X570/B550 anakartların öne çıkan özellikleri

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Arkadaşlar, son zamanlarda yeni toplayacak olduğum sistem için kafa yormaktayım.

İşlemci olarak R7 5800X düşünüyorum. Ama ileride ihtiyaç olursa R9 5950X ile sistemi güçlendirebilmeliyim, o nedenle yahu bu anakart da bu işlemci için fazla overkill değil mi diye düşünmeyin.

Anakart olarak yakın zamana kadar B550 Aorus Master düşünüyordum ama son zamanlarda yaptığım detaylı araştırmalardan sonra aslında yanlış düşündüğüme karar verdim. Şöyle ki, anakartlar çok iyi tanımadığımı, incelediğim birkaç anakart üzerinden seçim yaptığımı ancak bu seçimi yaparken de aslında çok da detaylarına hakim olmadığımı fark ettim.

Şu anda kendime 7-8 anakarttan oluşan son bir liste yaptım ve içinde bir tanesi fiyat ve performans açısından sivriliyor gibi. Bu konuda sizlerin de yorumlarını ve önerilerini almak istiyorum. Bu başlık altında birazcık detaylara inerek beyin fırtınası yapalım istiyorum.

Detaylı bir liste üzerinden ön incelememizi yapıyoruz. Ben bu listede kendi adıma önemli olabilecek özellikleri ön plana çıkardım. Listedeki anakartların çoğunun VRM kalitesi R9 5950X'i başarılı şekilde hızaşırtırken zorlanmayacak ve aşırı ısınmayacak VRM bileşenleri ve soğutucu blokları ile geliyor. Detaylara inersek onların da içinde çok daha başarılılar ve daha az başarılılar var ama dediğim gibi benim açımdan çok da önemli boyutta değil bu fark.

Liste önerilen satış fiyatlarına göre pahalıdan ucuza doğru sıralandı (fiyatlarının döviz kuru ile değerlendirilmesi, ürünleri yurtdışından alacak olmamdan dolayı):
  • MSI MEG X570 unify.
    • 2X PCI-E4 16x16 (cpu) + 1X PCI-E4 16x4 + 2X PCI-E4 X1 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 1X PCI-E4 M.2 m-key (cpu) + 2X PCI-E4 M.2 m-key (chipset)
    • 6X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • 2, 5gbit LAN.
    • Ön panel Type-C bağlantısı.
    • Arka panel flash BIOS düğmesi.
    • APU desteği yok.
    • 300 USD.
  • MSI MEG B550 unify-x.
    • 1X PCI-E4 16x16 (cpu) + 1X PCI-E3 16x4 + 2X PCI-E3 X1 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 1X PCI-E4 M.2 m-key (cpu) + 3X PCI-E3 M.2 m-key (chipset)
    • 6X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • 2, 5gbit LAN.
    • 300 USD.
  • Gigabyte B550 Aorus Master.
    • 1xpcıe4 16x16 (cpu) + 2X PCI-E3 16x4 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 3X PCI-E4 M.2 m-key (cpu)
    • 6X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • 2, 5gbit LAN.
    • 2X BIOS 256 MB dualbıos.
    • Msrp 260 USD.
  • Gigabyte B550 vision D.
    • 1X PCI-e 16x16 + 1X PCI-e 16x8 (cpu) + 1X PCI-e 16x4 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 1X PCI-E4 M.2 m-key (cpu) + 1X PCI-E3 M.2 m-key (chipset)
    • 4X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • 2X 1 gbit LAN.
    • Thunderbolt 3.
    • Msrp 260 USD.
  • ASUS TUF Gaming X570-PRO.
    • 1X PCI-E4 16x16 (cpu) + 1X PCI-E4 16x4 + 2X PCI-E4 X1 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 1X PCI-E4 M.2 m-key (cpu) + 1X PCI-E4 M.2 m-key (chipset)
    • 8X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • 2, 5gbit LAN.
    • Msrp 220 USD.
  • MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi.
    • 1xpcıe4 16x16 (cpu) + 1xpcıe4 16x4 + 2X PCI-E3 X1 (chipset)
    • 4 katmanlı PCB.
    • 1X PCI-E4 M.2 m-key (cpu) + 1X PCI-E4 M.2 m-key (chipset)
    • 6X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • Msrp 220 USD.
  • MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi.
    • 1X PCI-E4 16x16 (cpu) + 1X PCI-E3 16x4 + 2X PCI-E3 X1 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 6X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 6.
    • 2, 5 gbit LAN.
    • Msrp 190 USD.
  • Gigabyte B550 Aorus Pro AC.
    • 1X PCI-e 16x16 (cpu) + 1X PCI-e 16x4 +2X PCI-e X1 (chipset)
    • 6 katmanlı PCB.
    • 6X SATA 6 GB.
    • Wi-Fi 5.
    • 2X 1 gbit LAN.
    • Msrp 190 USD.
Bu listeye B550 veya X570 Taichi'yi fiyatlarının performanslarına nazaran listedekilere göre fazla yüksek olmasından dolayı eklemedim.

