Xeon X5460 için 850 TL ekran kartı tavsiyesi

carl.johnson

Kilopat
Daha fazla  
Halihazırda kullanmakta olduğum sistem:
Kasa: Markası bilinmeyen eski ama nispeten geniş, hava akımının sıkıntı çıkarmadığı bir kasa.
PSU: High Power 600W +80 Gold sertfikalı.
Anakart: ASUS P5G41T-M LX
İşlemci: Xeon X5460 ve 3 bakır borulu Thermaltake'in modelini bilmediğim işlemci soğutucusu.
RAM: Kingston 4+4 GB 1333 MHz
SSD: SanDisk SSD Plus 480+120 GB
Ekran kartım: Sapphire HD 6870 1 GB, 256 BİT, GDDR5. (900 MHz GPU, 4200 MHz bellek hızı var lakin bu bilgilerden tam emin olmadığım için internetten baktım.)

Bütçem 850 TL ama "ya hocam 100-200 arttırırsan X kat daha fazla performans alabileceğin şu kartı öneriyorum"daki kart önerilerine de açığım. Ha- bütçem şu an mevcut ekran kartıma oranla fazla performans alamayacağım bir karta tekabül ediyorsa bütçeyi en yüksekten de tutabilirsiniz. Yani istediğim FPS değerlerine baktığımda yeni bir ekran kartı kullandığımı fark edebileyim.

En kötü bu ay almam, yaz aylarına doğru alırım. Kaç yıldır AMD kullandığım için gönlüm NVIDIA taraflarına kaymak istiyor lakin rakibi olan AMD'nin kartı çok daha iyiyse mecbur onu alırım. Niyetim GTA 5 gibi oyunları 32 inç televizyonumda nispeten yüksek ayarlarda oynamak. Elimden geldiğince düşük TDP değerli, yeni bir PSU aldırmaya gerek kalmayacak, darboğaz yaptırmayacak, güncel mimarili, her ne kadar imkansız olsa da belki vardır diye sürücü desteği kesilmemiş bir kart arıyorum. Biraz fazla uzattım galiba, iş ketçap-mayonez olayına döndü. Fazla uzatmadan ben kaçayım, önerileriniz için şimdiden teşekkürler. :)
Not: Overclock yapma taraftarı değilim, büyük ihtimal sıfırını da bulamayacağımız için ikinci el alacağım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Televizyon 1080p evet, kullanmakta olduğum biraz eski bir monitör. Tam piksel ayarını bilmiyorum ama maks 1440x900 destekliyor diye biliyorum. Diğer konuları araştırdığımda GTX 950'nin bile darboğaz yapacağını söylüyordu. Emin miyiz bu arada, yoksa televizyona bağlayacağım için mi bu kriteri eleyebiliriz?

O işlemci için 6870 yeterli bence. Bende e5450 ve 6950 var çoğu oyunda işlemci kaynaklı ekran kartını tam performansla kullanamıyorum.

Televizyon 1080p evet, kullanmakta olduğum biraz eski bir monitör. Tam piksel ayarını bilmiyorum ama maks 1440x900 destekliyor diye biliyorum. Diğer konuları araştırdığımda GTX 950'nin bile darboğaz yapacağını söylüyordu. Emin miyiz bu arada, yoksa televizyona bağlayacağım için mi bu kriteri eleyebiliriz?
Çözünürlük yükseldikçe ekran kartına binen yük artar. O yüzden yüksek çözünürlük ise 1050'ye kadar yolu var dedim. 1440x900 ise GT 1030 üstü darboğaz yapar tahminen.

@Mert285 Hocam açıkçası darboğaz yaşamadan maksimum verimlilikle kullanabileceğim bir ekran kartını kullansam bile öyle devasa bir fps patlaması yaşayabileceğimi sanmıyorum bunda tamamız ama halihazırda 6870 için her ne kadar eski bir sistemim olsada bu kartın gerçekten fazla fazla TDP değeri var. Bence yükseltilebilir diye düşünüyorum.
@Critness Önerileriniz için çok teşekkür ederim, not aldım. AMD tarafından bakarsak R9-R7-R5 serileri için bir yorumda bulunabilirmiyiz?

@Mert285 Hocam açıkçası darboğaz yaşamadan maksimum verimlilikle kullanabileceğim bir ekran kartını kullansam bile öyle devasa bir fps patlaması yaşayabileceğimi sanmıyorum bunda tamamız ama halihazırda 6870 için her ne kadar eski bir sistemim olsada bu kartın gerçekten fazla fazla TDP değeri var. Bence yükseltilebilir diye düşünüyorum.
@Critness Önerileriniz için çok teşekkür ederim, not aldım. AMD tarafından bakarsak R9-R7-R5 serileri için bir yorumda bulunabilirmiyiz?
R9 serisi darboğaz yapar garanti şekilde. R7 250'nin üstüne çıkmamakta fayda var.

Tercihimi 1030'dan veya 1050'den yana kullanacağım, en mantıklısı bu gibi görünüyor. Bu arada bu bahsi geçen kartlarla mining yapılabilir mi / yapılabiliyormuydu? Alırken ona göre ekstra dikkat edeceğim.

Tercihimi 1030'dan veya 1050'den yana kullanacağım, en mantıklısı bu gibi görünüyor. Bu arada bu bahsi geçen kartlarla mining yapılabilir mi / yapılabiliyormuydu? Alırken ona göre ekstra dikkat edeceğim.
Yapılmaz. 1030'u tercih etmeni öneririm. 1050 darboğaz yapacaktır.

Geri
Yukarı