Witcher 3 beklentimi hiç karşılamadı

Grafikleri bana Origins'ten çok daha güzel geldi ve sistem gereksinimleri Origins'ten ağır olmasına rağmen Origins kadar yormadı sistemi ona şaşırdım. Origins high ayarlarda işlemci 55, ekran kartı 60-65 derece oluyordu, Witcher'da high ayarlarda işlemci 50, kart 50-55 derecelerde.
@332707 Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Combat olayında hak veririm de, geriye kalan bahsettiğin konular adamın Witcher olmasının özelliği zaten :D Atmosferin Adana düğün salonları gibi olacak hali yok. Savaşın ortasında açlık ile boğuşurken, bir yandan yaratıklar tarafından saldırıya uğrayan halk var. Geralt da bu yaratıkları avlayan insan bir mutant. Sakin olduğunu söylemişsin, mutant olmasından dolayı duyguları yok zaten.

Sevmeyebilirsin orası ayrı fakat AC Origins ile Witcher 3'ü kıyaslamak büyük bir hakaret olur. Abartılıyor dediğin oyunun aşağıdaki notlarına bir göz at :)

Eki Görüntüle 674358
Benzer bir yanı var, Origins'te de halk, düşmanlar tarafından saldırıya uğruyor, malları çalınıyor, öldürülüyor, şehirde gezerken bir düşmanın halktan birini tehdit edişini görebiliyorsunuz, kurtardığınızda size dualar etmesi de ayrı bir his veriyor :D bizim oyundaki amacımız da Mısır'daki tüm insanları korumak ve ana karakterimizin çocuğunun ölmesine sebep olan düşmanlardan intikam almak. Abartılıyor :)
Bug çöplüğü sıkıcı bir oyun. Adım başına cutscene var.
Origins'ten bahsediyorsan şu ana kadar hiç bir bug'a denk gelmedim.

Son düzenleme:
Ben de net abartıldığını düşünüyorum. Böyle bir oyuna 93 Metacritic biraz fazla olmuş bence. En fazla 87-88 diye düşündüm.
Eksilerine gelecek olursak;
  • Dövüş sistemi çok ama çok kötü. Sekiro'dan atlayıp, Witcher oynayan, tabiri caizse "attan eşeğe" binmiş gibi olur.
  • Oyunun başları gereksiz sıkıcı. Giriş sinematiği (Yennefer yanımızdayken, rüyada olduğumuz sahne) güzeldi ama rüyadan uyandıktan sonrası aynen amele göreviydi. Hiç içine çekmedi, oynamam için. Zorladım ama yine de sildim.
  • Oyunun dövüş sistemini geçtim; at sürüşü de keza. Beğenmedim, çok daha iyisi yapılabilirmiş ki, yapan(lar) var.
  • Grafikleri iyi hatta çok iyi ama bu karakter yüzleri için değil. Hatta sinematikler için de. Örneğin, bir ara sahneye girdiğinizde, Yennefer'ın yüzü sanki bulanıkmış gibi geliyor. Çözünürlük Full HD değil de, 480P açmışım gibi. Ara sahnedeki çevre detayları için de aynısı geçerli. Cod: WW2'yi oynamıştım, oradaki askerlerin yüzü sanki filmlerdekiler kadar gerçekti. Az da olsa, oynanışı baltalıyor.
  • Dövüş sistemi kötü demiştim. Şimdi ise, konu kılıçlar. Aldığınız herhangi bir kılıç zarar verme puanı haricinde hiç farklı hissettirmiyor. Burada konu sahibi arkadaşa %100 katılıyorum. Kılıç ve ekipman yetersiz ve hissiyatsız geldi.
Şimdilik bu kadar...

Son düzenleme:
@332707 Bütün AC serisini oynadım biliyorum ama Origins'te işin içine yaratıklar dahil olmuyor. Bundan dolayı Witcher'da atmosferin karamsar olması normal. İnsanlar savaştan veya açlıktan ölmezse, yaratıklar tarafından öldürülüyor.

İki oyunun karşılaştırılması doğru değil. Aldığınız eğlence AC'de daha fazla olabilir tabii ki, ona bir şey diyemem. Fakat siz sevmediniz diye abartılıyor demekte pek doğru olmaz. Attığım resimde gördüğünüz gibi incelemeler ortada. Hadi inceleme yapanlar para aldı diyelim, kullanıcı puanları yalan söylemez :)

Ben de AC Origins oynarken sıkılıyorum. Giremedim oyuna bir türlü hikaye vasat karakterin sıfır duygu, hareketleri maymundan hallice(taşın üstünden, engelin üstünden atlamalar) tek tuşa basılı tutarak tüm engelleri aşabiliyorsun. Hiç sarmadı. Bir de gittim odesseyi de aldım. İnşallah o güzeldir. Ah Ubisoft ah.

AC Odyssey bana çok daha sıkıcı geldi çünkü "evet ben iyi adamım, şunu yapacağım ve doğru olacak" olayı var tamamen. Witcher 3 ise tamamen gri bir oyun. Bazen verdiğin bir karar çok farklı sonuçlanabiliyor. 3 saat oldukça kısa bu oyun için. Ben ilk bu oyunu oynadığımda sıkılıp bir kenara atıp Fallout 4'ü ikinci kez bitirmiştim. Şimdi ise Witcher 3'ü Fallout 4'le kıyaslamayı bile hakaret sayarım.

