Xbox 360 Slim Bağlı LCD'de Titreme ve Bozuk Görüntü

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Selam .Geçen cumaydı sanırım sıfır Xbox 360 S 250 GB aldım, bugün de monitör aldım.. Fakat, bi sorunum var. Sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorum. Monitörümün markası ve modeli şu: Inca IL-1021 21,5'' TFT LCD Full HD bir monitör, Xbox’ım da yeni zaten: Xbox 360 S 250 GB PAL.

Sorun şu:

Bugün heyecanla taktım Xbox'ı monitöre. System Settings'ten Display ayarlarını yaptım,1920*1080 olarak, ama ben bunu yapmaya çalıştığımda ekranda İngilizce olarak bir şeyler yazıyordu ve sanırım bana: Ekran ayarlarınız değişti bu ayarları tutmak ister misiniz? Ben de Evet dedim ve sonra da 50 Hz falan yazdı ekranda. Sanırım monitörünüz bu ayarları desteklemiyor gibisinden sanırım. Neyse, ben oyun indireyim dedim (XBL'dan Fifa 11, Skate 3 ve Forza Motorsport 3 demolarını indirdim. Ve FIFA 11'e girdim ama oyun çok çok kötü görünüyordu cidden. Yani nasıl anlatıyım, Böyle kale direkleri falan böyle çizgiler titriyordu resmen. Hele taraftarlar yüzlerini bırakın elleri kolları bile seçilemiyordu, futbolcuların gölgeleri falan titriyordu. Kısacası, sahadaki her şey, her nesne sürekli titriyordu..Skate3'te de aynısı oldu. Forza 3'te de aynı sorunları yaşadım maalesef.

Ama şimdi monitörü PC'ye bağladım, açtım Fifa11'i bu sorunların hiçbirini yaşamadım. Ekran kartım HD 5750, işlemci de x4 955 (O.C'siz kullanıyorum ). Şimdi, sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

• DVI to HDMI dönüştürücü ve HDMI (Platoon marka,ne yapıyım aldığım yer verdi, ben de aldım)de mi hata vardır?
  • Yoksa Xbox360 ta mı hata var? Ya da ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum?
  • Yoksa, oyunlar demo olduğu için mi grafik olarak kötü görünüyorlardır?
  • Monitör de mi herhangi bir arıza vardır?

Cevap:

Öncelikle hem DVI hem de HDMI’da görüntü dijital olarak aktarılır. Bu durumda dönüştürücüde sorun olduğunu sanmıyorum. Daha önce Inca monitör test etmiştim. Beraberinde kalitesiz VGA kablo geldiği için ekran titriyordu. Kabloyu değiştirdim ve sorun düzeldi. Ama burada farklı bir durum var. Sinyal dijital aktarılıyor. Anladığım kadarı ile XBOX 360’ın verdiği çıkışı monitörün desteklemiyor. Zaten o monitör 2009 model eski bir LCD. Yani teknolojinin 3 yıl gerisinden geliyor. XBOX 360 S ise 2011 model bir cihaz. Bu sorun bence gayet doğal. DVI-HDMI kablo da kullansan sorun devam edecektir kanaatindeyim.

Tavsiyem uygun fiyatlı ama HDMI girişi olan bir monitör alman. Mesela bunlar gibi: 21.5 HDMI - TeknoFiyat

Kusura bakma,Önceki konulardan kopyala-yapıştır yaptım direk olarak. Kafama tak etti artık. Bedavaya verecem Xbox'ı arık olmazsa. Neyse,sorum aşağıda.

Ben de bu önerdiğiniz monitörden aldım bugün, Samsung B2230H modeli. Ama hala sorunlarım devam ediyor. Bundan önceki monitörüm Inca'nın IL-1021 TFT LCD 21.5'' monitörüydü. O monitörü DVI-HDMI dönüştürücü ve bunların ucuna da Platoon marka HDMI kablo ile bağladığımda, görüntünün 50hz'de desteklenmediğini söylüyordu Xbox 360. Hangi çözünürlüğü yapmaya çalışsam da "Görüntü aygıtınız bu ayarı 50 Hz'de desteklemiyor" diye bir yazı çıkıyordu ekranda. Bundan önceki açtığım bir konuda da bu sorunlarımdan bahsetmiştim ve bana bu monitörü almam önerilmişti. Ama hala aynısı şu an HDMI'dan bağlıyorum direk olarak monitörü Xbox'a. Bu sefer Hertz problemi vermiyor ama yaşadığım tırtıklanma ve kale direklerinin kaybolması sorunu devam ediyor hala.

Şöyle ki: System Settings> Console Settings> Display> HDTV Settings'in içine giriyorum.Yukarıdan aşağıa doğru; 480p,720p,71080i ve 1080p var. Ayrıca,ekran çözünürlüğü olarak da 1280*1024,1440*900,1680*1050 var en son olarak 1920*1080 yok. 1080P'yi seçtiğimde hiçbir uyarı ile karşılaşmıyorum ama eminim ki yaşadığım sorunlar hala devam edecek. Xbox'ın görüntü ayarlarını sıfırlamayı deniyorum(Başlangıçta,Y+RT''ye basarak).Otomatik olarak 1080p'yi seçiyor.Ama hala hala hala aynı .Monitörden ekran ayarlarına bakıyorum.1920*1080p,60 hz yazıyor ama hala kırılmalar ve lanet olsaı titremler devam ediyor.

Dolayısıyla sorun nerede?
Xbox'ı yeni aldım.daha sıfır alet. IRMAK toysland'den aldım.Ve yaklaşık 1 ay dır bu problemlerle uğraşıyorum malesef.
Monitörüm de yeni. Sıfır.
Acaba sorun kullandığım HDMI kabloda mıdır?
PLATOON marka, büyük ihtimalhttp://forum.donanimhaber.com/m_50181617/mpage_1/f_/key_/tm.htmle Çin Malı.
Yoksa, Xbox'ın HDMI girşinde mi bir problem var?
Hangi marka HDMI kablo kullanmalıyım?
Bu problemin nedenin öğrenmek için aldığım yer olan Irmak'a sorum (hem de kaç kere) DVI monitörüm varken.. Bana o zaman DVI-HDMI direk kablo al demişti. Ama araştırdım ki,dönüştürücü ile bu direk kablonun arasında hiçbir fark yokmuş. Daha 2 gün önce aradığımdayasa, HDMI'lı bir monitör al, kesin çözüm olur demişti. Arkadaşlar sorun nedir?

Eğer daha önce benim bu yaşadığım problemlerden başına gelen arkadaşlarımız varsa,bana yardımcı olabilir mi?

Cevap:

Ben de bir XBOX 360 Slim satın aldım. Şimdi ayarlar kısmında bir de reference kısmı var. Tavsiyem bir de bunu denemen. Standart ve extended gibi seçenekler var. Bir başka tavsiyem de HDMI 1.4 sürüm bir kablo alman ama bu sorunu kesin çözer demiyorum. Bir de video çeker misin? Ayrıca başka oyunlarla denedin mi? Veya mümkünse arkadaşında bi XBOX ödünç al ve tak bakalım. Böylece kesin anlarsın sorunun tam kaynağını.

Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı