Xeon X5460 ani FPS düşüşü

Mudhe

Hectopat
Öncelikle iyi günler. Sorunum bütün oyunlarda ani FPS çakılması. Sorun şöyle; oyuna giriyorum 5-10 dk hiç sıkıntı yok, sonra birden 8 FPS'ye düşüyorum sonra 3-4 dakika geçtikten sonra yine 250 FPS'e çıkıyorum ve yeniden 3-4 dakika sonra düşüyor böyle bir döngü söz konusu. Bu bütün oyunlarda oluyor. Darboğaz olduğunu düşündüm kontrol ettim darboğaz yok ve zaten darboğaz olsa öncesinde hiçbir sıkıntı yokken şu an neden bir anda darboğaz olsun. Sırf bu yüzden format attım ama nafile. HDD'den şüphelenmeye başladım biraz eski olduğu için ama dediğim gibi 1 hafta öncesinde hiçbir sıkıntı yoktu bir anda bilgisayarı açıp oyuna girdiğimde fark ettim yardımcı olursanız çok iyi olur. Bu arada oyunları oynadığımda ekran kartı fanı eskiden hızlı çalışıyordu ama şimdi ses yok ekran kartıyla çalıştığına eminim.

Sistem özelliklerim:
MSI G41M-P33 combo.
AMD Radeon HD6870 ekran kartı.
İşlemci Xeon X5460.
RAM 2+1 3 GB.
160 GB HDD.
550W güç kaynağı.
Windows 7 işletim sistemi (Windows 10 ne yaptıysam kuramadım son çare Windows 7 yükledim.)

Xeon serisi bayağı ısınıyor ısı yüzünden FPS düşmüş olabilir aynı şekilde senin RAM sistem için yetersiz bu nedenler olabilir.

Xeon kullanilacaksa niye G41 combo tercih ettiniz? Xeon islemci OC ile anca idare eder hale geliyor. 4GHz OC yapmadiginiz surece Xeon kullanmanin avantaji yok dezavantaji var bunu bilin. 2. olarak bu olay hangi oyunda oluyor ve FPS dususunde ekran karti kullanimi kac RAM kullanimi kac bu bilgileri Afterburner ile takip edin.

Durum şöyle hocam dediğim gibi öncesinde yaşamıyordum örnek olarak LoL'e giriyorum 180 FPS 2 3 dakika sonra 8 FPS 1 2 dakika geçtikten sonra yeniden 180 FPS ve 3 dakika sonra yine 8 vs durum hep böyle Afterburner ile birazdan test yapıp sonuçları aktaracağım.

Ramınızı yükseltmeniz gerekli 6,8 yaparsanız bir sorun çıkmaz.
Öncelikle iyi günler. Sorunum bütün oyunlarda ani FPS çakılması. Sorun şöyle; oyuna giriyorum 5-10 dk hiç sıkıntı yok, sonra birden 8 FPS'ye düşüyorum sonra 3-4 dakika geçtikten sonra yine 250 FPS'e çıkıyorum ve yeniden 3-4 dakika sonra düşüyor böyle bir döngü söz konusu. Bu bütün oyunlarda oluyor. Darboğaz olduğunu düşündüm kontrol ettim darboğaz yok ve zaten darboğaz olsa öncesinde hiçbir sıkıntı yokken şu an neden bir anda darboğaz olsun. Sırf bu yüzden format attım ama nafile. HDD'den şüphelenmeye başladım biraz eski olduğu için ama dediğim gibi 1 hafta öncesinde hiçbir sıkıntı yoktu bir anda bilgisayarı açıp oyuna girdiğimde fark ettim yardımcı olursanız çok iyi olur. Bu arada oyunları oynadığımda ekran kartı fanı eskiden hızlı çalışıyordu ama şimdi ses yok ekran kartıyla çalıştığına eminim.

Sistem özelliklerim:
MSI G41M-P33 combo.
AMD Radeon HD6870 ekran kartı.
İşlemci Xeon X5460.
RAM 2+1 3 GB.
160 GB HDD.
550W güç kaynağı.
Windows 7 işletim sistemi (Windows 10 ne yaptıysam kuramadım son çare Windows 7 yükledim.)

Büyük ihtimalle RAM'dan kaynaklı bir problem. Hangi oyunları oynuyorsunuz.

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler. Çözümü buldum. Anakartı değiştirdim belki olur diye üstüne format attım sorun ortadan kalktı anlamadığım bir şekilde. Fakat dediğiniz gibi bir durum olabilir eskiden 180 160 FPS aldığıma eminim şimdi 90 100'lerde geziyor anlamadım ama çözülmüş olması yeterli😂😂

Yeni konular

Geri
Yukarı