Çözüldü Xampp konsol üzerinden IP güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
PHP:
    Alias /phpmyadmin "C:/xampp/phpMyAdmin/"
    <Directory "C:/xampp/phpMyAdmin">
        AllowOverride AuthConfig
        Require local
        Require ip 128.256.32.64
        ErrorDocument 403 /error/XAMPP_FORBIDDEN.html.var
    </Directory>

Bu kod ile birlikte kendi IP adresime erişim izni veriyorum. Bu sayede uzaktan yalnızca ben erişiyorum. Ben bunu konsol üzerinden bir komut ile yapabilir miyim?

Çözüm
C:/ şeklinde gördüğümden, bu işlemi Winwdows üzerinde yapmak istediğinizi düşünüyorum.

Aşağıdaki komutu PowerShell üzerine çalıştırabilirsiniz.

apache.txt yerine, yukarıdaki değerin içerisinde yazdığı dosyanın adını verirsiniz.

Bash:
get-content apache.txt | %{$_ -replace "Require ip .*","Require ip 192.168.1.1"} > apache2.txt

Kod ne yapıyor?

get-content apache.txt = verdiğiniz dosyanın içeriğini alıyor. Linux cat komutu karşılığı

%{$_ -replace "Require ip .*","Require ip 192.168.1.1"} açılan dosya içerisindeki Require ip ile başlayan ve sonrasında ip adresi ile devam eden kısmı sağ tarafta yazan değer ile değiştiriyor. Linux'taki sed komutu karşılığı

> apache2.txt değiştirilen içeriği apache2.txt dosyasına yazıyor. > işareti daha önceki komutun çıktısını sağdaki dosyaya aktarmak için.

Düzgün çalıştığından emin olmak için okunan ve yazılan dosyanın ismi bilerek farklı verildi. Çıktının düzün olduğu anlaşıldıktan sonra ikisine de aynı isim verilebilir.
C:/ şeklinde gördüğümden, bu işlemi Winwdows üzerinde yapmak istediğinizi düşünüyorum.

apache.txt yerine, yukarıdaki değerin içerisinde yazdığı dosyanın adını verirsiniz.

Bash:
get-content apache.txt | %{$_ -replace "Require ip .*","Require ip 192.168.1.1"} > apache2.txt

Kod ne yapıyor?

get-content apache.txt = verdiğiniz dosyanın içeriğini alıyor. Linux cat komutu karşılığı

%{$_ -replace "Require ip .*","Require ip 192.168.1.1"} açılan dosya içerisindeki Require ip ile başlayan ve sonrasında ip adresi ile devam eden kısmı sağ tarafta yazan değer ile değiştiriyor. Linux'taki sed komutu karşılığı

> apache2.txt değiştirilen içeriği apache2.txt dosyasına yazıyor. > işareti daha önceki komutun çıktısını sağdaki dosyaya aktarmak için.

Düzgün çalıştığından emin olmak için okunan ve yazılan dosyanın ismi bilerek farklı verildi. Çıktının düzün olduğu anlaşıldıktan sonra ikisine de aynı isim verilebilir.

Çözüm

Bash:

Kod ne yapıyor?

Test ettim, gayet başarılı. CMD üzerinden PowerShell çalıştırdığımda hata veriyor. Bu sorunu nasıl çözerim?
Kod:
'%{$_' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
Sorunu çözdüm, tırnak işaretleriyle ilgiliymiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı