Xbox One S bilgisayarı olan biri için yeterli mi?

ItsAtakan24

Decapat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Biliyorum biliyorum, bu konu zaten var diyeceksiniz ama verilen cevaplar tam olarak sorularımı cevaplamaya yetmedi.

Öncellikle, benim halihazırda hiç fena olmaysn bir bilgisayarım var o yüzden sadece bu konsol değil. Ben daha çok bu konsol işini oyunlarımı ikiye ayırmak maksadıyla düşünüyorum. Hikayeli oyunlar konsolda, Online ve PC için olan oyunlar ise PC de. Normal de bilgisayarım olmasa her türlü Series S'e biriktirim ama şu an bu çok büyük bir uğraş gerektirir ve buna uğraş vermeye gerek bile yok halihazırda bilgisayarım var zaten.

Şimdi biraz daha sorularım var beni dinlerseniz sevinirim;

Çok fazla bir harçlık almıyorum ve bazen ise maddi şeylerden tekrar ailem geri alıyor ve sonra tekrar veriyorlar falan, çalkantılı bir maddi durumum var. O yüzden doğal olarak gözüm daha çok Xbox One S'e dönük.

Ha bu arada evimde 4K bir monitör ya da televizyon yok aklınızda bulunsun.

Konsolu istememin bir sebebi ise konsollara biraz ilgi duymam.

1- Xbox One S'e halen oyunlar gelmeye devam edecek mi?

Şahsi düşüncem şudur, sonuçta bu konsollar halen yeninin bir öncesi olduğu için daha bir süre daha desteğe devam ederler. Ama somut bir bilgim yok. Mesela daha yeni diye tabir ettiğimiz Halo Infinite gibi hem AAA hem İndie oyunlar bu cihaza da gelecek mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

2- Xbox One S'de de 60FPS'i destekleyen oyunlar var mı ve deneyimleyenleriniz varsa AAA oyunlarda sabit 30FPS göze nasıl geliyor? Yeterli mi kötü mü?

Dediğim gibi çok FPS takıntılı biri değilim fakat bu konuyu merak etmekteyim. Malum AAA oyunlarda daha çok sabit 30FPS'ler de geziyormuş FPS. Ha bir de FPS demişken, grafikleri yeterli mi yoksa kötü mü? Yine grafik takıntılı biri değilim ama merak ediyorum bu tip şeyleri.

3- Gerçekten de Xbox One X ile One S ile arasında öyle dağlar kadar fark var mı?

Donanım açısından yükseklikleri az çok biliyorum fakat sizce gerçekten de 1000 - 1500 TL daha fazla biriktirmeme değer mi? (benim tarzımda hem PC hem konsol oynacak biri için). Malum bütçede bir tık sıkıntılı. (Öğrenciyiz sonuçta :D)

Şimdiden sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın <3
Ha başka fikirlerinizi de bildirebilirsiniz. Mesela bu oyunları ayırma fikri hakkında da bir şeyler söylerseniz katkısı olabilir.

Son düzenleme:
1- Halo Infinite gelicek ama 2022'den sonra yavaş yavaş özellikle 3A oyunlar gelmeyi kesicek konsola hatta E3 Xbox konferansında duyurulan oyunların yarısı PC ve Series S/X özel geliyor artık One desteği yavaş yavaş bitiyor. Yine de indie oyunlar bir süre çıkmaya devam eder.
2- 3A oyunların çoğu 30FPS en son oynadıklarımdan AC Valhalla ve Watch Dogs Legions öyleydi en azından ama bazı oyunlar 60FPS oluyor yeni çıkan COD Black Ops ve BF V öyleydi mesela. FPS'i kafaya takmamalısınız bence zaten konsol oyunu açamazsa oyunu o konsola çıkarmazlar her oyunu rahatça oynayabilirsiniz cyberpunk gibi bir felaket olmadığı sürece.
3- One S ile X arasında farklar var ama bence kesinlikle S fiyatının üzerine 1k 1.5k koyabilirseniz one x yerine series s almaya çalışın bence konsollarda her şey donanım değil güncellik ve optimizasyon da önemli series s her ne kadar kağıt üzerinde one x den güçsüz dursa da potensiyeli one x den daha fazla bence yazılım ve güncellikle beraber.

1- Xbox One S'e halen oyunlar gelmeye devam edecek mi?
Yeni nesil konsolların çıkışından sonra 2 sene kadar. Yarım seneyi doldurduk bile.
Mesela daha yeni diye tabir ettiğimiz Halo Infinite gibi hem AAA hem İndie oyunlar bu cihaza da gelecek mi?
Gelecek. Dediğim gibi, 2 sene daha destek sürecek. Tabii yeni oyunlardan alacağınız performansı daha bilmiyoruz.
Xbox One S'de de 60FPS'i destekleyen oyunlar var mı
Var. Her oyun 30 FPS çalışmıyor, 60 FPS çalışan oyunlar da var. Şu liste kafanda bir fikir oluşturmaya yardımcı olabilir.
AAA oyunlarda sabit 30FPS göze nasıl geliyor?
Konsollarda optimizasyon üst düzey olduğu için gayet akıcı geliyor. Film izlerken rahatsız olmuyorsanız bunda da olmazsınız.
Grafikleri yeterli mi yoksa kötü mü?
Yeterli ama PC kalitesi beklemeyin.
Gerçekten de Xbox One X ile One S ile arasında öyle dağlar kadar fark var mı?
Dağlar kadar denebileceğini düşünmüyorum ama performans açısından gözle görülür fark var tabii ki.
1000 - 1500 TL daha fazla biriktirmeme değer mi?
Size kalmış. Konsolu ne kadar süre kullanacağınıza bağlı.

1- Halo Infinite gelicek ama 2022'den sonra yavaş yavaş özellikle 3A oyunlar gelmeyi kesicek konsola hatta E3 Xbox konferansında duyurulan oyunların yarısı PC ve Series S/X özel geliyor artık One desteği yavaş yavaş bitiyor. Yine de indie oyunlar bir süre çıkmaya devam eder.
2- 3A oyunların çoğu 30FPS en son oynadıklarımdan AC Valhalla ve Watch Dogs Legions öyleydi en azından ama bazı oyunlar 60FPS oluyor yeni çıkan COD Black Ops ve BF V öyleydi mesela. FPS'i kafaya takmamalısınız bence zaten konsol oyunu açamazsa oyunu o konsola çıkarmazlar her oyunu rahatça oynayabilirsiniz cyberpunk gibi bir felaket olmadığı sürece.
3- One S ile X arasında farklar var ama bence kesinlikle S fiyatının üzerine 1k 1.5k koyabilirseniz one x yerine series s almaya çalışın bence konsollarda her şey donanım değil güncellik ve optimizasyon da önemli series s her ne kadar kağıt üzerinde one x den güçsüz dursa da potensiyeli one x den daha fazla bence yazılım ve güncellikle beraber.
Doğru diyorsunuz benimde aklıma bu fikir geldi. Series S bana da çok mantıklı geliyor. Lakin bu fikri abimle danıştığımda, o da haklı olarak o paraya bilgisayara parça da alabilirsin dedi. Bu fikri şahsen haklı da bulmuyor değilim.
Yeni nesil konsolların çıkışından sonra 2 sene kadar. Yarım seneyi doldurduk bile.

Gelecek. Dediğim gibi, 2 sene daha destek sürecek. Tabii yeni oyunlardan alacağınız performansı daha bilmiyoruz.

Var. Her oyun 30 FPS çalışmıyor, 60 FPS çalışan oyunlar da var. Şu liste kafanda bir fikir oluşturmaya yardımcı olabilir.

Konsollarda optimizasyon üst düzey olduğu için gayet akıcı geliyor. Film izlerken rahatsız olmuyorsanız bunda da olmazsınız.

Dağlar kadar denebileceğini düşünmüyorum ama performans açısından gözle görülür fark var tabii ki.

Teşekkürler. Aslında AAA oyunlar olsun olmazsa olmazcı değilim yani. Ki eski zamanlardan Xbox 360 zamanından kalan oyunları bile falan hiç oynamadım. Yani oynayacak çok oyun fırsatım var. Xbox 360 demişken bir ara bayağı onu da almayı düşündüm. Halen de düşünmüyor değilim lakin bayağı ölü bir konsol. Ama en favori konsoldur benim için. Tasarımı, teması her şeyi ile. O yüzden halen aklımın bir kenarında. Malum ucuzda. Sizce?

Son düzenleme:
Doğru diyorsunuz benimde aklıma bu fikir geldi. Series S bana da çok mantıklı geliyor. Lakin bu fikri abimle danıştığımda, o da haklı olarak o paraya bilgisayara parça da alabilirsin dedi. Bu fikri şahsen haklı da bulmuyor değilim.
Series S indirimde 3800'e kadar düşüyor hocam eğer şuanki ekran kartı krizi durumunda bir ekran kartı almak isteseniz 1650 Super RX5500XT gibi kartlar 5k civarında geziyor ve fiyatlarını haketmiyorlar bunun yerine gidip Series S almak varken mantıksız bence şu durumda PC'ye yatırım yapmak.

Haa bu arada FPS muhabbetinde çok güzel bir örnek vermişsiniz. Doğru diyorsunuz çoğu filmlerde 30 ya da 24 kare hızında çekildi. Blu-ray'ler hariç. Ha Blu-ray demişken aslında bu konsol film dizi açısından da işime yarar. Şahsen bu özellikleri de tecrübe etmek isterdim. Özellikle de 2009 yılında ki Xbox 360 arayüzünde bulunan Netflix party özelliğini. Ah ah keşke o zamanlar daha büyük olsaydım da alabilseydim o konsolu. Ne kadar Türkiye'de pek olmamış olsa da. Yanlış hatırlamıyorsam o dönemler maddi durumumuz daha da iyi durumdaymış illaki yurt dışından getirttirirdik.
Series S indirimde 3800'e kadar düşüyor hocam eğer şu anki ekran kartı krizi durumunda bir ekran kartı almak isteseniz 1650 Super RX 5500 XT gibi kartlar 5K civarında geziyor ve fiyatlarını haketmiyorlar bunun yerine gidip Series S almak varken mantıksız bence şu durumda PC'ye yatırım yapmak.

Ekran kartı olayını biliyorum hocam. Zaten o konuda her türlü Series S en kârlısı. Fakat ekran kartım olan RX 570 4 GB yeterli gibi geliyor şu an. Daha çok işlemciden falan bahsediyorum. Şu an ki işlemcim Ryzen 3 1200. işte onu 3. Nesil'e ya da yine Ryzen 5 1600 versiyonunu alabilirim diye söyledi abim Series S yerine.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı