Xeon X5460 sistem overclock olmuyor

Orchieds1

Decapat
Daha fazla  
Merhaba ben işlemcime overclock yapmak istiyorum fakat voltaj ayarları ve diğer ayarların hepsi doğru olmasına rahmen olmuyor. Bilgisayar açılırken parça bilgileri çıkıyor orada (o.c siz 3.16) 3.70 GHz yazıyor fakat bilgisayar açılıp özelliklere girdiğimde 3.16 yazıyor.

Donanım:
Xeon X5460 3.16 GHz.
DDR3 4x2 8 GB RAM.
Radeon HD 5570 ekran kartı.
Everest 350W PSU.
Gigabyte EP45T-UD3p anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben işlemcime overclock yapmak istiyorum fakat voltaj ayarları ve diğer ayarların hepsi doğru olmasına rahmen olmuyor. Bilgisayar açılırken parça bilgileri çıkıyor orada (o.c siz 3.16) 3.70 GHz yazıyor fakat bilgisayar açılıp özelliklere girdiğimde 3.16 yazıyor.

Donanım:
Xeon X5460 3.16 GHz.
DDR3 4x2 8 GB RAM.
Everest 350W PSU.

O seviyede yapamadığın için 3.7 olmuyor ya voltaj arttır ya da 3.4 gibi bir şey dene.

CPU-Z ve görev yöneticisinden yük altında kontrol edin öyle sıkıntılar olabiliyor. Eğer hala olmuyorsa @Selim Özbek hocamın dediği gibi voltaj artırın. Ayrıca PSU'nuz biraz kötü gibi. Çok fazla zorlamayın.

Çünkü çarpan sayısını sabitlemediniz ve güç tasarrufu amacıyla BIOS'ta açık olan ayarları kapatmadığınız için sistem özelliklerinde 3.70GHz yazmaz. Yaptığınız hız aşırtmanın stabil ve gerçek olduğunu ancak yük altında çıkabildiği frekanslara ve sıcaklıklara bakarak anlayabiliriz. Yine dediğim gibi sorduğunuz şey tamamen BIOS'taki dediğim güç tasarrufu ayarlarına bakıyor. (Intel SpeedStep gibi)

CPU-Z ve Görev Yöneticisi'nden yük altında kontrol edin öyle sıkıntılar olabiliyor. Eğer hala olmuyorsa @Selim Özbek hocamın dediği gibi voltaj artırın. Ayrıca PSU'nuz biraz kötü gibi. Çok fazla zorlamayın.

Hocam az önce yaptım fakat yine olmadı 3.16'dan 3.17'ye alıyor sadece üstüne çıkmama rahmen
Çünkü çarpan sayısını sabitlemediniz ve güç tasarrufu amacıyla BIOS'ta açık olan ayarları kapatmadığınız için sistem özelliklerinde 3.70GHz yazmaz. Yaptığınız hız aşırtmanın stabil ve gerçek olduğunu ancak yük altında çıkabildiği frekanslara ve sıcaklıklara bakarak anlayabiliriz. Yine dediğim gibi sorduğunuz şey tamamen BIOS'taki dediğim güç tasarrufu ayarlarına bakıyor. (Intel SpeedStep gibi)

Güç tasarrufunu nasıl kapatabilirim?

Hocam az önce yaptım fakat yine olmadı 3.16'dan 3.17'ye alıyor sadece üstüne çıkmama rahmen

Güç tasarrufunu nasıl kapatabilirim?

Bana BIOS'ta işlemciye ayrılan kısmın fotoğrafını atabilir misin? CPU Configuration gibi bir menü olması lazım.

Dosya Ekleri

• IMG_20211202_170534.jpg
    IMG_20211202_170534.jpg
    72,4 KB · Görüntüleme: 34
İlk resimdeki işaretlediğim iki ayarı devre dışı bırakın, ardından diğer işaretlediğim yerdeki çarpan sayısını da en son hangisine geliyorsa ona getirin, öyle kalsın. Dediğiniz sorunun cevabı budur :)
Ekran görüntüsü 2021-12-02 211610.png

Ekran görüntüsü 2021-12-02 211709.png

Donanım:
Xeon X5460 3.16 GHz.
DDR3 4x2 8 GB RAM.
Everest 350W PSU.

Overclock kolay bir işlem değil fazla kurcalama.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video izle anlarsan yaparsın tam senin BIOS'undan.

İlk resimdeki işaretlediğim iki ayarı devre dışı bırakın, ardından diğer işaretlediğim yerdeki çarpan sayısını da en son hangisine geliyorsa ona getirin, öyle kalsın. Dediğiniz sorunun cevabı budur :)
Eki Görüntüle 1231393
Eki Görüntüle 1231394

Hocam bunları yaptım yine olmadı. Bu arada benim RAM'ler 4x2 bir tane RAM'i çıkarınca OC oluyor nedenini anlamadım. RAM'lerden kaynaklı olabilir mi?
Hocam bunları yaptım yine olmadı. Bu arada benim RAM'ler 4x2 bir tane RAM'i çıkarınca OC oluyor nedenini anlamadım. RAM'lerden kaynaklı olabilir mi?
cpu z de
DRAM frequency =442.8 bundan dolayı mı olmuyor açaba

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı