Xeon X3470 ısınma sorunu

iRomBox39

Decapat
Arkadaşlar ekran kartım darboğaz olduğu için işlemcimi değiştirdim. Eski işlemcim i3-550, yenisi ise Xeon X3470. İlk defa işlemci monte ettiğim için amotörce olmuş olsada termal macunu sürüp stock soğutucuyu yerine bağladım. Şorun şu, oyuna girdiğimde işlemci yük altındayken 95 derecelere kadar çıkıyor ve işlemci ısındığından dolayı tam performans kullanılmıyor. Stres testinde 95 dereceyken yüzde 75 kullanılıyor. yani Aliexpress'te yorumlara baktığımda stock soğutucuyla 70 derece de kullananlar var. Yani termalı yeteri kadar sıktım, fanın 4 tane vida gibi şeyini ittirdim ve kilitledim, taktım ve sonuç bu nerde hata yapmış olabilirim ki?

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu taşırmış olma ihtimalin var mı? Bazen o bu tarz şeyler etkileyebiliyor. Eğer elinde termal macun hala varsa bu işi tam bilen birine yaptırman da fayda var. Ben ilk laptop fan temizliğinde laptobun anakartını çatlatmıştım. Bilen birinden yardım al veya tekrar macun sür veya macun taşması vs. gibi sorun var mı onu incelemende fayda var. Bunlar hariç termal macun sürerken karşılaşılabilecek olası sorunları araştır.

Macunu çok ince bir tabaka şeklinde işlemcinin tüm yüzeyine uygulayın, belki macunu kalın sürmüş olabilirsiniz, veya macun son derece kalitesiz de olabilir, stok soğutucuyu tekrar kontrol edin tam olarak işlemcinin üzerine oturduğundan emin olun.
İşlemciniz standart saat hızında çalışıyor ise (2,93ghz) kesinlikle o kadar ısınma yapmaz.

Macunu çok ince bir tabaka şeklinde işlemcinin tüm yüzeyine uygulayın, belki macunu kalın sürmüş olabilirsiniz, veya macun son derece kalitesiz de olabilir, stok soğutucuyu tekrar kontrol edin tam olarak işlemcinin üzerine oturduğundan emin olun.
İşlemciniz standart saat hızında çalışıyor ise (2,93ghz) kesinlikle o kadar ısınma yapmaz.
Termal macunu taşırmış olma ihtimalin var mı? Bazen o bu tarz şeyler etkileyebiliyor. Eğer elinde termal macun hala varsa bu işi tam bilen birine yaptırman da fayda var. Ben ilk laptop fan temizliğinde laptobun anakartını çatlatmıştım. Bilen birinden yardım al veya tekrar macun sür veya macun taşması vs. gibi sorun var mı onu incelemende fayda var. Bunlar hariç termal macun sürerken karşılaşılabilecek olası sorunları araştır.
Reis şimdi soğutucuya baktımda yük altında msi afterburner 95 derece gösteriyor ama soğutucu sıcak değil. Bir kaç yerde araştırdım bios güncelle vs diyorlar. Termal macunu ise taşıcak kadar koymadım. Sadece üstüne biraz sıktım fanı yerleştirdim ve fanı iyice taktım.
Çözdüm beyler. O vidaların bi tanesi tam oturmamış :D. Acemilik işte... Cevap yazdığınız için sağolun :).

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı