Xbox Series S 1080P 60 FPS oyun performansı

Vaat ettiklerini çok fazla veremiyorlar diyecek kadar bile bir oyun çıkmadı ki zaten. AC Valhalla zaten bir tık problemli bir oyun. Son çıkan Hitman'de falan gayet iyi cihaz. Yakında The Medium falan var ama Microsoft’tan çıkan oyunlar zaten 2K-60/2K-30/1080-60 FPS olacak, onlardan bunların altı beklenmemeli zaten.
Sadece AC Valhalla değil ki. AC Odyysey, WD Legion, Cyberpunk, CoD Cold War, CoD Modern Warfare, Battlefield 5 ve ismini sayamadığım bir çok oyunda 2K 60 vermiyor. Bazılarında 900p 60, bazılarında 560p 60’ye kadar düşüyor çözünürlük.

560p falan değil de 900p/1080p arası olur herhalde. Belki bazı sahnelerde 720p ye falan düşer öyle bir şeyler yaparlar. Bu fiyata toplayacağın PC bu nesil sonuna kadar götüremeyeceğine göre yine düşük bütçede Series S en uzun ömürlü cihaz.

560p falan değil de 900p/1080p arası olur herhalde. Belki bazı sahnelerde 720p ye falan düşer öyle bir şeyler yaparlar. Bu fiyata toplayacağın PC bu nesil sonuna kadar götüremeyeceğine göre yine düşük bütçede Series S en uzun ömürlü cihaz.

Oğuz sasinin sevdiğim bir sözü var. "sana seni 7-8-9 yıl götürecek PC'yi konsol fiyatına topla, ben sana onu kendim alacağım" diye.

Sadece AC Valhalla değil ki. AC Odyysey, WD Legion, Cyberpunk, CoD Cold War, CoD Modern Warfare, Battlefield 5 ve ismini sayamadığım bir çok oyunda 2K 60 vermiyor. Bazılarında 900p 60, bazılarında 560p 60’ye kadar düşüyor çözünürlük.
Her defasında bu tip bir konuda çakışıyoruz hocam. Bahsettiğiniz oyunların hiçbiri bu konsollar özelinde geliştirilmedi ki zaten. Oyunların next gen update alması Series S için sadece grafik veya FPS bakımından oyunun One S sürümünü çalıştırdığı için küçük iyileştirmeler yapılması demek. Eminim Hitman 3 de 2018'de çıksa 1080P-60FPS veremezdi. Ayrıca CP2077 zaten çözünürlük modunda diğer konsollarda da 30 FPS çalışıyor, COD oyunlarının da biri standart 60 FPS diğeri performans modunda 120 FPS çalışabiliyor ki bu daha önemli olan bu oyunlar için.

Bunun dışında third party oyunlar için sizin dediğiniz 2K-60 FPS beklentisinin zaten olmaması gerekli, as konsollar bile zaten 4K-60FPS'i veremiyor kolay kolay. Ki ben Series S'in 2K 60 FPS vereceğine de inanmıyorum zaten third party oyunlarda. Microsoft oyunlarında da ilk mesajımda dediğim gibi baz olarak 1080-60 FPS beklenmeli, Series S için 2K-60 hedeflenirse bir şeylerden feragat etmek zorunda kalırlar ve Series X'in sınırları zorlanamamış olur.

Şimdi bu biraz göreceli.
1) Yeni çıkan AC Valhalla 1080-1200p 30 FPS, neslin sonuna kadar götüremez 60.
2) Düz 720p'de çalışmıyor. Fakat AC Valhalla ve benzeri yeni nesil oyunlarda 60 FPS modunda çözünürlük çoğunlukla 900p, bazen ise 560p'ye kadar düşüyor.
560p'ye mi düşüyor? Hocam bu nasıl bir şey.

Konsolda çözünürlük çoğunlukla sabit değildir. Geçtiğimiz nesil PS4'te 480P'ye kadar düşüyordu tek tük oyunlarda.

Hocam emin misin Xbox Series S de çözünürlük düşmesi konusunda? İzlediğim hiçbir inceleme ya da gameplay videosunda böyle bir durumdan bahseden/yaşayan görmedim de.

Son düzenleme:
Konsolu almayı düşünüyorum da pişman eder mi? Beni en az 3-4 yıl götürmesini istiyorum da, 2 yıl sonra çıkacak oyunları 720p de oynatırsa bir anlamı olmaz benim için.

Bunu şu andan kestirmek biraz zor ama en kötü senaryo 1080p 30FPS oynatır. Güzel bir optimizasyon ile 1200p bile açabilecek bir makine örneklerini de gördük. 3-4 yıl değil 10 yıl götürür düz hesap. Fazla para harcamak istemiyorsanız alın üzmez. 720p gibi bir olayın yaşanacağını sanmam.

Geri
Yukarı