Wraith Prism fan ayağı kırıldı işlemci 90 dereceyi görüyor

Sunny

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Abimin bilgisayarını temizledim. 3 senedir adam gibi temizlenmiyordu. Ara sıra hava filan tuttum o kadar.
İşlemci AMD Ryzen 7 2700X.
AMD Wraith Prism soğutucu.
Ben bu soğutucunun fanı ile bloğunu ayırmaya çalışırken yandaki fan klipslerini kırdım. Sadece tek bir tarafın. Her şey tamamladım PC'yi topladım. Fanı oturtturdum.
Hatta kasayı yan koydum ki fan tam anlamıyla üstünde kalsın. Ve işte üzücü kısım burada.
Açılışta 50- 55 derece ile açıyor. Google filan girince 75 oluyor. Zaten herhangi bir oyun vs açınca 90'a geliyor. Eminim ki bu CPU kirliyken bile bu derecelere gelmiyordu.
Sizce sebebi fanın tam oturmuyor olması mıdır? Yoksa ben bloğu mu tam oturtamadım. Bilen, fikri olan yardım edebilecek biri var mı?
Bu fanı bloğa yapıştırmayı düşünüyorum. Daha bu tarz bir şey yapan var mı yaptıysa nasıl yaptı anlatabilir mi? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-06-10 at 00.44.45.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-10 at 00.44.45.jpeg
    102 KB · Görüntüleme: 89
  • WhatsApp Image 2022-06-10 at 00.44.46 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-10 at 00.44.46 (2).jpeg
    57,3 KB · Görüntüleme: 109
  • WhatsApp Image 2022-06-10 at 00.44.46.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-10 at 00.44.46.jpeg
    113,6 KB · Görüntüleme: 99
  • Adsız.png
    Adsız.png
    319,2 KB · Görüntüleme: 96
Göstermiş olduğunuz klipslerin kırılması sonucu sıcaklıklarda bu denli bir artış yaşanmış olması bana pek mantıklı gelmiyor. Benim aklıma yanlış miktarda termal macun sürmüş olabileceğiniz geldi. Soğutucuyu sökün macun homojen bir şekilde yayılmış mı kontrol edin. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Soğutucu olarak 240 mm bir sıvı soğutmam var. Geçenlerde temizlik yaptım ve macun yeniledim. Bu işlem sonrası RDR 2 de işlemci 90 dereceyi gördü ve kapandı. Soğutucu bloğu söküp altına baktığımda homojen bir yayılmanın olmadığını gördüm. İşlemci üzerinde aşırı ince bir macun tabakası vardı. Macun ekledim ve şuan 60-65 derecede çalışıyor.

Hocam fazla fikrim yok fakat kırılan parçayı çift bileşenli yapıştırıcıyla yapıştırıp 24 saat kurutursanız beton gibi olur onu biliyorum.

Göstermiş olduğunuz klipslerin kırılması sonucu sıcaklıklarda bu denli bir artış yaşanmış olması bana pek mantıklı gelmiyor. Benim aklıma yanlış miktarda termal macun sürmüş olabileceğiniz geldi. Soğutucuyu sökün macun homojen bir şekilde yayılmış mı kontrol edin. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Soğutucu olarak 240 mm bir sıvı soğutmam var. Geçenlerde temizlik yaptım ve macun yeniledim. Bu işlem sonrası RDR 2 de işlemci 90 dereceyi gördü ve kapandı. Soğutucu bloğu söküp altına baktığımda homojen bir yayılmanın olmadığını gördüm. İşlemci üzerinde aşırı ince bir macun tabakası vardı. Macun ekledim ve şu an 60-65 derecede çalışıyor.

Bu dediğiniz bence de birinci seçenek. İkinci seçenek olarak bu soğutucunun kilitleme mekanizması üstteki fanın plastik parçasından destek alıyor. Eğer arkadaş klipsleri kırdığı için yeterince baskı uygulamıyorsa işlemci ile soğutucu arasında hafif bir boşluk kalmıştır(mmetrik). O zaman gerekli soğutmayı yapması zor.

Ben çok eski AMD Sempron LE 1250 işlemcimin soğutucu fanı üzerindeki yapraklardan birini kırmıştım. Japon yapıştırıcısı ile yapıştırmıştım. Balanslı bir şekilde çalışıyordu ama o şekilde bile OC yapabilmiştim o makineye.
İkinci seçenek olarak bu soğutucunun kilitleme mekanizması üstteki fanın plastik parçasından destek alıyor.
Destek aldığı için boşluk kalacağını düşünmüyorum. Baya sıkıyor çünkü. Fan tırnağının kırılmış olmasının arada boşluk bırakacağını sanmıyorum.
Düzenleme: Fan sistemden ayrılabildiğine göre mandalın fan ile bir bağlantısnın olmaması gerek. Şimdi hatırladım mekanizmayı.

Herkese cevapları için teşekkür ederim. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok yanıt beklemiyordum. Macun olarak Rampage Tm-130 kullandım. Mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde yaymaya çalıştım. Acaba kalın mı yaptım bilemiyorum. Macunu azaltıp bir deneyeceğim.

Herkese cevapları için teşekkür ederim. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok yanıt beklemiyordum. Macun olarak Rampage TM-130 kullandım. Mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde yaymaya çalıştım. Acaba kalın mı yaptım bilemiyorum. Macunu azaltıp bir deneyeceğim.

Hocam o macun kötü. İletkenliği bayağı düşük. Bütçe varsa yakın zamanda Arctic MX4 falan gibi bir macun alıp yenileyin.

Hocam fazla fikrim yok fakat kırılan parçayı çift bileşenli yapıştırıcıyla yapıştırıp 24 saat kurutursanız beton gibi olur onu biliyorum.
Elimde o parçalar yok. Sadece biri mi ne var. Bir bilsayarcı HIZLI YAPIŞTIRICI kullanabilirsin dedi. Acaba kullansam ısı altında yapıştırıcı eriyebilir mi? Eriyip ye anakarta zarar verebilir mi bilemiyorum. Sıfır al diyebilirsiniz ama piyasa cidden pahalı. Şu fanın sıfırı 400 TL. 2. elleri de aynı fiyata satıyorlar. Kule Tipi fan filan mı alsam yoksa bu ayarda bir fan bulsam alıcam. Bugün bir sürü bilgisayarcı gezdim. Hepsinde dandik çin malı ürünler var. İstediğim üründe yok haliyle.
Hocam o macun kötü. İletkenliği bayağı düşük. Bütçe varsa yakın zamanda Arctic MX4 falan gibi bir macun alıp yenileyin.
Aklımda zaten vatan dan şöyle orta iyi kalite bir macun alıp yeniden denemek geçiyordu.

Elimde o parçalar yok. Sadece biri mi ne var. Bir bilsayarcı HIZLI YAPIŞTIRICI kullanabilirsin dedi. Acaba kullansam ısı altında yapıştırıcı eriyebilir mi? Eriyip ye anakarta zarar verebilir mi bilemiyorum. Sıfır al diyebilirsiniz ama piyasa cidden pahalı. Şu fanın sıfırı 400 TL. 2. elleri de aynı fiyata satıyorlar. Kule Tipi fan filan mı alsam yoksa bu ayarda bir fan bulsam alacağım. Bugün bir sürü bilgisayarcı gezdim. Hepsinde dandik Çin malı ürünler var. İstediğim üründe yok haliyle.

Aklımda zaten vatandan şöyle orta iyi kalite bir macun alıp yeniden denemek geçiyordu.

Hocam sorun gerçekten kırılan parçadaysa hızlı yapıştırıcı kurtarmayabilir.

Geri
Yukarı