MSI MEG X570 unify geniş veriyolu desteği ile bol M.2 ve depolama seçeneği sunuyor, ön panel Type-C bağlantısı olması da her anakartta göremediğimiz bir özellik. Ancak maalesef dualbıos seçeneğinin olmaması, APU desteği sunmaması ve fiyatının listenin en üstünde olmasından dolayı ön planda düşünmediğim bir anakart kendisi.

MSI MEG B550 unify-x, X570 çipsetli abisine göre hiç de azımsanmayacak şekilde güçlü özellikler barındırıyor. Ama B550 olmasından dolayı chipset bağlantılı M.2 yuvalarının PCI-E3 ile sınırlandırılmış olması dezavantaj. Özellikle de fiyatı bu düzeylerdeyken.

İlk gözağrım, Gigabyte B550 Aorus Master, her ne kadar ilk araştırmaya başladığımda beni özellikleriyle büyülemiş olsa da, detaylara indikçe verilecek paranın hakkını ne kadar verebiliyor acaba dedirtmiyor değil. B550 unify-x'e göre 3 M.2 yuvasının da doğrudan CPU ile bağlantılı olması ve PCI-E4 desteği sunması müthiş bir özellik. 6 katmanlı PCB yapısı ile başarılı bellek hızaşırtma desteği sunması, hızlı LAN ve Wi-Fi 6 özelliklerine ek dualbıos desteği sunması ile bu anakart resmen tadından yenmiyor. Piyasada VRM performansı en yüksek anakartlardan biri hatta belki de en iyisi olması, kullanılan malzemenin kalitesiyle fiyatının doğru orantılı olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Ama yine de bu yüksek sayılabilecek fiyatı açıkçası düşündürmüyor değil.

Sonradan keşfettiğim Gigabyte B550 vision D çok şık dizaynının yanında işlemci ile direkt bağlantılı iki adet PCI-E4 X16 yuvası (ikincisi X8 hızında) ile ön plana çıksa da SLI sertifikasının olmaması insana kafayı yedirtiyor maalesef. Birader, madem buna bu müthiş özelliği koydunuz, ne diye insanları Crossfire'a mahkum ediyorsunuz. Cidden garip doğrusu. Ama tabii bu yuvalardan birini PCI-E4 destekli M.2 yuvasını arttırmak için de kullanabilirsiniz. Bu seçeneğinizin bile olması bence çok ciddi avantaj. Ayrıca diğer kartların hiçbirinde olmayan arka panelde Thunderbolt 3 yuvası olması da artı bir özellik. Aorus Master ile aynı fiyatta, çoğu X570'ten pahalı olması maalesef en büyük dezavantajı.

Gelelim listede benim ilgimi ve dikkatimi en çok çekmeyi başaran anakarta. ASUS TUF Gaming X570-PRO, bir X570 olmanın getirdiği çoğu avantajları barındırıyor. Biri direkt CPU ile bağlantılı 2 adet PCI-E4 destekli M.2 yuvası, 8 adet 6gbit SATA yuvası ile bu anakarta bol bol depolama takabiliyoruz. Yine hızlı LAN ve Wi-Fi 6 desteği olması çok iyi. Ön panel Type-C bağlantısı sunması, pastanın üstündeki çilek gibi. Bu anakartta ne olsaydı diye düşününce aklıma dualbıos desteği geliyor, keşke olsaydı. Fiyatı da sunduğu özelliklere göre gayet makul sayılabilecek düzeyde.

Çok tutulan, çok satılan, çok kullanılan bir anakart olan MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi fiyat olarak ASUS TUF Gaming X570-PRO ile aynı seviyede olmasından dolayı, ve maalesef onun sunduğu özelliklerin bazılarını sunmamasında dolayı açıkçası listemde benim çok ilgimi cezbetmiyor. Bu kartı neden 4 katmanlı PCB ile ürettiklerini de cidden anlayabilmiş değilim. Bellek hızaşırtma performansının diğer kartlara göre ciddi ölçüde geride kalmasına sebep olmuş.

Yine listede dikkatimi ve ilgimi çeken bir diğer kart olan MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi var sırada. Listenin en ucuz iki anakartından biri olarak sunduğu özellikler hiç de azımsanacak gibi değil. Arka panelde USB yuvalarının az olmasını eksi haneye yazıyorum ama yine de tek ekran kartı ve tek M.2 SSD ile kullanacak biri için aradığı tüm özellikleri uygun bir fiyata barındırıyor. İncelemelerde VRM performansının çok üst düzeylerde olması da ciddi bir artısı.

Gelelim listenin en ucuz ama özelliklerine göre hiç de hafife alınmaması gereken son anakartına. Gigabyte B550 Aorus Pro AC bu fiyata ancak bu özellikler olur dedirtiyor. Açıkçası 2,5 gbit LAN ve Wi-Fi 6 desteği olmaması teknolojik açıdan onu fiyatı gibi listenin en altına itiyor.

Açıkçası bu listede aklıma en çok yatan iki modelden biri ASUS TUF Gaming X570-PRO, diğeri de MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi. Sizce bu ikisinin dışında düşünmem gereken başka model var mı? Önerilerinize ve eleştirilerinize açığım. Bu konuda biraz beyin fırtınası yapalım haydi.

Arada dağlar kadar fark yok hangisi ucuzsa onu alın. Ben TUF’ın wifi olmayan modelini aldım.

B550'lerde M2 slotlarından bir tanesi PCI-E4 destekliyor değil mi? B550 Aorus Master'da bu istisna mı? 🙂
Benim incelediklerim arasında sadece Aorus Master'da bu özellik var. Bu özellik aslında onun veriyolu genişliği konusunda ne kadar fark oluşturduğunu da ortaya koyuyor. X570 olacakken son anda B550 olmuş gibi sanki. VRM bileşenleri de çoğu X570 anakarttan daha iyi.
Arada dağlar kadar fark yok hangisi ucuzsa onu alın. Ben TUF’ın wifi olmayan modelini aldım.
Benim gibi bir kullanıcı için dediğiniz yanlış sayılmaz. O nedenle X570 TUF PRO ile B550 Gaming Edge arasında kaldım. Sanırım ucuz olanı tercih edecek gibiyim. Listeyi kendi adıma genişletmeye çalışacağım.
İçlerinden en çok hoşuma giden B550 Aorus Master, arkasında metal plaka bile var. Eğer 3 M2 slotu da PCI-E4 destekliyorsa en iyisi bu derim.
Evet, sunduğu özellikleri ile B550'ler arasında cidden sivrilen bir anakart bu ancak Newegg'de bu kartı satın alanların neredeyse yarısı ciddi sorunlarla karşılaşmış ve kartı iade etmişler. Ayrıca fiyatı ciddi dezavantaj. Bu fiyat aralığında daha ön plana çıkan X570'ler bulunabilir diye düşünüyorum.

Benim incelediklerim arasında sadece Aorus Master'da bu özellik var. Bu özellik aslında onun veriyolu genişliği konusunda ne kadar fark oluşturduğunu da ortaya koyuyor. X570 olacakken son anda B550 olmuş gibi sanki. VRM bileşenleri de çoğu X570 anakarttan daha iyi.

Benim gibi bir kullanıcı için dediğiniz yanlış sayılmaz. O nedenle X570 TUF PRO ile B550 Gaming Edge arasında kaldım. Sanırım ucuz olanı tercih edecek gibiyim. Listeyi kendi adıma genişletmeye çalışacağım.

Evet, sunduğu özellikleri ile B550'ler arasında cidden sivrilen bir anakart bu ancak Newegg'de bu kartı satın alanların neredeyse yarısı ciddi sorunlarla karşılaşmış ve kartı iade etmişler. Ayrıca fiyatı ciddi dezavantaj. Bu fiyat aralığında daha ön plana çıkan X570'ler bulunabilir diye düşünüyorum.
Bunu öneririm.

Geri
Yukarı