WoW Classic vs Retail sürüm

Emrergnc

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Eskiden beridir şu oyuna bir türlü başlayamadım. Oynamış olanlar sizce hangisini tavsiye edersiniz?

Classic daha zor ama daha keyifli diyorlar. Retail ise güncel ve token sistemiyle aylık ücret ödemezsin ama patchleri alman gerekiyor diyorlar.

Olay şudur classic zor falan değil.

Classic yavaştır. Bayağı bildiğin yavaş ilerlersin Auto attack ile mob kesersin fazla 2-3 mobu aynı anda kesersin 4.cü gelirse ölürsün. Ölünce koşarsın gelirsin. Yemek yersin oturup canını doldurursun. Quest yaparsın dungeon a girmek için belirli levellara gelmen gerekir. Ve kapısına yürüyerek gitmen gerekir. Oyunun başlarında koş baba koş olur. Böyle böyle 60'a kadar kasarsın ve birçok yerde yardım gerekir. Mesela 30 levela gelirsin harita da Quest biter vs araman lazım ya da başka haritaya geçmen lazım. Tek başına kesemeyeceğin çok şey olur. Classic zamanında güzeldi. Eski oynayanlar için nostalji. Ama yeni bir oyuncu hele ki bu devirdeki gençler için gerçekten çile hissi verebilir. Classic 60 olunca RAID'lere girersin en iyi bis yani best in slot itemlerini düşürmek için RAID'lere girersin veya PvP yaparsın ve oyun bir noktada biter artık her şeyi topladıktan sonra.. En fazla yeni bir karakter yani mesela Warrior kastın diyelim. Bu sefer hunter kasarsın ve aynı yoldan aynı şekilde tekrar 60'a gelirsin.

Yeni biri için en iyisi Retail. Tek başına oynayabilirsin. Daha hızlıdır ve daha rahat oynarsın. Öyle 2-3 mob çekince ölmezsin. 4-5-8 toplar kesersin. Kestikten sonra canın daha hızlı dolar. Ve oturup sürekli yemek yemene gerek kalmaz. İlerlerken dungeon finder ile dungeonlara girersin veya PvP için battleground vs ya da istediğin expansion paketinden birini seçer oradan leveling yaparsın kasarsın. Ya da her birine biraz uğrarsın. Yani çok daha rahattır. Ama bu oyun kolay anlamında değil. Oyun 60 leveldan sonra başlıyor dungeon heroic yaparsın sonra mythic zorluğa çıkar sonra mythic+ gelir 2-3-5-10-15-20 derken o kadar zorlaşır ki hem zamana karşı yarışır, hem ölmemeye dikkat eder. Hem de yüksek dps yaparsın veya tank isen tanklar healer isen partiyi öldürmezsin. RAID vardır guilde girersin 3-4 saat RAID yapılır bosslar kesilir tek başına oynayabilirsin en düşük looking for RAID ile başlar sonra normal heroic ve mythic olarak çıkar. Ne kadar zor o kadar güçlü item ve karakterin olur. Bunun için ekip gerekir. Ama classsic de lfr yani looking for RAID yoktur dungeon finder yoktur ekibi trade chatte bulur ya da guildinden bulursun kapısına gidersin. Yani oyun stili olarak çok farklı aslında. Ama classic için zor denilen şey zaman harcamak emek harcamak çok daha uzun sürmesi. Daha yavaş. Retail daha modern ve hızlı skiller animasyonlar vs ayrıca Retail de biriktirdiğin Gold ile aylık oyun süreni bedava ya getirebilir daha fazlası olarak Battle net balance yapıp istediğin tüm Battle net oyunlarına tek kuruş vermeden alabilirsin. Misal Diablo, Starcraft, Modern Warfare vs gibi. Ama classic de bu opsiyon yok.

Ben yerinde olsam Retail başlarım ayrıca bu oyun bir MMO yani eninde sonunda bir ekip gerekecektir. Tek solo da oynanır ama tam tadını almak istiyorsan iyi bir guild ve ekip bulup birlikte oynamak. Diğer türlü sıkılabilirsin. Oyuna başlamak maalesef başta pahalı yani iyi düşün taşın öyle başla derim oyuna para vereceksin üstüne aylık ücretini vereceksin. Yerinde olsam Twitch'den oyunu iyice izlerim hem classic yayınlarını hem de Retail olanı farkları az çok anlarsın. Ve az çok oyun nasıl görürsün. 13 senedir oynayan biri olarak yorumum budur. Bağımlılık yapıyor. İngilizce istiyor, zaman istiyor. Öyle 3 gün oynayayım 10 gün ara veririm dersen olmaz. Günde 2 saat yetersiz kalabilir. Vs.

PvE açılımı Player versus environment yani RAID, dungeon gibi bilgisayara karşı etkinlikler.
PvP Player versus Player. Karşında gerçek oyuncuya karşı. Burada arenalar, battlegroundlara girersin bunlar tamamen solo değil ekip bulman gerekir.

