Work and Travel için Firma, Eyalet ve İş Seçimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

apesh1t

Megapat
Selamlar. Bu yaz veya gelecek senenin yaz mevsiminde Work and Travel programı ile Amerika'ya gitmeyi düşünüyorum. Birçok şeyi araştırdım. Neden bu kadar erken konu açtın derseniz, bu olay hop diye gerçekleşen bir olay değil. Aylar öncesinden kararın netleştirilmesi gerekip, ayrıca firma, iş ve eyalet araştırmalarına başlamak gerekir. Sonuçta bunların birçok seçeneği var ve iyi bir araştırma yapılmadan programın kötü bir hal alacağından eminim.

Eyalet seçimi

Eyalet seçiminde çok bir lüks beklentim yok açıkçası. Sonuçta oradayken gezip görme imkanım olacak. Gezip görülecek yerlere fazla uzak olmayan, ne çok kalabalık olan, ne de çok sakin olan bir eyalet istiyorum. Orta düzeyde, rahatlıkla işime gidebileceğim ve gezebileceğim bir eyalet olabilir. Saatlik iş ücretlerinin ortalamanın üstünde olan bir eyalet olması da önemli. Eyalet seçiminde daha önce yaşamış ve tecrübe kazanmış kişilerin yorumlarını bekliyorum.

İş Seçimi

İş seçimi konusunun en önemli etkenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Benim iş konusunda beklentilerim ise orta derecede iletişim halinde olmak, insanlarla iç içe olmak ve mümkünse genelde açık alanda yapılan bir iş olmasıdır. Saatlik ücretinin dediğim gibi ortalama ve ortalamanın üstünde olması önemli. Buna bağlı olarak zorluğun artacağının farkındayım. Zorluk derecesi aşırı olmadığı sürece bir problem olmaz.

Firma Seçimi

Firma konusunda daha önce denemiş ve tecrübe edinmiş kişilerin yorumlarını bekliyorum. Hangi firma ile gitmemem gerektiğini veya anlaşıp memnun kaldığınız firmaları yazabilirsiniz.

Not: Bunların dışında oradaki süreçte yapmam gereken, yapmamam gereken, yapmazsam pişman olabileceğimi düşündüğünüz şeyler varsa yazabilirsiniz :)

Work and Travel'ın bir süresi var mı?
Bu sistem sayesinde kalıcı olarak yerleşebiliyor musun?

Aynı soruları ben de gelecek sene soracağım için merak ediyorum cevapları. :)

Bildiğim kadarıyla 8 saat boyunca 11$, 9.Saatten itibaren 22$ kazanıyorsun. Tam emin değilim ama.
Yani 10 saat çalıştın. 8x11 + 2x22 = 132$ yapıyor 1 günde. Youtube de şu kanalı inceleyebilirsiniz.

Eyalet seçimi: New Jersey derim. Popüler eyaletlere çok uzak mesafede değil. İzin günlerinde sabah erkenden kalkıp kısa yolculuklarla güzel yerlere kolay ulaşım sağlarsın. Turistlik mekanları da oldukça fazla. Kolay iş bulabilirsin. Bulduğun işte de hem maddi olarak, hem de work and travel'in amacını yerine getirebilirsin.

İş olarak da önceliğin para olmayacak dediğim gibi. İngilizce seviyene çok bağlı bir durum iş. Eğer ben insanlarla ortalama bir iletişim kurabilirim, kolaylıkla anlayabilir ve cevap verebilirim dersen garsonluk veya kasiyerlik tarzı işlere bakabilirsin. Bu gibi işlerde günlük konuşma diline ve iletişime geçmeye fazlasıyla ihtiyaç duyacağın için İngilizce geliştirmeye bire bir. Amerika'da genel olarak çalışma saatleri 8 saat. Yorgunluk olarak pek bir şey olmaz.

Texas eyaleti Houston şehri oldukça ucuz ve yaşanılacak sakin bir yer denilebilir. 4-5 ay kadar orada bulundum. Teyzem ve kuzenim orada yaşıyorlar. İş imkanları ne yapmak istediğinize bağlı. Bana o zamanlar bahçıvanlık diyeyim, çiçek sulama vs. teklif etmişlerdi günlük 50$ ile kuzenimin kız arkadaşının annesi :) Dil biliyorsan Uber taxi veya Restaurantlarda arabayla paketçilik de yapabilirsin zamanla çevreyi öğrendikten sonra tabii. 10 sene oldu ben gittiğimden bu yana, 16-17 yaşlarındaydım. Araştırmanızı yapıp en uygun seçim size kalmış. Hayırlısı olsun şimdiden.

Hocam ben de gitmek istiyorum fakat yaş 17, olur mu? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye için yasal program süresi 15 Mayıs - 1 Ekim tarihleri arasındadır. Öğrenci maksimum 4 ay çalışabiliyor. Kalıcı olarak yerleşmeye müsaade edilmiyor.
Arkadaşım 2013 yılında gitti Work and Travel aracılığı ile ve şu an orada yaşıyor. İllaki bir yolu vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı