Xbox Game Pass incelemesi

körbiginar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Dreamland
Daha fazla  
Merhaba. Bugün çok sevdiğim ve parasını hak eden sayılı şeylerden biri olduğuna inandığım, birçoğumuzun Series S almasının sebebi, Türk oyuncuların sevgilisi Game Pass'in bir incelemesini yapacağım. Artılarından, eksilerinden ve alınır mı alınmaz mı ondan bahsedeceğim. O zaman vakit kaybetmeden başlayalım.
Game Pass nedir? Game Pass tıpkı Netflix veya Blu TV gibi aylık 30 lira gibi bir ücret ödeyip hizmet aldığınız bir sistem. Aldığınız hizmet ise oyunlar ile ilgili. Yaklaşık 200'den fazla oyun bu sisteme dahil ve her ay yeni oyunlar ekleniyor.
Dipnot: Eğer sadece PC sahibi iseniz sadece Xbox Game Pass almanız yeterlidir. Ultimate konsol ve PC'nin aynı anda aynı paket ile kullanılabilmesi için vardır. PC için aralarında (neredeyse) hiçbir fark yoktur.
Bu sistemin artı yönleri (+)
  • Her ay yeni oyunların eklenmesi.
  • Yüksek oyun çeşitliliği.
  • Xbox Game Studios oyunlarının (Bethesda oyunlarının da bir kısmı dahil olmak üzere) çıktığı gün eklenmesi.
  • Kısa bir süre önce gelmiş EA Play.
  • Verdiği oyunlara göre makul sayılabilecek bir fiyat.

Sistemin eksi yönleri: (-)
  • Böyle bir sisteme yakışmayan bir uygulamaya (Client) sahip olması.
  • Bazı durumlarda gereksiz fazla GPU kullanması.
  • Oyun indirmede yaşanan yavaş indirme, veya oyunun düzgün inmemesi gibi sorunlar.
  • Türkçe yapılamaması.

Ve son kısma gelelim. Bu sistem alınır mı, alınmaz mı?
Gerek oyun çeşitliliği ile, gerek EA Play'i ile, gerek de fiyatı ile bence bu sistem oldukça alınabilir ve makul bir sistem. Eğer ucuz yolla bir sürü oyuna geçici olsa da sahip olmak istiyorsanız alın. Ama eğer oyun sonsuza kadar bende kalsın gibisinden bir takıntınız varsa bu sistem pek size göre gibi değil gibi.
Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Şahsen Game Pass'i alırken önyargılara sahiptim ama kullandıkça bu ön yargılarım azalarak bitti. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Sorunuz olursa da çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca yazıda bir eksiklik görürseniz de çekinmeden ekleyebilirsiniz.
(Ve ayriyeten yazdıklarımı madde olarak düzenleyen moderatör arkadaşa da teşekkürlerimi iletiyorum 🙏 )

Merhaba. Bugün çok sevdiğim ve parasını hak eden sayılı şeylerden biri olduğuna inandığım, birçoğumuzun Series S almasının sebebi, Türk oyuncuların sevgilisi Game Pass'in bir incelemesini yapacağım. Artılarından, eksilerinden ve alınır mı alınmaz mı ondan bahsedeceğim. O zaman vakit kaybetmeden başlayalım.
Game Pass nedir? Game Pass tıpkı Netflix veya blu TV gibi aylık 30 lira gibi bir ücret ödeyip hizmet aldığınız bir sistem. Aldığınız sistem ise oyunlar ile ilgili. Yaklaşık 200'den fazla oyun bu sisteme dahil ve her ay yeni oyunlar ekleniyor.
dipnot: eğer sadece PC sahibi iseniz sadece Xbox Game Pass almanız yeterlidir. Ultimate konsol ve PC'nin aynı anda aynı paket ile kullanılabilmesi için vardır. PC için aralarında (neredeyse) hiçbir fark yoktur.
Bu sistemin artı yönleri (+)
  • Her ay yeni oyunların eklenmesi.
  • Yüksek oyun çeşitliliği.
  • Xbox Game studios oyunlarının (bethesda oyunlarının da bir kısmı dahil olmak üzere) çıktığı gün eklenmesi.
  • Kısa bir süre önce gelmiş EA Play.
  • Verdiği oyunlara göre makul sayılabilecek bir fiyat.

Sistemin eksi yönleri: (-)
  • Böyle bir sisteme yakışmayan bir uygulamaya (Client) sahip olması.
  • Bazı durumlarda gereksiz fazla GPU kullanması.
  • Oyun indirmede yaşanan yavaş indirme, veya oyunun düzgün inmemesi gibi sorunlar.