Oyun inanılmaz büyük ve hikayenin, yan görevlerin gri olması çok daha gerçekçi yapıyor. Oynanışı da gayet hoşuma gitmişti açıkçası. Bu oyunu biraz izole ve sindirerek oynamak gerekiyor bir yerden sonra seni kapıyor kendiliğinden.

Ben de AC Origins oynarken sıkılıyorum. Giremedim oyuna bir türlü hikaye vasat karakterin sıfır duygu, hareketleri maymundan hallice(taşın üstünden, engelin üstünden atlamalar) tek tuşa basılı tutarak tüm engelleri aşabiliyorsun. Hiç sarmadı. Bir de gittim odesseyi de aldım. İnşallah o güzeldir. Ah Ubisoft ah.
Assassin's Creed oyunu olduğu için olabilir mi acaba o? Witcher 3 de 2 metre taşın üstünden atlayıp öldüğüm oldu. Origins'te ana karakterin çocuğu ölüyor, halkı korumak ve düşmanlardan intikam almak için yaşıyor. Duygu yok demişsin nasıl duygu yok oyunun başında Hepzefa ile konuşurken Bayek'in gülümsemesini, suratındaki samimiyeti görmüyor musun? Geralt'ta hiç duygu yok? Dövüşürken bile sakin sanki cansız varlıkla dövüşüyor gibi. Daha önce de aynısını yazmıştım, çünkü o bir witcher dediniz fanboyluk yapmayın şimdi. Psikolojik o. Oynuyorsunuz Witcher'ı gördüğünüz olumlu yorumlardan dolayı kafanızda kuruyorsunuz bundan daha iyi bir oyun yok diye.
AC Odyssey bana çok daha sıkıcı geldi çünkü "evet ben iyi adamım, şunu yapacağım ve doğru olacak" olayı var tamamen. Witcher 3 ise tamamen gri bir oyun. Bazen verdiğin bir karar çok farklı sonuçlanabiliyor. 3 saat oldukça kısa bu oyun için. Ben ilk bu oyunu oynadığımda sıkılıp bir kenara atıp Fallout 4'ü ikinci kez bitirmiştim. Şimdi ise Witcher 3'ü Fallout 4'le kıyaslamayı bile hakaret sayarım.

Oyun inanılmaz büyük ve hikayenin, yan görevlerin gri olması çok daha gerçekçi yapıyor. Oynanışı da gayet hoşuma gitmişti açıkçası. Bu oyunu biraz izole ve sindirerek oynamak gerekiyor bir yerden sonra seni kapıyor kendiliğinden.
Odyssey'deki karakterimiz toplum tarafından dışlanan bir karakter. Tabii ki özgüveni olacak, amacı bir efsaneye dönüşmek.

Klasik olacak ama bir söz var renkler ve zevkler tartışılmaz. Bence sana Witcher 3'ü tavsiye eden çıtayı fazla yükseltmiş o yüzden hayal kırıklığına uğramışsın. Witcher parkur koşucusu gibi değil atlayıp zıplamıyor. Kılıç savaşları dediğin gibi AC'ye göre daha sade gelebilir fakat Witcher daha çok rol yapma oyunu, yani savaşlarında strateji olarak sadece kılıç savurmuyor. Aynı zamanda biraz mistik, biraz kimyager bir karakter. Savaşta sadece kılıçla üstünlük sağlamaya çalışmanın yanı sıra avantaj kazanabilmek için gerekli malzemelerden gerekli iksirler, yağlar ve bombalar yaparak savaşlarda farklı stratejiler kurma olanağı sağlıyor. 1. oyunu sever misin bilmem ama sana tavsiyem önce 2. oyundan başlaman olur, o zaman daha çok anlar daha çok keyif alabilirsin.

Klasik olacak ama bir söz var renkler ve zevkler tartışılmaz. Bence sana Witcher 3'ü tavsiye eden çıtayı fazla yükseltmiş o yüzden hayal kırıklığına uğramışsın. Witcher parkur koşucusu gibi değil atlayıp zıplamıyor. Kılıç savaşları dediğin gibi AC'ye göre daha sade gelebilir fakat Witcher daha çok rol yapma oyunu, yani savaşlarında strateji olarak sadece kılıç savurmuyor. Aynı zamanda biraz mistik, biraz kimyager bir karakter. Savaşta sadece kılıçla üstünlük sağlamaya çalışmanın yanı sıra avantaj kazanabilmek için gerekli malzemelerden gerekli iksirler, yağlar ve bombalar yaparak savaşlarda farklı stratejiler kurma olanağı sağlıyor. 1. oyunu sever misin bilmem ama sana tavsiyem önce 2. oyundan başlaman olur, o zaman daha çok anlar daha çok keyif alabilirsin.
Herkes böyle övüyor hocam Steam'de hem Türkçe hem İngilizce incelemelere baktım deliler gibi övmüşler sürekli.

Yeni konular

Geri
Yukarı