X570 Plus TUF Gaming DRAM ışığı yanıyor

Bloodlines

Decapat
Daha fazla  
RAM
Crucial ballistix cl16 3600mhz
SSD veya HDD modeli
Aorus 4.0 nvme m2 ssd
Ekran kartı
Rtx 3060
Anakart
Asus x570 plus tuf gaming
İşlemci
Amd ryzen 5 5600x
Merhabalar. Sistemimi sıfır topladım 5 gün oluyor. Bilgisayarda her şey çalışıyor fanlar vs. anakart üzerinde sabit dram ışığı yanıyor işlemcim Ryzen 5 5600X ekran kartı RTX3060 RAM'ler 2x16 GB Crucial Ballistix CL16 3600MHz. Bilgisayarı çalıştırdığımda bütün donanımlar çalışıyor ama ekran siyah bir şekilde kalıyor. Anakart ASUS X570 Plus TUF Gaming. Bu sorunu nasıl çözebiliriz yardımcı olur musunuz 5 gündür cenaze gibi kasa yerde bekliyor. Paramı çöpe atmış gibi hissediyorum. İnternette çoğu kişi böyle bir sorunla karşılaşmış 3000 serisi bir işlemci takıp BIOS güncelleyip sorunu çözdüğünü söylüyorlar ama kimse vermiyor işlemcisini. Benim böyle bir imkanım yok. Yol gösterir misiniz? Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncel BIOS bulunmuyorsa çalıştıramazsınız.
Anakartınızda BIOS Flashback özelliği de bulunmuyor. Ya eski işlemci takacaksınız -ki bulamıyorum demişsiniz- ya da garantiye gönderip BIOS güncellemelerini isteyeceksiniz.

Tanıdık yokmu işlemcisi olan.
Kimsede 3000 serisi bir işlemci yok ben bulamadım. Sokak arası bir bilgisayarcıyada gitmek istemiyorum. Biryerden şöyle birşey duydum anakartın üzerinde bir şey varmış onu ısıtıp söküp güncelleyip geri koyuyolarmış. Ama bu yönteme güvenemedim garanti dışı olabilir. İstanbul avrupa yakasındayım
Güncel BIOS bulunmuyorsa çalıştıramazsınız.
Anakartınızda BIOS Flashback özelliği de bulunmuyor. Ya eski işlemci takacaksınız -ki bulamıyorum demişsiniz- ya da garantiye gönderip BIOS güncellemelerini isteyeceksiniz.
Büyük ihtimal servise göndereceğim bir video izlemiştim aynı anakart aynı sorun asus rma servisi kartı iki kere geri yollamış sorun çözüldü diye. Ama videoyu çeken kişi videoda gösteriyor ekrana görüntü gelmiyor. Bu arada asus rma puanı 5 üzerinden 1.2. çıkmazda gibiyim mecbur asusa yollamam gerekiyor ama artık ne kadar zaman alır geri gelmesi bilmiyorum. Bu süre zarfındada diğer parçalarda bir sorun çıkacak mı diyede endişe duyuyorum

Anakartta sökülerek geri takılan bi pil var benim bildiğim. Sen ısıtma gibi işlere girmede direk servise gönder. Sokak arası bilgisayarciyi guvenebilirsin. Basit bir işlem. İşlemci olsa sende yapabilirsin.
Herhangi bir bilgisayarciya görürsen 10 dakka sürmez.
@Bloodlines diğer parçalara bişi olmaz. Bişey soracam yakın zamanda işlemci değiştirdim ve görüntü alamadım burada konu açtım çoğu arkadaş bios güncel değil dedi. Eski işlemci ile yenisi aynı seridendi. Başka sorun vardır diye işlemciyi çıkartıp yerine daha dikkatli şekilde koydum. Ve sistem ve görüntü geldi.
Sen her bileşenin iyi oturduğuna eminmisin?

Son düzenleme:
Anakartta sökülerek geri takılan bi pil var benim bildiğim. Sen ısıtma gibi işlere girmede direk servise gönder. Sokak arası bilgisayarciyi guvenebilirsin. Basit bir işlem. İşlemci olsa sende yapabilirsin.
Herhangi bir bilgisayarciya görürsen 10 dakka sürmez.
@Bloodlines diğer parçalara bişi olmaz. Bişey soracam yakın zamanda işlemci değiştirdim ve görüntü alamadım burada konu açtım çoğu arkadaş bios güncel değil dedi. Eski işlemci ile yenisi aynı seridendi. Başka sorun vardır diye işlemciyi çıkartıp yerine daha dikkatli şekilde koydum. Ve sistem ve görüntü geldi.
Her yöntemi denedik açılması için tek ram slotu vs kablolamayı inceledik. Anakart pilini çıkarıp taktık. yok herşey tamam ama dram ışığı sönmüyor hiç asusu aradım bana dedilerki evet böyle bir sorun olabilir bios güncellemesi gerekir dediler

O zaman bilgisayarciya götür gözünün önünde 10 dakikada yapar. Ve zarar görecek ve garanti dışına çıkacak bir durum oluşmaz merak etme.
Senin dikkat etmen gereken tek şey kendi CPU nu takarken dikkat etmek ve macunu sürmeyi unutmamak bu kadar. İyi geceler

Geri
Yukarı