PvE her daim yaparsın ama PvP isteğe bağlı gibi birçok kişi hiç yapmaz ya da sadece eğlencesine yapar. Çok profesyonel anlamda yapanlar da var tabii. Ama başta PvE kısım çok daha önemli oyunu öğrenme açısından. Server olarak türkler eğer horde seçersen twisting nether alliance seçersen silvermoon serverlarında oynuyor. Bu 2'sinden birini seçmen daha iyi olur.

Son olarak MMO devri yavaştan bitiyor. World of Warcraft eski ihtişamında değil artık. Yeni paket gelince oyuncu sayısı artıyor sonra birden çakılıyor. Böyle oyunlara bağımlı olmaktansa daha güzel ve zamanı çok çalmayıp keyif veren oyunlara yöneliyor insanlar. Yine de kararını sen ver. İzle yayınları sor yayıncılara. Twitch bu konuda çok iyi.

Şöyle yazınca bile çok kaba bir anlatım gibi geliyor oyun çok büyük ve detay çok fazla birçok şeyi buralarda değil de oyun içinde katıldığın guild (lonca)daki insanalar sora sora öğreniyorsun. Ben ilk başladığımda 6 ay boyu sordum yani. Guild olarak ise Spear guildi var eğer oyuna başlamaya karar verirsen bu guilde katılmanı öneririm. Hem öğrenme açısından hem de çok daha sosyaller ve yardımcılar. Diyeceklerim bu kadar.

Çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Aslında istediğim oyun New World idi. Ama oyunu bi türlü düzeltmediler. Daha sade ve anlaşılır olsun, PvP kısmıda eğlenceli olsun istiyorum. O keyfi alabileceğim oyun denk getiremedim bi türlü.

Grind yapayım ama bu eninde sonunda PvP'de işime yarasın istiyorum. Bunun için çok az Lost Ark ve ESO denedim ama pek sarmadı açıkçası. Online'da böyle bir oyun var mı tavsiye edeceğiniz? Konudan konuya atladım ama bu saydıklarımı biraz karşılayan günümüzde hangi oyun var? MMORPG olması şart değil.

Çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Aslında istediğim oyun New World idi. Ama oyunu bir türlü düzeltmediler. Daha sade ve anlaşılır olsun, PvP kısmıda eğlenceli olsun istiyorum. O keyfi alabileceğim oyun denk getiremedim bir türlü.

Grind yapayım ama bu eninde sonunda PvP'de işime yarasın istiyorum. Bunun için çok az Lost Ark ve eso denedim ama pek sarmadı açıkçası. Online'da böyle bir oyun var mı tavsiye edeceğiniz? Konudan konuya atladım ama bu saydıklarımı biraz karşılayan günümüzde hangi oyun var? MMORPG olması şart değil.

Vallahi ben diğer oyunları çok oynamadım eso denedim fena değil gibi grafikler iyi ama alışamadım bir türlü. Ayrıca çok fazla şey var ek paketler var DLC'ler ayrı, cosmetic tonla mevcut aylık ücret onda da var ve vermeden bedava oynamak istenirse bu sefer craft limiti oluyor vs diğer oyunlara bakmadım New World arkadaşım çok beğenmiş evet grafikler müthiş diyor. İyi bir PC lazım onu biliyorum. Aylık ücret olmaması iyi tabii ama tabii ki daha yeni bir oyun sayılır. Ancak oynayanlar var. Lost Ark başlamadım. Şimdi WoW MMO'lar içinde en iyisi başka bir oyun istesem de öneremiyorum. WoW PvP kısmı biraz daha zor diyebilirim. Gerçekten skilleri iyi kullanmak ve çok skill var bunları iyi bir iletişim ile yapmak. Hani eğlence dedim ama mesela stress daha çok olabiliyor inanın. Normal RAID yaptığım zamanlarda bazen saatlerce kesemediğimiz boss olurdu çok stress olurdum bazen insanlar bu yüzden tartışıyor guildler bile dağılıyor vs.

Hani eğlence kısmı için eğlencesine oynayan insanlar lazım. Ciddi bir adam ile takıldığında eğlence kısmı pek kalmıyor. Daha sade ve anlaşılır olsun diyorsan WoW sade değil detayı çok fazla ve PvP için illaki PvE kısmı gerekecek. Eğer bu açıdan değerlendirirsek New World, Lost Ark, hatta biraz eso bile daha sade kalabilir. WoW da detay fazla. Bu oyuna başlarsan kendini iyice vermen gerekiyor. Eğlence için ise eğlenceli arkadaşlar lazım yani böyle insanları bulman lazım yoksa çok stressli en ufak bir şeyde küfürü basan, dungeondan atan vs çok adam oluyor. O nedenle burada böyle anlatmak biraz farazi içine girince anlaşılıyor. Son gelen güncelleme ile Gold kasma işi zorlaştı mesela auction House'lar birleşti önceden server server ayrıydı şimdi tüm Avrupa tek auction House oldu misal 500 golda sattığım şey bugün 30 Gold olmuş ve hala da düşüyor. Yeni paket ile ancak biraz daha artar başlarda ama insanlar kastıkça yine ölecektir fiyatlar.

Ya paran ile rahatça oynayacaksın ya da bir yandan Gold kasıp bir yandan oyunu oynamaya çalışacaksın. Çünkü Gold için de ayrı bir çaba gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı