Xbox Series X yeni nesil oyunlarda nasıl performans veriyor?

Evet, incelemede bu kısma girmemiştim. Şimdi yeni oyunların gözüktüğünden, sessiz olup olmadığında ve nasıl performans verdiğini göstereceğim :)
digital foundry videolarını atıyorum daha detaylı bilgi için.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AC: Valhalla
Bu oyunda konsol gayet sessiz çalışmakta. 2 adet seçenek bulunmakta, performans ve kalite. Performans modunda küçük droplarla sabit 60 FPS bir deneyim sağlanmış, çözünürlük en fazla 1188P'ye kadar düşüş var. Ayrıca PS5'de ışıklandırmalar daha kaliteli. Kalite modunda ise dropsuz bir şekilde 4K 30 FPS hedefleniyor. Çözünürlük en fazla 1800P'ye kadar düşüyor. Ben performans modunda oynamayı tercih ediyorum :)

1608793546506.png

CoD Black Ops Cold War
bu oyunda herhangi bir seçenek bulunmamakta, 4K 60 olarak çalışıyor. Gayet akıcı ve güzel gözükmekte. Konsol bu oyunda da sessiz, bazen konsolun fanı bozuk mu diye düşünebilirsiniz. PS5 ile bir fark göremedim, en fazla 1800P'ye düşüyor :)

1608793785252.png

Konsolun performansından memnunum. Ama şunu da hatırlatmak lazım ki asıl performans tam anlamıyla yeni nesil oyunlar çıktığında göreceğiz. Cyberpunk'ı eklemememin sebebi stabil olmayışı ve Şubat'a kadar stabil olmayacağını bildiğim için denemedim.
Umarım beğenmişsinizdir, kısa olmasının sebebi konsolun öbür taraflarını incelememde anlattım :)

4K 60 FPS'i yeni nesil oyunlarda veremeyeceğini düşünüyorum. 120 FPS ise imkansız diye düşünüyorum. Bana kalırsa şu an bile eski nesil oyunlarda 4K 120 FPS veremez ki internette göremedim hiç 4K'da 120 FPS aldığını. Oyunların grafiklerinin ne kadar hızlı geliştiğii varsayarsak 4K için konsol alanlar bence üzülecek fazlasıyla. 30 FPS'ten rahatsız olmayanlar için sorun teşkil etmeyecektir ama 60-120 gibi rakamlar çok çok zor geliyor.

4K 60 FPS'i yeni nesil oyunlarda veremeyeceğini düşünüyorum. 120 FPS ise imkansız diye düşünüyorum. Bana kalırsa şu an bile eski nesil oyunlarda 4K 120 FPS veremez ki internette göremedim hiç 4K'da 120 FPS aldığını. Oyunların grafiklerinin ne kadar hızlı geliştiğii varsayarsak 4K için konsol alanlar bence üzülecek fazlasıyla. 30 FPS'ten rahatsız olmayanlar için sorun teşkil etmeyecektir ama 60-120 gibi rakamlar çok çok zor geliyor.
Ben 1080P'de kullandığım için çok sorun etmiyorum :)

Xbox Series X'deki performans sorunları çözülmüşe benziyor. Yeni çıkan Hitman 3 ve bazı eski nesil için FPS yaması gelen oyunlarda daha yüksek çözünürlükte çalıştırıyor PS5'e göre. Ancak FPS stabilliği PS5'de daha iyi gibi. 60 FPS'de kalmakta daha başarılı. Xbox'da birkaç FPS hariç çok fark edilecek bir sonuç doğmuyor. Xbox'daki VRF(Freesync) özelliğiyle FPS kaybının yarattığı yırtılmaların önüne geçilebilir.

Xbox Series X'deki performans sorunları çözülmüşe benziyor. Yeni çıkan Hitman 3 ve bazı eski nesil için FPS yaması gelen oyunlarda daha yüksek çözünürlükte çalıştırıyor PS5'e göre. Ancak FPS stabilliği PS5'de daha iyi gibi. 60 FPS'de kalmakta daha başarılı. Xbox'da birkaç FPS hariç çok fark edilecek bir sonuç doğmuyor. Xbox'daki VRF(Freesync) özelliğiyle FPS kaybının yarattığı yırtılmaların önüne geçilebilir.
Evet, Hitman 3 için bir konu da açmış bulunmaktayım. Şu an için native 4K 60 FPS ve RT açık olarak çalışan ilk yeni nesil oyun Hitman 3, Series X'te.

Yeni konular

Geri
Yukarı