Çözüldü xDLS analizi ve iyileştirme tavsiyeleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tolgahanuzun

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba, şu an kullandığım paketden dolayi büyük bir hız kaybı yaşamıyorum. Ancak servis sağlayıcımın web sitesinde alabileceğim internet hızını 99 Mbps olarak görünüyor. Modem değerlerinden xDLS verisine ulastim. Vaad edilen hıza yakın bir değeri almak için ne yapmam gerekiyor?

Downstream.
SNR margin: 8.9 DB.
Line attenuation: 16.4 DB.
Data Rate: 26068 kbps.
Es: 992.
Ses: 25.
Upstream.
SNR margin: 17.4 DB.
Line attenuation: 22.9 DB.
Data Rate: 3072 kbps.
Es: 0.
Ses: 0.

Çözüm
SNR margin degeri senin hattindaki gürültü düzeyini ifade eder. Seninki zaten su an da sinirda. Hizinin yükseltilmesi hattinda kopmalarin baslamasi demektir. Sen önce modemini direk olarak ankastre kutuna bagla orada degerlerin iyilesirse o zaman kablolamada sikinti var demektir. Eger degismezse Telekom'a ariza kaydi acip alt yapini kontrol ettir. Sen VDSL mi kullaniyorsun?
Merak ettiğim bir konu var. Bu attığım değerlerin kabloyu değistirdigimde nasil bir etkisi olacak? Nereden anladiniz bu duru mu? Sorun kutuda olamaz mi?

Oturduğum evin ankastre kutusu vidalı olan kutulardan. İç tesisatım kötüydü ve normal telefon kablosu ile değiştirdiğimde maksimum alabileceğim hız 78520kbps olmuştu. Bu kabloyu mecburi olarak dışarıdan vermiştim. Sürekli kopma oluyor diye binanın içerisindeki merdiven kenarlarından delik açarak Nexans CAT6 kabloyu ankastre kutusuna bağladım. Şuan maksimum alabileceğim hız 112000kbps olarak gözüküyor. Şans eseri de olsa deneyerek CAT6 kablonun farkını bu şekilde anladım. SNR Margin olsun, Upload ve Download'da alabileceğim maksimum hızı fazlasıyla arttırdı bu değişiklik. İyi bir marka CAT6 kablo alıp değişiklik sağlayabilirsiniz. Farkı modem arayüzünden görebilirsiniz.
Bu da hız testim.

Şuan eve gelen kablo CAT6. Apartman içinde de takip ettiğimde kablonun devam ettiğini gördüm. Yani zaten CAT6 kablo var ve gayet yeni yapilmış gibi duruyor. O yüzden kutuda bir sorun olabilir mi diye merak ediyorum.

SNR Margin değeri kutu ile ev arasindaki bir degerimi ifade ediyor tam bunlari anlamis degilim.

SNR margin degeri senin hattindaki gürültü düzeyini ifade eder. Seninki zaten su an da sinirda. Hizinin yükseltilmesi hattinda kopmalarin baslamasi demektir. Sen önce modemini direk olarak ankastre kutuna bagla orada degerlerin iyilesirse o zaman kablolamada sikinti var demektir. Eger degismezse Telekom'a ariza kaydi acip alt yapini kontrol ettir. Sen VDSL mi kullaniyorsun?

Çözüm

Geri
Yukarı