X86 Assembly için kaynak önerisi

EmirKaplan

Decapat
Merhabalar, X86 Assembly dilini öğrenmek istiyorum bunun için kaynak, link veya kitap gibi önerisi olan var mı? Açıksası mümkünse kitap önerisinden daha memnun olurum çünkü bilgisayar üzerinden öğrenme konusunda biraz zorluk çekiyorum kitap benim için daha verimli olur. İngilizcem yeterince var. Piyasada bununla alakalı birkaç kitap gördüm ama tabii ki içeriğini bilmiyorum, önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar, X86 Assembly dilini öğrenmek istiyorum bunun için kaynak, link veya kitap gibi önerisi olan var mı? Açıksası mümkünse kitap önerisinden daha memnun olurum çünkü bilgisayar üzerinden öğrenme konusunda biraz zorluk çekiyorum kitap benim için daha verimli olur. İngilizcem yeterince var. Piyasada bununla alakalı birkaç kitap gördüm ama tabii ki içeriğini bilmiyorum, önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Neden Assembly? Düşük sistemli yazılım dilleri zordur. Ki makine dili (0 ve 1) ve Assembly dillerini biliyorum. Sebebini açıklarsanız belki elimden bi' şey gelebilir.

C varken Assembly kullanmanı gerektirecek nasıl bir durumdasın merak ettim doğrusu?

O kadar ileri bir durumda değilim açıkçası. Çocukluğumdan beri aklımda olan bir proje var, başarılı olacağıma pek inanmasamda deneyeceğim. Şu an bilgi topluyorum. Tabii ki C veya C++ bundan önce lazım olacak.
Şahsen hard cover baskısına sahip olduğum "80x86 IBM PC and Compatible Computers" kitabını öneririm.

Denemeler yapmak için DOSBox üzerinde TASM, TLINK ve TD kurup 16 bit x86 kodları derleyebilir ve debug edebilirsiniz.

Tamamdır çok teşekkür ederim bakıcağım.

Geri
Yukarı