Ve son kısma gelelim. Bu sistem alınır mı, alınmaz mı?
Gerek oyun çeşitliliği ile, gerek EA Play'i ile, gerek de fiyatı ile bence bu sistem oldukça alınabilir ve makul bir sistem. Eğer ucuz yolla bir sürü oyuna geçici olsa da sahip olmak istiyorsanız alın. Ama eğer oyun sonsuza kadar bende kalsın gibisinden bir takıntınız varsa bu sistem pek size göre gibi değil gibi.
Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Şahsen Game Pass'i alırken önyargılara sahiptim ama kullandıkça bu ön yargılarım azaldı. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Sorunuz olursa da çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca yazıda bir eksiklik görürseniz de çekinmeden ekleyebilirsiniz.
(Ve ayriyeten yazdıklarımı madde olarak düzenleyen moderatör arkadaşa da teşekkürlerimi iletiyorum 🙏 )

Hocam Xbox demek bilgisayarın kolla oynanan hali demek ben Xbox'ı konsol olarak görmüyorum şahsen PlayStation tarafındayım.

Hocam Xbox demek bilgisayarın kolla oynanan hali demek ben Xbox'ı konsol olarak görmüyorum şahsen PlayStation tarafındayım.
İlla Xbox almanıza gerek yok hatta şahsen elinizde bir PC varsa almayın da zaten aşağı yukarı birkaç oyun hariç hepsi PC versiyonunda da var.
Ve şunu da ekleyeyim kaç kişi Xbox exclusiveleri Playstation'dan daha çok seviyordur bilmiyorum ama insanın kafası biraz daha rahat oluyor. Sonuçta adam ona çıkardığı için bir miktar optimize etmesi gerekiyor ve kaldırır mı kaldırmaz mı diye düşünmüyorsunuz.

Öyle bir şey işte. Series S bence bu jenerasyonda düşük bütçe için alınabilecek en iyi oyun amaçlı cihaz. Böyle güzel bir sistem de tuzu biberi.

+ Olarak şunu da söyleyeyim buraya muhtemelen Ubisoft+'da eklenecek. Ucuza almanın bir sürü yolu var hatta arkadaşınızla ortak bile girip daha da ucuza getirebilirsiniz. PlayStation tarafı umarım güzel cevap verir buna zira çok gerideler.

O da eklense bayram ederiz bir daha oyun almaya gerek kalmaz :)

Konsolları bilgisayar olarak görmek başlı başına bir hata. Xbox Series X'in verdiği perfonmansı ve kullanım ömrünü aynı fiyata topladığın bir bilgisayar asla veremez buna yurt dışı fiyatıda dahil. Buna örnek olarak X One ve PS4 konsolları ilk çıktığında onların fiyatına topladığın bir bilgisayar ile güncel AAA oyunları açarsın ama açtığınla kalırsın ama o konsollar halen o oyunları bir şekilde oynatıyor. Konsollar çıktıkları nesil boyunca oyun oynatmak için tasarlanıyorlar bilgisayarlarda ise durum tam tersi grafikler her geçen gün artıyor ve bilgisayar aldığında 2-3 sene sonrasını düşünmek zorunda kalıyorsun tepe model bir sistem toplamadıysan tabi. Bu dediğim XSS ve XSX fiyatına topladığın sistemler için.

Konsolları bilgisayar olarak görmek başlı başına bir hata. Xbox Series X'in verdiği performansı ve kullanım ömrünü aynı fiyata topladığın bir bilgisayar asla veremez. Buna örnek olarak X One ve PS4 konsolları ilk çıktığında onların fiyatına topladığın bir bilgisayar ile güncel AAA oyunları açarsın ama açtığınla kalırsın ama o konsollar halen o oyunları bir şekilde oynatıyor.
Sadece Xbox'u bilgisayar olarak görüyor, PS5'i falan değil. Sony fanboyları işte.

Sadece Xbox'u bilgisayar olarak görüyor, PS5'i falan değil. Sony fanboyları işte.
Oyun konsollarının mantığını anlamak lazım. Bilgisayara göre fiyat/perfonmans özellikleri kat ve kat daha yüksek oluyor çünkü. Xbox'u bilgisayar olarak görmemek lazım. Xbox şimdi ki nesilde bir konsoldan çok daha fazlasını yapmaya başladı. Xbox bu nesilde resmen kocaman bir platform olmaya başladı ve başarısız olduğunu söyleyemem. Ki ben Xbox'u her yönden daha üstün tutuyorum PS'den. PS'de exclusivelerin önde olduğu ve bu konuda Nintendo konsollarıyla beraber rakipsizolduğu bir gerçek ama bilgisayara çıkan çoğu oyunu ve eski-yeni oyunları oynamak isteyen birisi aynı fiyata topladığı bir bilgisayardan açık ara 3 kat güçlü olan ve daha uzun ömürlü olacağı kesin olan XSX alır keyfine bakar.

Yeni konular

Geri
Yukarı