Xbox One S Controller sıfır gibi hissettirmiyor

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Şu linkten Xbox One S Controller aldım ve ürün dün elime ulaştı. Ürünün sıfır olması konusunda kafamda soru işaretleri oluştu. Sebeplerini yazacağım.

Öncelikle gamepad'in D-pad tuşlarının hafif sola yatık olduğunu fark ettim. Sağ d-pad tuşuna tıklayınca önce aradaki boşluğu alıyor. Dün dışarıdaydım ve Vatan Bilgisayar'da Xbox One S kolunu denedim. Ürün sürekli dışarıda olmasına rağmen böyle bir sorunu yoktu.

Y tuşuna butonun biraz aşağısından veya kenarlarından basarsam tuş sanki plastiğe sürtüyor gibi hissettiriyor. Diğer tuşlara da hafif veya biraz kenardan bastığım zaman bastığımı algılamıyor. Oyunlarda bazen tuşlara seri ve hafif bir şekilde dokunduğum oluyor algılamadığı zaman can sıkıyor. Dün FIFA 22 oynarken 4-5 kere pas atamadım mesela.

Dün gece cihazın titreşiminin çok garip olduğunu fark ettim. Titreşim devreye girdiği zaman koldan vızıldama sesi geliyor. Belki gece sessiz ortamda kullandığım için bu kadar kulağımı tırmaladı ama normalde de duyulabilecek bir ses çıkarıyor gibi geldi. İnternetten araştırdım bu sorunu yaşayan kişiler var ama onlara da "o kadar ses çıkarması normal değil servise gönder" demişler.

Sadece bunlar değil, ürünün kutusu da kafamda soru işareti oluşturdu. Birkaç yerli kutu açılımı izledim karşılaştırmak için. Ürünüm büyük ihtimalle global sürüm falandır çünkü Türkiye'de satılanın kutusuna benzemiyor. Türkiye versiyonunun üstünde "PC ile uyumlu" yazısı var ve arkasında kutuyu dolduracak kadar yazı var. Benimkinde öyle bir ibare yok ve yazı da az. Bu konuda sorun yok çünkü birkaç yabancı kutu açılışı videosu izledim, onların kutusu da böyle.

Beni asıl şüpheye düşüren şey kutunun içeriği oldu. Zaten basit bir kutu içeriği var. Gamepad, 2 adet pil ve 2-3 tane kitapçık + garanti belgesi çıkıyor. Benim aldığım ürünün kutusundan ise pil çıkmadı. Ayrıca garanti belgesi falan da yok. 2 tane kitapçık var birisi gamepad'i nasıl eşleştireceğimizi anlatıyor diğeri de güvenlik uyarıları vs. içeriyor. İzlediğim tüm kutu açma videolarında (yerli, yabancı fark etmeksizin) 2 adet duracell pil çıkıyordu. Zaten kutunun içinde pil yuvası da var ama orası boş duruyordu bende.

İlk başta garanti belgesi çıkmayınca satıcıya "garanti belgesi çıkmadı, sorun yaşarsam neresi ile iletişime geçeceğim" diye sordum. Satıcı da "direkt olarak bizimle iletişim kurmanız gerekir" dedi. Dün bu yaşadığım sorunları da sordum ama hala cevap bekliyorum.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu? Satıcıdan değişim talebinde bulunmayı düşünüyorum eğer problem çıkarmazsa. Ürünün "refurbished" veya daha önce iade edilen bir ürün falan olduğunu düşünüyorum.

Bir de ithalatçı garantili olması sorun teşkil eder mi? İleride sorun yaşarsam ve Microsoft ile iletişime geçsem yardımcı olurlar mı? Daha önce Corsair kulaklığımın mikrofonu için Corsair ile iletişime geçmiştim ve ithalatçı garantili olmasına rağmen sadece faturamın görüntüsünü isteyip garanti kapsamında parça göndermişlerdi. Microsoft Türkiye de garanti kapsamında işlem yapar mı?

Direkt bizimle iletişime geçin diyorlarsa bir sıkıntı vardır. Normalde olması gereken biz uğraşmayız ürünü servise yollayın olur:D Ürün orijinal olmayabilir. İthalatçı olduğunda mc yardımcı olmuyor yanlış değilsem. Ayrıca attığınız linkte ithalatçı garantiden bahsedilmiyor.

İade yapabiliyorsan iade yap. Hiç uğraşma yenisini al. Bu tür ürünleri sadece orjinal ürün satan yerlerden alsan daha iyi olur. Daha öncede hepsiburada'dan orjinal diye çakma ps3 gamepad satıldığıyla ilgili konu okumuştum.

Dualshock 4 ve 8. nesil Xbox Controller zor bulursunuz bu saatten sonra orjinal ve sıfır. Büyük teknoloji mağazaları ve alışveriş platformlarının kendi sattığı ürünler harici almayın. Ki onlar bile yenilenmiş ürün satabiliyor.

Direkt bizimle iletişime geçin diyorlarsa bir sıkıntı vardır. Normalde olması gereken biz uğraşmayız ürünü servise yollayın olur:D Ürün orijinal olmayabilir. İthalatçı olduğunda mc yardımcı olmuyor yanlış değilsem. Ayrıca attığınız linkte ithalatçı garantiden bahsedilmiyor.

Soru cevap kısmında ithalatçı garantilidir yazmışlar ama işte ithalatçı garantili bile olsa -benim bildiğim- garanti belgesi çıkması gerek. Hem kutu içeriği sıkıntılı, hem de üründe sorunlar var.

Uğraşmadan iade edin. Ayrıca bu kadar para verip 8.nesil kontrolcü almak saçma geldi. 100₺ daha fazla verip 9.nesil kontrolcü alınabilir.

Bunu 999 TL'ye aldım, 9. nesil kontrolcüler 1500'den başlıyordu o yüzden alamadım. Zaten bu ürünü de Fibabanka'nın taksitli kredi sistemi ile satın almıştım. Yeri gelmişken onu da sorayım ürünü iade ettiğimde iade süreci nasıl işler bir fikriniz var mı? Fibabanka taksitli kredi ile aldığım için henüz ben herhangi bir para ödemedim. Direkt olarak krediyi mi kapatırlar acaba?

İade yapabiliyorsan iade yap. Hiç uğraşma yenisini al. Bu tür ürünleri sadece orjinal ürün satan yerlerden alsan daha iyi olur. Daha öncede hepsiburada'dan orjinal diye çakma ps3 gamepad satıldığıyla ilgili konu okumuştum.

İnternetten biraz mağaza hakkında araştırma yapayım dedim. Ekşi sözlükte tek bir entry var onda da iade edilmiş bir ürün gönderildiğini yazmışlar hatta başkasının adına olan bir fatura göndermişler. Şikayetvar'a baktım orada da iade etmelerine rağmen kabul edilmediğini yazan 2-3 kişi var. Anladığım kadarıyla mağaza iade konusunda biraz sorun çıkarıyor. Hepsiburada devreye girmiş sanırım o durumlarda. Normalde en basit şeyi alırken bile uzunca araştırma yaparım bunu niye böyle mağazaya falan bakmadan aldıysam... 9.8 puanı vardı ona aldandım sanırım. Satıcı sorulara hala cevap vermedi sistemden iade talebi oluşturacağım şimdi.

Dualshock 4 ve 8. nesil Xbox Controller zor bulursunuz bu saatten sonra orjinal ve sıfır. Büyük teknoloji mağazaları ve alışveriş platformlarının kendi sattığı ürünler harici almayın. Ki onlar bile yenilenmiş ürün satabiliyor.

Vatan Bilgisayar'da 8. nesil stoklarda gözüküyordu aslında. Oraya bakarak hala stokları devam ediyordur diye düşünmüştüm ama böyle bir durumla karşılaştım. İade talebi oluşturacağım.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Ürünü iade edip 9. nesil controller ucuzlamasını bekleyeceğim artık yapacak bir şey yok.

*İade talebi oluşturdum yarın hepsijet ürünü almaya gelecek bakalım süreç nasıl ilerleyecek. Okuduğum bazı yorumlara göre iade sürecinde sıkıntı çıkarıyorlarmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı