Wolfram Alpha: Hesaplanabilir bilgi motoru

Eric Sanchez

Kilopat
Katılım
2 Temmuz 2015
Mesajlar
4.834
Wolfram Alpha, matematiksel hesaplar yapan bilim insanlarının tercihlerinden biri olan Mathematica yazılımının geliştiricisi İngiliz Fizikçi Stephen Wolfram'ın sahibi olduğu Wolfram Research tarafından geliştirilen bir bilgi motorudur.

Wolfram Alpha’nın en büyük özelliği bir yapay zeka olması. Mesela ona bir soru sorduğunuzda, size Google gibi siteleri alt alta sıralamıyor. Direkt olarak cevabı sunuyor. Wolfram Alpha’ya sorabileceğiniz konu aralığı da çok geniş. Bir kişinin hayatından tutun, en zor matematik problemlerine kadar; kimyasal bileşiklerin yapısından tutun, hava durumuna kadar.

Wolfram Alpha, çevrimiçi bir hizmet olarak var olan sistematik bilgilere herkesin doğrudan erişebilmesini sağlar ve sistematik bilgileri hesaplanabilir kılar. Mart 2009'da Stephen Wolfram tarafından internet camiasına duyurulan bilgi motoru, 15 Mayıs 2009'da halk kullanımına açılmıştır.

Örneğin yarım kilo domates ve 250 GR kadar tavuk yedim. Böyle bir durumu “1/2 kg tomato 1/4 kg chicken” şeklinde aratırsak, anında kaç kalori aldığınızı söylüyor. Bunun yüzde kaçı protein veya yağ gibi detaylar ise cabası.

Mathematica'nın daha ileri bir seviyesi olan Wolfram Alpha programını tasarlayan uzmanlar bir adım daha ileri giderek, ‘’Google, bu yeni icadımız yanında Commodore 64 gibi kalacak.’’ Şeklinde bir demeç vermiştir.

John F. Kennedy öldürüldüğünde, Londra'da hava nasıldı? Tarzındaki spesifik sorulara dahi cevap verebiliyor.

Mathematica ise Wolfram Research tarafından üretilmiş olan, tanınmış bir simgesel matematik yazılımıdır. Yoğun hesaplamalar gerektiren işlemler için zaman kaybını ortadan kaldırmaktadır. Veri analizi, fonksiyonların grafiklerine dair animasyonlar, olasılık işlemlerindeki zenginlik, fizik, kimya, biyoloji ve mühendislikteki çeşitli uygulamalar, görüntü işleme vb. alanlarda Mathematica güçlü bir yazılımdır.

Stephen Wolfram 2010'da yaptığı bir TED konuşmasında Wolfram Alpha'nın bünyesinde çok farklı alanlardaki uzmanlar tarafından yazılmış yaklaşık 8 milyon satır Mathematica kodunun bulunduğunu belirtmiştir.

Wolfram Alpha'ya bir ülke ismi, şehir, bir tarih, bir hesaplama ya da tarihsel bir olay yazıldığı zaman kesin cevaplar ayrıntılı bir şekilde alabilir. Örnek olarak Wolfram Alpha üzerinde “Ankara” kelimesini verip arama gerçekleştirildiğinde, Ankara hakkında; nüfus bilgileri, Ankara’nın haritadaki yeri, koordinatları, yerel tarih ve saati gibi ayrıntılar verilmektedir.
"Who I am ?" (ben kimim) diye sorduğunuzda IP adresinizi ve IP adresine dayalı olarak dünya üzerinde hangi paralel ve meridyende bulunduğunuzu gösterebiliyor.

Uygulama Universal bir uygulama olup 2.99$’a bu uygulamaya sahip olabilirsiniz.

İnternet üzerinden Wolfram Alpha’nın kendi sitesinden ücretsiz bir şekilde kullanmanız da mümkün.

Wolfram Alpha'nın potansiyelini görmek için, matematiksel bir denklemi ((sin^2(x))/cos(x) gibi) sorgulamayı deneyin.

Buradan ziyaret edebilirsiniz. Wolfram|Alpha: Computational Knowledge Engine

Stephen Wolfram'ın Wolfram Alpha hakkındaki sunumu Wolfram Alpha’yı tanımamıza yardımcı oluyor.

Stephen Wolfram: Her Şey Teorisini Hesaplamak | TED Talk | TED.com

Yetkili ekipten herhangi bir arkadaş bu konuyu Kullanıcı Haberleri adlı bölüme taşıyabilir mi?
 
Yukarı