Xbox Series X hangi grafiklerde oynatıyor?

Xbox Series X'de doğal görüntü olarak 4K'ya çıkar ve 8K'ya kadar yükseltilebilir. (4K 120FPS, 8K 60FPS)
S'de ise bu durum 2K 120FPS iken 4K'ya kadar yükseltilebilir. (60fps)

Son düzenleme:
Çözünürlük olarak oyunun optimizesine bağlı olarak genelde şu şekilde oluyor:
1- 2160P-HIGH -60FPS
2-2160P-MEDİUM-60FPS
3-2160P-HIGH-30FPS --- 1800P-MEDİUM-60FPS

Genel olarak yani optimizasyon ve oyunun ne kadar detaylı olduğuyla alakalı olsa da 1 ve 2. maddelerdeki gibi verebiliyor. 4K konsolu yani. Video içeriklerinde 8K'ye kadar çıkış verebiliyor.

FPS OLARAK: Eğer oyun Xbox One veya daha eski nesil bir konsolun oyunuysa geriye uyumlulukla çalışacağı için o eski Xbox konsolunda nasılsa bunda da aynı. Örneğin RDR2 Xbox One oyunu. 30FPS idi One da. Series X'te de 30FPS.

Eğer yeni nesil bir oyunsa yani Series X'e optimize edilmişse 60FPS standart diyebiliriz grafik moduna göre de değişir tabii üstte belirttiğim gibi ama şu ana kadar %95 bu şekilde.

Eğer açacağın FPS oyunu ise bu 120FPS olarak çalışır. Yani konsolun kendi "FPS Boost" adında yazılımsal bir güzelliği de var. Bu şu demek diyelim eski nesilde kalan bir rekabetçi oyun Series X'e geliştirici tarafından optimize edilmedi değil mi işte o zaman bu teknolojiyle sallıyorum 60FPS ise oyun sen bunu 100FPS'e kadar çıkarabiliyorsun. Bu arada eğer oyun yeni nesil güncellemesi aldıysa ya da FPS yaması aldıysa direkt 120FPS olarak çalışıyor sabit. Şunu da ekleyeyim mesela Cold War yeni nesil bir oyun yani Series X'e adapte bir oyun. Ve sabit 120FPS verebiliyor. AMA görüntü 4K olamıyor maalesef 1500P-1600P-1800P gibi yer yer artıp azalabiliyor yaani 4K 120FPS olayı YALAN.
Not: Yalan derken 4KDE gösteriyor evet sen çözünürlük düştüğünü anlamıyorsun bile ama istatistiksel olarak değerler bunlar. Yok canım ben ille 4K isterim dersen yine bu tür rekabetçi oyunlarda 4K 60FPS veriyor ama 120FPS istersen durum dediğim gibi.

Vallahi umarım anlatabilmişimdir :)

Son düzenleme:
Sebebini biliyor musunuz? Donanım olarak ikisi de 30'dan daha yüksek açabilecek kapasitede diye biliyorum.

Neden limitlendiğini bilmiyorum ama bir yama ile hallolacak bir olay bu 30FPS limiti, ki insanlar da bu yamayı bekliyor.
Not: Oyun 30FPS'de çalışıyor, yani 30FPS kilidi uygulanmış. Rockstar istese bu kilidi kaldırıp 60FPS oynatabilir.

Son düzenleme:
Series S'de 4 Teraflops GPU var. Temel olarak 1080P konsolu. Series X ise 12 Teraflops gücünde bir GPU'ya sahip. 4K olarak tüm oyunları oynayabilirsiniz. 8K için yeterli güce sahip değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı