Xeon X5460 ile GT1030 darboğaz sorunu

AraWnN

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Xeon X5460'ın GT1030'a darboğaz yapması normal mi? Benim sistemimde bir tutarsızlık konusu. Bazı oyunlarda çok büyük bir işlemci darboğazı olurken bazı oyunlarda da ne işlemci ne de ekran kartı tam performansını kullanıyor. Buna bağlı olarak sistem vermesi gereken FPS değerine ulaşamıyor. MSI Afterburner ile baktığımda ekran kartı kullanımı en fazla %70-75 seviyelerini görürken işlemcinin %100'e yakını kullanıyor. Özellikle bu olay CS:GO da aşırı bir şekilde oluyor ve ekran kartı kullanımı %20-35 seviyelerinde gezerken işlemcinin %70'lik bir kısmı kullanıyor ve oyunu 50 FPS civarı anca oynayabiliyorum. Modlu BIOS kurdum. Bu sorun neyden olabilir ve bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu arada bütün oyunları 1920*1080 ve en yüksek ayarlara alarak test ettim.

Sistemim:
Asus P5QL PRO Anakart
İntel Xeon X5460 İşlemci
Gigabyte Gt1030 Low Profile 2GB
Kingston 3x2 6GB 800MHz DDR2 RAM(KVR800D2N6/2G)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerleriniz ne durumda?
Ekran kartının sıcaklığı 50-60 derece civarı iken işlemci sıcaklığı 70-80 derece arası oluyor.
CS:GO'da ekran karti kullaniminin dusuk olup islemci kullaniminin yuksek olmasi cok normal.
Sorun tek CS:GO'da değil. Kaldı ki CS:GO'da bile ekran kartı kullanımının ortalama %25 seviyelerinde olması normal mi? Bu arada diğer oyunlarda bu kadar düşük olmasa da darboğaz söz konusu. Bu yüzden oyunlarda almam gerekenden çok daha düşük FPS değerleri alıyorum.

Son düzenleme:
Ekran kartınızın "Low Profile" olması ve Belleklerin 800MHz olması olayı özetliyor.
1080p de yükü büyük oranla Ekran Kartına bindirir. Çözünürlüğü 1024*768'e alıp öyle deneyin.
Sıcaklık arttığı için performans düşüyor.

Ekran kartınızın "Low Profile" olması ve Belleklerin 800MHz olması olayı özetliyor.
1080p de yükü büyük oranla Ekran Kartına bindirir. Çözünürlüğü 1024*768'e alıp öyle deneyin.
Sıcaklık arttığı için performans düşüyor.
Çözünürlüğü 1024*768'e alıp denediğimde FPS biraz artsa da ekran kartı kullanımı %15'e kadar geriledi. Sıcaklıklarda herhangi bir değişiklik olmadı.

Arkadaşlar Xeon X5460'ın GT1030'a darboğaz yapması normal mi? Benim sistemimde bir tutarsızlık konusu. Bazı oyunlarda çok büyük bir işlemci darboğazı olurken bazı oyunlarda da ne işlemci ne de ekran kartı tam performansını kullanıyor. Buna bağlı olarak sistem vermesi gereken FPS değerine ulaşamıyor. MSI Afterburner ile baktığımda ekran kartı kullanımı en fazla %70-75 seviyelerini görürken işlemcinin %100'e yakını kullanıyor. Özellikle bu olay CS:GO da aşırı bir şekilde oluyor ve ekran kartı kullanımı %20-35 seviyelerinde gezerken işlemcinin %70'lik bir kısmı kullanıyor ve oyunu 50 FPS civarı anca oynayabiliyorum. Modlu BIOS kurdum. Bu sorun neyden olabilir ve bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu arada bütün oyunları 1920*1080 ve en yüksek ayarlara alarak test ettim.

Sistemim:
Asus P5QL PRO Anakart
İntel Xeon X5460 İşlemci
Gigabyte Gt1030 Low Profile 2GB
Kingston 3x2 6GB 800MHz DDR2 RAM(KVR800D2N6/2G)
Elinizde ki Xeon X5460 zaten diğer işlemcilere nazaran çok ısınan bir işlemcidir. Cs:GO işlemciyi yiyip bitiren bir oyun olduğu için işlemci kullanımı zaten ekran kartına oranla daha fazla olacaktır. Kullandığınız işlemci o ekran kartıyla darboğaz olacağını düşünmüyorum. GTX 1050 gibi bir ekran kartı o işlemciye darboğaz yapıyor. İşlemcinizi stok soğutucu ile mi soğutuyorsunuz?

Elinizde ki Xeon X5460 zaten diğer işlemcilere nazaran çok ısınan bir işlemcidir. Cs:GO işlemciyi yiyip bitiren bir oyun olduğu için işlemci kullanımı zaten ekran kartına oranla daha fazla olacaktır. Kullandığınız işlemci o ekran kartıyla darboğaz olacağını düşünmüyorum. GTX 1050 gibi bir ekran kartı o işlemciye darboğaz yapıyor. İşlemcinizi stok soğutucu ile mi soğutuyorsunuz?
Evet stok soğutucu ile soğutuyorum. Sıcaklıklar dünden beri daha da arttı. Fortnite ve GTA V'de işlemci sıcaklığı 82-83 derece oluyor. Kaliteli bir soğutucu alarak bu sorunu çözebilir miyim?

Evet stok soğutucu ile soğutuyorum. Sıcaklıklar dünden beri daha da arttı. Fortnite ve GTA V'de işlemci sıcaklığı 82-83 derece oluyor. Kaliteli bir soğutucu alarak bu sorunu çözebilir miyim?
Stok soğutucun varsa yanlış bir tercih yapmışsın Xeon E5450 alabilirdin. Yeni bir işlemci soğutucusu almanı öneririm. Droplar işlemcinin ısınıp frekansının düşmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı