XFX RX570 manuel fan ayarları nasıl?

bedosus1

Femtopat
Öncelikle herkese merhabalar,
Ekran kartı modelim XFX RX570. Radeon ayarlarında fan hızları otomatikte idi. PC yükte değilken 49 derece yükte 76 dereceleri buluyordu GPU. Kasam Gamepower'ın 1K fiyatlı bir modeli hava sirkülasyonunun çok iyi olmadığını biliyorum. Fan hızlarını Radeon'dan manuel olarak ayarladım. Şu an yükte değilken 39-41 derece yükteyken ort. 65 dereceyi görüyorum. Manuel ayar yapmak kesinlikle işe yaradı ancak bileşenlerin standart fonksiyonları ile oynamaktan hakimiyetim az olduğundan çekinmekteyim. Yaptığım manuel fan ayarlarını görsel olarak ekleyeceğim sizlerde uygunluğu veya değilliği hakkında bir yorum getirirseniz çok sevinirim. (Diğer bileşenlerin değerleri gayet normal)
Ek: Yükten kastım basit oyunlar oynamaktayım( LoL, Valorant(144-220FPS arası alıyorum), MMORPG oyunlar vs.) Yorum getirirken bunları göz önünde bulundurursanız sevinirim.
Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

Ekran Alıntısı.PNG

Saygılarımla...

Ekran kartı manüel fan ayarları için MSI Afternburner kullanabilirsiniz. Attığınız görselde ben bir şey anladım fakat RX 570 ekran kartı kullanıyorum ve Sadece Valorant'da manüel olarak 50 Rpm'e sabitliyorum ve yüksek ayarlarda sıcaklığım 60-70 derece arasında geziniyor. Diğer oyunlarda Valorant kadar ekran kartı ısınmıyor benim.

Kat sayılar olarak ayarlarsan fan/sıcaklık dengesini daha iyi olur mesela
30 %30
40 %40
60 %70
70 %85
75 %100
şeklinde ayarlarsan yük binip ısı artınca fanlar maksimum düzeye doğru ilerleyip sorun yaratmaz 70 75 dereceden sonra max vermen daha iyi olacaktır.

Kat sayılar olarak ayarlarsan fan/sıcaklık dengesini daha iyi olur mesela
30 %30
40 %40
60 %70
70 %85
75 %100
şeklinde ayarlarsan yük binip ısı artınca fanlar maksimum düzeye doğru ilerleyip sorun yaratmaz 70 75 dereceden sonra max vermen daha iyi olacaktır.
Dediğiniz ayarları yaptım teşekkür ederim. Merak ettiğim bir husus daha bilginize danışmak isterim. Isı 60 olduğu gibi yüzde 70 hızda çalışmaya başlıyor. 20 saniye içinde 59'a düşüyor yüzde 40 da çalışmaya başlıyor 1 dakika sonra yine 60'a cıkıyor ve 70 de çalışmaya başlıyor. Sürekli kısa aralıklarla bu hızlanıp yavaşlama bir sorun oluşturmaz değil mi ?

Dediğiniz ayarları yaptım teşekkür ederim. Merak ettiğim bir husus daha bilginize danışmak isterim. Isı 60 olduğu gibi yüzde 70 hızda çalışmaya başlıyor. 20 saniye içinde 59'a düşüyor yüzde 40 da çalışmaya başlıyor 1 dakika sonra yine 60'a cıkıyor ve 70 de çalışmaya başlıyor. Sürekli kısa aralıklarla bu hızlanıp yavaşlama bir sorun oluşturmaz değil mi?

Kusura bakma dengesizin birisi yüzünden 1 günlük susturma yedimde tekrar sahalardayım. 60'da stabil çalışıyor demek ki kart onun için yapman gereken tek şey 65e çıkarmak 60 yaptığın değeri eğer yine aynı sorun oluyorsa AMD yazılımından otomatiğe al ve MSI Afterburner kur onunla dediğim ayarları yap. Sürekli aralıklarla hızlanıp yavaşlama sorun oluşturmaz ama stabil değer 60mış 65e çektiğinde yine aynı sorun oluyorsa AMD yazılımı sıkıntılı demektir başka programla fan manuel ayar yapmanı öneririm sen sistemi 65e çekip dene şu an için aynı sorun olursa Afterburner'den ayar geçersin daha sağlıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı