Kendi sistemimde hemen her oyunda sıcaklık 60-70 derece aralığında gezinirken günlük kullamnımda 45-55 derece arasında geziniyor.
Windows 10'a geçersem bende test edeceğim.
Lutris'te nfs undeground 2 oynayınca CPU ısısı 52-54 C'lerde.
Hele ki DXVK'yı devre dışı yaparsam daha kötü oluyor ve GPU & CPU kullanımı yükseliyor.

Windows 10'a geçersem bende test edeceğim.
Lutris'te NFS undeground 2 oynayınca CPU ısısı 52-54 C'lerde.
Hele ki DXVK'yı devre dışı yaparsam daha kötü oluyor ve GPU & CPU kullanımı yükseliyor.

OpenGL'e derlemek hem zor hem de daha çok performans kaybına neden oluyor.

Geri
Yukarı