X48T DQ6 + Zalman CNPS 9700 Soğutucu Uyum Sorunu

Hekimoglu88

Hectopat
Daha fazla  
Elimdeki sistem şöyle;

• Anakart GIGABYTE X48T DQ6
  • İşlemci QX9650 QUAD CORE EXTREAM
  • RAM 4x4 quad 16 GB Corsair Vengeance
  • Kasa Cooler Master Stalker 830 Nvidia Edition
  • PSU 650W Thermaltake Modüler
  • Ekran Kartı 750 Ti

Bu sisteme belki biraz overclock denerim diyerek ikinci el bir Zalman CNPS9700 Nvidia Edition soğutucu aldım. Bu soğutucuyu seçmemdeki sebep tabi çok iyi bir soğutma sağlaması ve kasa gibi NVIDIA Edition olması sebebi ile çok iyi bir uyumu olduğu içindi.

Ancak bildiğiniz üzere X48T DQ6 anakartın Silent Pipe soğutucu boruları ve anakartın arkasında bu soğtucuları tutan bir bakır plakası mevcut. Zalmanı monte etmeyi denediğimde ankartın arkasındaki bakır plakadan dolayı soğutucunun arka destek plastiği yukarıda kaldığından dolayı, vidaların oturmadığını fark ettim. Biraz araştırma yaptığımda bu tür bir soğutucuyu monte etmek için anakart üzerindeki soğutucu boruları söktüklerini öğrendim. Ancak ben bu boruları sökmekten yana değilim. Çünkü bu brular köprüleri gerçekten soğuk tutuyor.

Sorum şu, acaba soğutucunun arka plastiğinin sadece vida kulak kısımlarını keserek, arkadan tuttursam anakarta zarar vermiş olur muyum?
Veya ankart ile soğutucunun arka plastiği arasına bir uzatma vidası koysam nasıl olur?

Bu sorunu anakartın Silent Pipelarını sökmeden nasıl çözebilirim?
Başka bir soğutucuya mı yönelmem gerekiyor?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı