x550JK Yük altında fazla ısınıyor

KingAvci

Kilopat
Yer
Bilecik
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, öncelikle iyi forumlar.
Benim sorunum 3 yıldır kullandığım x550JK-XO012d model laptopun içini açtım temizlemek için. Gayet başarılı bir şekilde temizleyip Xigmatek PTI-3606 marka güzel bir termal macunla macununu yeniledim ki macunu gerçekten kupkuruydu. Bakır boruyu söktükten sonra işlemciyi güzelce kulak çöpüyle temizledim, bakır boruyu temizlerken biraz çizmişim. İşlemcinin üzerinde böyle bir sorun yok. Güzelce kapattım her şeyi boşta maksimum 50 derecede geziyor 41-42'yi görüyorum yani macun yenilemek faydalı oldu denilebilir. Fakat fanı açmaya cesaret edemedim vidaları yok, puntalıdır diye düşündüm kırılır gibisinden pek dokunmadım. Elektrik süpürgesiyle düşük devirde çektirdim yalandan denebilir. Bunu yapalı yine 1 ay olmuştum. Burada gördüğüm bir oyunu indirip oynayayım dedim. Arkadan MSI Afterburner programını da açtım bakalım yeni oyun deneyelim falan. Denedim şok oldum, ekran kartı maksimum 80 dereceyi falan gördü. İşlemci 99 dereceyi gördü tekrar denerken sıcaklıkları kaydettim. Ekte fotoğrafını da atacağım. Nerede yanlış yapmış olabilirim veya tavsiyeleriniz nelerdir? Yeni fan mı almalıyım stok fanı değiştirmekte istemiyorum eskiden soğuk üfleyip sessiz çalışan fan ne hale geldi.
Şimdiden teşekkürler, tekrardan iyi forumlar.

@Neurevt Hocam senin bu konuda biraz bilgili olduğunu gördüm yardımcı olabilir misin bana?

Tech.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Öncelikle bu postumu okuyun.

i7 4712MQ Isınma Sorunu

Bakır heatsink tabanını eski termal macunu kazırken çizdiğinizi söylediniz. Heatsink tabanına attığınız her çizik DIE çekirdeği ile arasındaki boşluk oranını açacağı için bu ısıl iletkenliği epey düşürecek işlemdir. Size tavsiyem postumdaki yönergeleri dikkatlice uygulayıp öyle termal temizlik yapmanızdır. Bakır heatsink'in ızgarasındaki tozları mutlaka özenle temizleyin. Ek olarak termal macun yerine liquid metal kullanmanız yüksek ısı sorununu kökten çözecektir. Tabi donanımsal bir sorun yok ise.

Thermal Grizzly Conductonaut 1Gr.Thermal Macun - Nanokatalog

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı