Çözüm Xbox Series X/S oyunlarda kol ayarı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

anıltekin

Femtopat
Katılım
23 Ekim 2021
Mesajlar
20
Arkadaşlar merhaba,

Xbox Series X cihazını satın aldım bir hafta önce.
FIFA için kol ayarlarını yapmakta ciddi manada zorlandıktan sonra, deneye yanıla sonunda yapılması gerekenleri buldum.
Birçok kullanıcının da bu sorunun yaşadığını gördüğümden paylaşmak istedim.
Sadece FIFA özelinde düşünmeyin bunu muhakkak ikinci kolu aldığınızda yapmalısınız.

1- Sizin zaten cihazı kullandığınız bir Xbox profiliniz var. Bunun adı Profil 1 olsun.

Xbox ayarlarından, kol ayarlarına geliyorsunuz. Yapılandır seçeneğine geldikten sonra, atama sekmesinden, ilk kolunuzu Profil 1'e atıyorsunuz.
Kolun bir tanesi artık Profil 1'e bağlanmış oldu.

2- İkinci kolu kullanmak için, Xbox hesabım kısmından, yeni bir profil oluşturacaksınız. Bu profilin adı size kalmış. Ben şu an Profil 2 diyorum.

(Önce kolu cihaz ile eşleştirdiniz)
Sonrasında;
Xbox ayarlarından, kol ayarlarına geliyorsunuz. Burada karşınıza 2 adet kol geliyor. Birisini üzerinde Profil 1 diye yazılı olacak göreceksiniz. Bununla işiniz olmayacak. Boşta görünen kol için, yapılandır seçeneğine geldikten sonra, atama sekmesinden, ikinci kolunuzu Profil 2'ye atıyorsunuz.

Bu işlemler ile birlikte; Xbox'da 2 kol birbirinden ayrılmış oluyor.

FIFA, UFC gibi oyunlarda bilirsiniz arkadaşınız ile aranızda yaptığınız maçların istatistiklerini tutar. Kim önde vs. takip edersiniz. Bu dediğim adımları yapmazsanız; sorun yaşanıyor.

FIFA ayar kısmında ise yapacağınız bir işlem daha olacak;

Oyunda santra modunda arkadaşınız ile maç yapacaksınız. Taraf seçtiğinizde kendinize santra adı belirleyin Player 1 olsun. Santra adını Player 1 yaptıktan sonra; Santrada Player 1 üzerinde dururken "ayarlar" a basacaksınız. Sonra; "santra adını mevcut profile bağla gibi" bir seçenek sunacak. Buna bastığınız zaman karşınıza Xbox profil sayfasını açacak. Player 1 için Xbox'da ki Profil 1'i seçiniz.

Aynı şekilde santrada diğer arkadaşınıza da diyelim Player 2 adını verdiniz. Onu da yine ayarlardan mevcut profile bağla dediğinizde, bu sefer 2. kolu tanıtmak için açtığınız Profil 2'yi seçiyorsunuz.

Tüm bu adımlardan sonra, tuş ayarlarınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Artık tuş ayarlarınız bozulmayacak ve santra verileriniz sıfırlanmayacaktır.
Konu ile ilgili en kısa zamanda video ekleyeceğim. Umarım anlatım sade ve faydalı olur. Takıldığınız yer olursa yardımcı olurum, konu altına yazabilirsiniz.

İyi oyunlar, sağlıklı günler...
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı