Wraith Prism fan hızı stabil değil

bugra98

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle benzer konular olduğunu biliyorum ama aradığımı bulamadım. B450M S2H Gigabyte anakart kullanıyorum (maalesef). Bundan önce Ryzen 5 3600 işlemcime Arctic Freezer 34 Duo soğutucuyu aldım ancak kasaya sığmadığı için iade ettim. Ben de daha garanti bir çözüm olarak Wraith Prism alayım o kadar soğutmasa da olur diye düşündüm. Gerçekten de ısınma sorunu çözüldü en azından 100 dereceye değil 80'lere çıkabiliyor ve Core performance Boost kapalıyken CoD Warzone'da bile 55 60 derece arası geziniyor. Yani soğutma kısmında problem yok. Ancak ben CBP kapalı kullanmak istemiyorum ve onu açtığımda bildiğiniz gibi masaüstünde 4, 2 GHz'ye bir anda fırlayıp 60 derecenin üzerine çıkıyor ve fan açıyor. Bu da en ufak mouse hareketinde PC'ye aragaz vermek gibi bir ses efekti doğuruyor. Başta maalesef dememin sebebi anakartımın manuel voltaj ayarına izin vermemesi daha doğrusu elle girmek yerine - bilmem kaç + bilmem kaç şeklinde ayarlanıyor ancak güven vermiyor. Acaba CPB kapatıp Core hızını 3, 9 ya da 4'e sabitlesem nasıl olur, bir de işlemci garanti kapsamından çıkar mı? Bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Stok frekanstan yükseldikçe bu şekilde ani ısı değişim ihtimali artıyor. 3.9, 4 GHz deneseniz de yine bu şekilde olacaktır muhtemelen. Sırf CPB açık diye değil yani bu olay.

En azından sabit şekilde hızlı RPM'de kalmasına da razıyım. Aslında bu işin en temiz yolu voltajı kısmak ancak B450M S2H anakartta sadece + veya - değer girebiliyoruz... Manuel değeri de yazmadığı için - kaç gireceğimi de bilemiyorum. Bir de bu işlemler garanti bozar mı o da mechul tabii... Cevaplayan olursa seviniriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı