XG2405 vs 24G2U vs VG249Q

Emre Uncu

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Merhabalar monitör almaya karar verdim bu hafta almayı düşünüyorum. 3'ününde iyi olduğunu duydum XG2405 diğer iki modele göre bir tık daha aşağıda diye düşünüyorum. FPS ağırlıklı oyunlar oynuyorum ama almışken IPS panel istiyorum sürekli de FPS oynamıyorum o kadar. TN panel evet çok iyi tepkimesi var fakat değiştirdiğime değecek bir görüntü istediğim için IPS düşünüyorum. Stand ayağı olması şart. Sizin de önerileriniz varsa bekliyorum. Monitörleri aşağıya sıraladım bakabilirsiniz.

VG249Q: ASUS 23,8" VG249Q TUF GAMING 1Ms 144Hz Full HD IPS FreeSync Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
XG2405: VIEWSONIC 23,8" XG2405 Full HD 1ms 144Hz IPS Panel Gsync/FreeSync Gaming Monitor fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
24G2U: AOC 23,8" 24G2U 144 Hz 1ms FreeSync Full HD Dp port HDMI IPS Oyuncu Monitörü fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

XG2405 öneririm, gayet iyi.

IPS panel ile TN arasında renk kalitesi anlamında çok fark var.

Profesyonel oyuncu değilseniz TN almanızı önermem.
Fiyat bandı 1500-1600 iken düşünüyordum fakat diğer modellere çok yaklaşmış fiyatı. Ghosting olayı çok hoşuma gitti gerçek 1MS değer verebiliyor fakat parlaklık yarı yarıya düşüyor diye duymuştum. AOC düşünüyorum ama almaya da korkar oldum ölü piksel çok çıkan bir model ve stand ayağı çok iyi değil diyolar. Ondan bu 3 modeli baz aldım fiyatları yaklaşık zaten. Diğerlerini neden önermediniz mesela ?

ASUS ile Viewsonic 3 aşağı 5 yukarı kaliteli ama özellik olarak sıradan IPS'ler.
Viewsonic extreme modda 1ms GtG verebiliyor (Fakat bu mod parlaklığı kısıyor.) ve renk gamı bir tık daha yüksek ASUS'dan.

AOC ise çok yüksek bir renk gamına sahip ve bu da renk canlılığı için çok kritik. AOC ile diğer ikisinin karşılaştırırsanız diğerleri soluk görünecektir.

Yani kağıt üstünde renk canlılığı olarak AOC ile aralarında bayağı fark olacaktır. Görüntüye önem de verdiğinizden AOC öneririm.

Yanlız not olarak şunu ekleyeyim, IPS'lerden iyi siyahlar beklemeyin. TN ve IPS'ler siyah konusunda başarısızdır, siyahlara önem veriyorsanız VA öneririm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı