Çözüldü X5460 Sistemin Takılma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

carl.johnson

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim:
  • Intel Xenon X5460 işlemci.
  • MSI G41M-P33 combo anakart.
  • 2GB 800 MHZ DDR2 KINGSTON RAM + 1 GB 667 MHZ DDR2 markası ne idüğü belirsiz RAM.
  • Sapphire HD6870 GDDR5 256 BIT ekran kartı.
  • 240 GB SSD.
  • 500W PSU.
Öncelikle işlemcimi yeni almıştım ve mevcut güç kaynağım, ek olarakd a işlemci soğutucum yetersiz kalıyordu. Bununla ilgili bir konu açtım, sağ olsun yardımsever birisi kullanmadığı soğutucusunu, güç kaynağını ve Feel Hurricane II kasasını yolladı.

Mevcut parçaları söküp yeni kasaya başarıyla taktım. Her şey tamam derken kasada bir kart okuyucu vardı, ön panelde. USB yuvası var lazım olur diye onun da kablosunu takayım dedim anakarta. Fakat dalgınlığıma geldi ki yaptığım büyük bir salaklıkla bunu sistem açıkken yaptım. Anakarta bastırınca kasanın arka kapağına deydi ve sistem kapandı. PSU hemen koruma amaçlı elektrik akışını kesti ve kasa açılmadı. Bu olay gece oldu ve uykusuzluğuma nazaran sabah hallederim diyerek fişleri çekip yattım.

Sabah kalktığımda hiç bir şey olmamış gibi bilgisayar açıldı lakin beraberin de donmalar, kilitlenmeler, müzik dinlerken cızırtılar (daha doğrusu ses takılıyor), fareyı hareket ettirirken takılmalar gibi bir takım sorunlar getirdi. PSU'yu değiştirip eski PSU ile denedim, RAM'leri tek tek çıkarıp slotlarını değiştirdim, BIOS ayarlarını sıfırladım -pilini çıkarmakta dahil- ekran kartını çıkartıp onboarda bağladım. Kısacası SSD ve anakart hariç bütün bileşenleri kontrol ettim.

Anakart üstündeki kondansantörler patlak gibi durmuyor, isterseniz resmini atayım. Format dahil attım ki format 20 dakika bile sürmezken 2 saatte atabildim. Bu arada kasa da işlemci soğutucusu ve ekran kartımım fanı hariç başka bir fan yok, bir türlü alamadım. Yan kapak açık, vantiratör tutarak soğutuyorum. Statik elektriği bile boşalttım lakin sorunumu bir türlü çözemedim.

Eskiden ciddi manada bilgisayar 2 saniyede açılırken şimdi maalesef 2-3 dakayı buluyor. AIDA 64'te stres testine soktum. Herhangi bir donma veya reset olayı olmadı. Bu arada format atmadan önce Windows'ta daha çok takılmasından ziyade oyun da 10-15 saniye FPS düşüşü yaşıyordum. Afterburner ile baktığım da drop yediğim zaman GPU kullanımı sıfıra düşüyor, ekran kartın MHz'si (ismini unuttum şu süreç gerçekten sinirlerimi zorluyor) 900'dan 100'e bellek MHz'si ise 1000'den 100'e düşüyordu. Bunun çözümünü ise kasaya vantiratör tutmayla çözmüştüm. O zaman düşüş olmuyordu lakin GPU sıcaklığım 56-62 arasında git gel yaparken CPU sıcaklığı 69 dereceyi geçmedi. Sıcaklıkta bir sıkıntı olmadığını düşünmüştüm, lakin bu anakartın arkaya dokunma kısmından önce Windows 1803 sürümüne güncellemişti. Ben de elektrik olayından sonra her şey sorunsuz açıldı heralde bu düşüşler yeni güncellemeden oluyor diye eski sürüme formatladım, orası ayrı bir konu tabii.

Şimdi vantiratör dahil masaüstünde bile sorun çıkartıyor. Son olarak kasada fan olmadığını söylemiştim, buna istinaden SSD sıcaklığı 44 derecenin altını hiç bir şekilde görmüyor. (Şu an kod yazdığım halde Windows güncelleme yapıyor, değerlere bakamıyorum belki yanlış söylüyor olabilirim SSD sıcaklık değerini) Stres testinde ise 51 dereceye kadar çıkıyor. Yaklaşık 1 haftadır cebelleşiyorum, çözüm önerisi olan herkese kapım açık. Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum.

Çözüm
Ekran kartının kullanımı 0'a inmesi, MHz dalgalanması anakarttan mı oluyor yani? SSD'yi bir türlü test etme imkanım olmadı maalesef. @Recep Baltaş

Sorunu çok garip bir şekilde çözdüm. İş donanımsal değil yazılımsalmış. MSConfig'te kullanılan işlemci çekirdek sayısını 4'ten 2'ye düşürünce her şey çözüldü. 4 çekirdeğin hepsini kullandığım da niye böyle bir sıkıntı yaşıyorum o da ayrı bir konu da açılacak. Yardımcı olmaya çalışan herkese, en başta kasa, PSU ve işlemci soğutucusu hediye eden @340070007 isimli kullanıcıya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
SSD'yi çıkar, Windows'u HDD'ye kur. Sorun SSD'de olabilir 2 saniyede açılan sistem bu kadar geç açılıyor ise, sorun SSD'de olmalı.

Son düzenleyen moderatör, büyük ihtimal ceza aldın. Ben ise daha okuyamadım gözlerim bozuldu yahu. Özet geçseydin bize.
Bu şekil bir yazıyı mobilden yazdım ve ceza almamın sebebi kısaltmaların büyük harfle yazılmaması sebebidir. Çok acele bir işim yoksa yazım kurallarına çok titiz bir şekilde dikkat etmeye çalışırım. Yazının bu kadar uzun olmasının sebebi içeriğin de saklı zaten, keşke okumadan yorum yapmasaydın.

Benzer bir olay Çağan'ın başına geldi. X299 anakartın arkasında vida unutmuş ve vida kısa devre yapıp Debug LED'i bozmuş. Onun da sistem açılınca bir süre sonra takılıyor. Tavsiyem? Anakart değişimi...

Umuyorum ki anakart değişikliği gerekmez, SSD'nin sağlıklı olup olmadığını anlamak için şimdi USB'ye Windows 10 ISO yazdırıyorum. Portable yaparak Windows 10 çalıştıracağım.

Ekran kartının kullanımı 0'a inmesi, MHz dalgalanması anakarttan mı oluyor yani? SSD'yi bir türlü test etme imkanım olmadı maalesef. @Recep Baltaş

Sorunu çok garip bir şekilde çözdüm. İş donanımsal değil yazılımsalmış. MSConfig'te kullanılan işlemci çekirdek sayısını 4'ten 2'ye düşürünce her şey çözüldü. 4 çekirdeğin hepsini kullandığım da niye böyle bir sıkıntı yaşıyorum o da ayrı bir konu da açılacak. Yardımcı olmaya çalışan herkese, en başta kasa, PSU ve işlemci soğutucusu hediye eden @340070007 isimli kullanıcıya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı