XFX RX 590 undervolt rehberi

07alone07

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere XFX RX 590 ekran kartım için kullandığım undervolt ayarlarını ve nasıl yapıldığını göstereceğim. Ayrıca kartın stok ayarları ile undervolt ayarları arasındaki değerler farkına da bakacağız. Undervolt mantığı aslında deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulmaktır. XFX RX 590 kullanan arkadaşlar benim undervolt ayarlarımı deneyebilirler. Eğer benim kullandığım ayarlar sizde stabil şekilde çalışmaz ise kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulmalısınız. Zaten değerlerde de göreceğiniz gibi namı diğer trafo olan kartımızı undervolt yapmadan kullanmak bayağı zor gözüküyor. :) kartın stok ayarlarına göre benim yaptığım ayarları açıklayacak olursam voltaj (mv), frekans MHz kısmının son iki değerini düşürmek ve güç limitini -5 olarak ayarladım. Öncelikle kartın stok ayarlarına bir bakalım. Stok ayarları şu şekilde:

Stok ayarlar radeon.PNG

Stok ayarlarda FurMark testi:

Stok ayarlar furmark-min.PNG

Stok ayarlarda ETS 2 oyun testi:

stok ayarlar ets2.PNG

Şimdi ise benim kullandığım undervolt ayarlarına ve testlerine bakalım. Kullandığım undervolt ve fan ayarları şu şekilde:

Undervolt 1.PNG

undervolt 2.PNG

Undervolt ayarları aktif iken FurMark testi:

Undervolt ayarlı furmark testi-min.PNG

Undervolt ayarları aktif iken ETS 2 oyun testi:

undervolt ayarlı ets2.PNG

Radeon programı üzerinden ayar yaptığımız için yapılan ayarların sıfırlanmaması adına Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapatmak gerekiyor. Hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın. Hızlı başlatma ayarı da tam olarak şurada:

hızlı başlatma.PNG

Dostum, bu ayarlar güvenli mi? Yani ekran kartına bir sıkıntı çıkarmaz, değil mi?
Bir de senin voltaj mV ayarlarında en soldan 2. yer 868 olarak gözüküyor, bende direkt stok hali 862. Sence ne yapayım? 868'e getireyim mi, yoksa böyle kalsın mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Desane12345 XFX RX 590 modelinin aslında kendi içerisinde iki adet modeli bulunuyor. Birincisi normal XFX RX 590 Fatboy 8 GB diğeri ise XFX RX 590 Fatboy Core Edition 8 GB modeli. Bendeki normal XFX RX 590 Fatboy modeli. Mantıken OC yerine sadece voltaj ve frekans mhz değerlerini düşürdüğümüz için bu ayarların herhangi bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. En soldan yani ilk iki değeri değiştirmenize gerek yok. Şunu da belirtmem gerekirse bu tarz undervolt ayarlamaları aynı kart aynı modeli baz alırsak bir kartta stabil bir şekilde çalışırken diğer kartta stabil bir şekilde çalışamayabiliyor. Yani benim yaptığım ayarları deneyin. Eğer stabil bir şekilde çalışırsa kullanırsınız. Eğer stabil bir şekilde çalışmaz ise kendiniz deneme yanılma yöntemi ile stabil bir undervolt ayarları bulmalısınız.

@Desane12345 XFX RX 590 modelinin aslında kendi içerisinde iki adet modeli bulunuyor. Birincisi normal XFX RX 590 Fatboy 8 GB diğeri ise XFX RX 590 Fatboy Core Edition 8 GB modeli. Bendeki normal XFX RX 590 Fatboy modeli. Mantıken OC yerine sadece voltaj ve frekans mhz değerlerini düşürdüğümüz için bu ayarların herhangi bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. En soldan yani ilk iki değeri değiştirmenize gerek yok. Şunu da belirtmem gerekirse bu tarz undervolt ayarlamaları aynı kart aynı modeli baz alırsak bir kartta stabil bir şekilde çalışırken diğer kartta stabil bir şekilde çalışamayabiliyor. Yani benim yaptığım ayarları deneyin. Eğer stabil bir şekilde çalışırsa kullanırsınız. Eğer stabil bir şekilde çalışmaz ise kendiniz deneme yanılma yöntemi ile stabil bir undervolt ayarları bulmalısınız.
Hocam sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldi hatası ile karşılaşıyorum bu sorunu yapsam düzelir mi?

Hocam fan ayarını neden arttırtık fanlar çok sesli çalışıyor eski haline getirsek olur mu?

Son düzenleme:
Hocam sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldi hatası ile karşılaşıyorum bu sorunu yapsam düzelir mi?

Hocam fan ayarını neden arttırtık fanlar çok sesli çalışıyor eski haline getirsek olur mu?
XFX RX 590 namı diğer alev topu olunca ısınmasın diye fan ayarını bu şekilde yapmıştım. Siz isterseniz fan ayarını düşürebilirsiniz. AMD ekran kartlarında görülen siyah ekran hatası, zaman aşımı veya Wattman gibi sorunların net bir çözümü yok maalesef. Donanımsal veya yazılımsal bir sebepten dolayı meydana geliyor olabilir. Ne yaparsam yapayım arada bir bu hatalar ile karşılaşıyordum ve artık hatalara alışmıştım. :D Ben bu undervolt rehberini yaparken bu tarz hatalardan ziyade XFX RX 590 ekran kartının sıcaklık değerini düşürmek için oluşturdum. Bu tarz hataların bir diğer çözüm önerisi ise voltaj düşürmektir. Deneyebilirsiniz belki çözüm olabilir.

Geri
Yukarı