Witcher 3'ün aşırı karanlık olması

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
Benim oyunumda mı bir sorun oluştu yoksa ben mi paranoyak oldum bilmiyorum ama bugünden itibaren oyunum aşırı karanlıklaştı gibi hissediyorum, oyun zaten evreni ve teması gereği karanlık bir oyun olsa da parlaklığı üst düzeye alsam bile hala hafif bir siyahlık mevcut. Bi' Witcher 2'ye bakıyorum bir de Witcher 3'e ama Witcher 2 çok daha eski bir oyun olmasına rağmen o oyunun renk paleti ve parlaklığı çok daha iyi.

Oyunun ayarlarını 5 kere falan sıfırladım, bazı dosyaları silip geri yükledim ve Steam'den dosya doğrulaması yaptım. Ancak yine de düzelmedi, yardım edin lütfen. Çünkü şu an oyundan soğudum ve önümde rahat bi' oynayacağım en az 30 saat daha var, oyun hairworks ayarları hariç her şey en yüksekte ve tam ekran şeklinde.

Bu arada grafik demişken oyuna resmi grafik güncellemesi gelecekmiş sanırım yakında, umarım oyunun renk paletini ve parlaklığını da geliştirirler. Açıkçası gerisi benim pek umurunda değil çünkü oyunun grafikleri ışıklandırması hariç gayet iyi.

Ek olarak ışıklandırma modu da kurmak bir çözüm ama ben artık mod kullanmıyorum.

Maalesef tek çözümün o bence. Tekrardan yüklemen bir şeyi değiştirmez. Belki Nexus'tan bir ENB modu falan kurabilirsin? Denedin mi hiç?
ENB modu ne bilmiyorum ama modlama işi de çok sıkıntılı bu oyunda, o yüzden eskiden mod kullansam da artık tüm modları kaldırdım.

Bu arada oyun bana çok karanlık geliyor da olabilir, çünkü ben aşırıya kaçılmadığı sürece parlaklığı seven bir insanım.

@Hellblazer Aku oyunu kaldırıp yeniden yükledim ama işe yaramadı :( oyunu silmeden hemen önceki dosyalarla karşılaştım fakat yine de teşekkür ederim desteğin için.

@Penetrator God sistem gamasını açınca oyunun parlaklığı monitöre göre ayarlanıyor demiştin ancak sanırım başka bir şeye göre ayarlanıyor, o ayarı şu an açtım ve bir tık daha düzeldi gibi. Yani bilmiyorum, ben mi ayırt edemiyorum hala emin değilim. Belki Witcher 2'nin renk paletini ve parlaklığını özlemişimdir ama sana da teşekkür ederim desteğin için :)

Edit: Sistem gama ayarı da sorunu çözmedi :( mecburen gama ayarını ortanın ve en yükseğin arasında bir yerde kullanacağım.

Son düzenleme:
Sen uzun bir süre STLM 2.1 lighting modu kullanıyordun diye hatırlıyorum. O ışık modu çok abartılı bir moddu, her yerde fazlaca ışık vardı. Şu anda modsuz oynadığın için de oyun gözüne çok karanlık geldi diye düşünüyorum. Bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Velen etrafı çok karanlık ve yağmurludur zaten. Novigrad civarlarında ışıklanmaya başlıyor. İstersen bir fotoğraf atabilirsin, ne olduğunu anlayalım.

Sen uzun bir süre STLM 2.1 lighting modu kullanıyordun diye hatırlıyorum. O ışık modu çok abartılı bir moddu, her yerde fazlaca ışık vardı. Şu anda modsuz oynadığın için de oyun gözüne çok karanlık geldi diye düşünüyorum. Bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Velen etrafı çok karanlık ve yağmurludur zaten. Novigrad civarlarında ışıklanmaya başlıyor. İstersen bir fotoğraf atabilirsin, ne olduğunu anlayalım.
Uzun bir süre modsuz oynadım ama dünden beri böyle hissetmeye başladım, mesela şu an...

Kaer Morhen savaşındayım ama kalitesiz bir TN panel monitör kullanıyormuşum gibi etraf gri ve siyah karışımı, halbuki VA panel bir monitör kullanıyorum ve aydınlık bir alan yok.

Yani aslında benim sorunum oyunun renksiz olması olabilir.

Şu görevi bitireyim atarım sana birkaç tane ekran görüntüsü.

Nvidia Freestyle kullanarak kendi renk ayarlarını yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Denerim bunu, teşekkür ederim desteğin için :)

@strigoi en basitinden şu görsel tek başına yeter bence, oyun bende daha parlak ancak renk tonları aynı.

20210314103340_1.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı