Xeon E5450 bilgisayar açıldıktan sonra 90 derece oluyor

ardakeskiner

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci: Xeon E5450
Anakart: ASUS P5G41C-M LX.
RAM: 2x4 GB DDR3.
Ekran kartı: ASUS R7-240
PSU: ASUS Vento 400W.

Bilgisayar açıldıktan sonra 5 dk içerisinde boşta 90 derecelere ulaşmakta Google veya başka bir programa girdiğim zaman ise 100ü geçiyor (100'ün üstündeki derece değerini maalesef bilmiyorum MSI Afterburner derece sınırı 100) ortalama 25 dk kullanım sonrasında da kendi kendine kapanıyor. Google girmeyip bir oyuna girmeyi denediğimde veya Epic Games girmeye çalıştığımda ise 5 dk içerisinde kendi kendine kapanıyor. Bilgisayarı kullanmaya başladıktan sonra performansı yavaş yavaş düşüyor sekme geçişleri ve sitelerin açılışı ciddi şekilde düşüyor. Bilgisayarımın 3 yıldır kapağı dahi açılmadı büyük ihtimal içerisi tozlanmıştır.

2021 yılı içerisinde yakuza 0 düşük ayarlarda 45-55 FPS ile oynamıştım oyunu çok beğenmiştim bende ikinci oyununu almaya karar vermiştim grafikleri birbirine çok benzediği için bilgisayarım bunu da kaldırıcağını düşünmüştüm 4-5 ay önce oyunu aldım ve oynamaya başladım. Aslında ilk başta FPS beklediğim değerdeydi ama oynamaya devam ettikten sonra FPS kademeli olarak aşağı inmeye başladı 50 civarında olan FPS 40a 40 civarında olan FPS 30a 30 civarında olan FPS 20'lere düştü. Tabii 6-7 ay önce bilgisayar bir sorun çıkarmadığı için herhalde bu ikinci oyunun gereksinimleri daha yüksek deyip oyunu iade etmiştim. O zamandan beride oyun oynamıştım bu ay LoL girmeye denedim 60üstü FPS aldığım oyunda maç başladıktan sonra FPS 35'lere kadar düştü ve en sonunda da kendi kendine kapanmaya başladı.

Arkadaşlar çözüm öneriniz nedir?

Sorunun soğutucu ya da trrmal macunla alakası yok hiçbir işlemci boşta 90 derece çalışmaz. İşlemcinin ya da fanın tam oturup oturmadığını kontrol edin.

Hocam Snowman T6 ya da Gameforce Cooper 6 bakmanız biraz daha iyi olabilir eğer kasanıza sığıyorsa. Macun olarak Arctic MX-4 öneririm. Ama Gameforce Cooper 6 alırsanız yanında gelen macun işiniz görür.

3 yıl önce işlemciye anakart ararken bios nasıl modlanır bilmediğimden modlu bios satan satıcıdan almıştım anakartı açıkçası sorunun bios olduğunu düşünmüyorum çünkü 3 yıllık kullanma sonrasında oluştu bu aşırı ısınma

Kasam Asus vento TAK62 gameforce Cooper 6 sığar mı bilmiyorum

Arkadaşlar bide aklıma şu geldi zamanında bilgisayarı takarken işlemcinin yanında gelen macunu kullanmıştım acaba macun dandik olabilir mi? İşlemcimi aliexpressten RE Storedan sipariş etmiştim.

3 yıl önce işlemciye anakart ararken bios nasıl modlanır bilmediğimden modlu bios satan satıcıdan almıştım anakartı açıkçası sorunun bios olduğunu düşünmüyorum çünkü 3 yıllık kullanma sonrasında oluştu bu aşırı ısınma

Kasam Asus vento TAK62 gameforce Cooper 6 sığar mı bilmiyorum

Arkadaşlar bide aklıma şu geldi zamanında bilgisayarı takarken işlemcinin yanında gelen macunu kullanmıştım acaba macun dandik olabilir mi? İşlemcimi aliexpressten RE Storedan sipariş etmiştim.
Macun eskimesi sıcaklığa neden olur tabii ki. Ama yine de kaliteli bir stok soğutucu şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı