Çözüldü Xiaomi ekran kaydedici arka planda neden çalışıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Barış Çakar

Picopat
Telefonum Mi 8 Lite. Ayarlar uygulamaları yönet dediğimde arka planda ben kullanmasam dâhi ekran kaydedici uygulaması çalışıyor. Verilerim çalınıyor olabilir mi?

Screenshot_2022-08-08-23-26-04-083_com.miui.securitycenter.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Alakası yok hocam. Ekran kaydedici arkada çalışır çünkü sizin bildirim ekranından ya da menülerden aktif etmenizi bekliyor. Sürekli durdurulmuş vaziyette kalırsa uygulama çalışamaz ve istediğiniz zaman ekran kaydedemezsiniz.
Abi bu her telefonda olmuyor bende tırsıyorum zaten iyice paranoyak oldum arkada izleniyor muyum diye düşünmeye başladım.

Bahsettiğin ekran kaydedici çalışmasa bile Android'te veya IOS'ta izlenmediğimizi söyleseler dahi izlendiğimizi düşünüyor çoğunluk. Bende öyle. O nedenle çok takılma bu konuya. Verilerimiz her türlü toplanıyor arka planda veya alenen.

Bahsettiğin ekran kaydedici çalışmasa bile Android'te veya IOS'ta izlenmediğimizi söyleseler dahi izlendiğimizi düşünüyor çoğunluk. Bende öyle. O nedenle çok takılma bu konuya. Verilerimiz her türlü toplanıyor arka planda veya alenen.
Gerçekten böyle sevgilimle konuşurken çekinecek hâle geldim güvenemiyorum direkt biri izliyor mu diye bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Güncellemeleri yapıp telefonunuza bilinmedik şeyler indirmediğiniz sürece yapılabilecek bir şey pek yok.
Peki sizce izleniyor olma ihtimalim var mı direkt olarak çünkü güncellemeleri yaptım.

Alakası yok hocam. Ekran kaydedici arkada çalışır çünkü sizin bildirim ekranından ya da menülerden aktif etmenizi bekliyor. Sürekli durdurulmuş vaziyette kalırsa uygulama çalışamaz ve istediğiniz zaman ekran kaydedemezsiniz.
Zorla durdurmama rağmen kendiliğinden çalışmaya devam ediyor.

Gerçekten böyle sevgilimle konuşurken çekinecek hâle geldim güvenemiyorum direkt biri izliyor mu diye bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Verilerimiz genellikle bize zevklerimize uyan veya aradığımız ürünleri bize sunup ticari kazanç elde etmek amaçlı toplanıyor. Bunlara yapabileceğimiz bir şey yok maalesef. Market dışında korsan yazılımlara bulaşmayarak bir nebze güvende kalabiliriz. Diğer türlü izlenme takip edilme konuları yapılıyorsa Google tarafından yapılıyordur en fazla Android'in üreticisi ve sahibi olduğu için ama senin düşündüğün kadar korkulacak bir durum olduğunu sanmam. Ekran kaydedicisi de yukarıdaki sistem araçlarında kısa yol olarak yer aldığı için hazırla bekleme amaçlı çalışıyordur.

Verilerimiz genellikle bize zevklerimize uyan veya aradığımız ürünleri bize sunup ticari kazanç elde etmek amaçlı toplanıyor. Bunlara yapabileceğimiz bir şey yok maalesef. Market dışında korsan yazılımlara bulaşmayarak bir nebze güvende kalabiliriz. Diğer türlü izlenme takip edilme konuları yapılıyorsa Google tarafından yapılıyordur en fazla Android'in üreticisi ve sahibi olduğu için ama senin düşündüğün kadar korkulacak bir durum olduğunu sanmam. Ekran kaydedicisi de yukarıdaki sistem araçlarında kısa yol olarak yer aldığı için hazırla bekleme amaçlı çalışıyordur.
Öncelikle teşekkür ederim telefonu zaten defalarca kapersky ve avg ile tarattım ve herhangi bir sorun bulmadı ancak yine de arka planda çalışınca birisi uzaktan erişmiş olabilir mi ya da birisi takip ediyor mu diye düşünüyorum telefonumda root vesaire yok ve son bir kaç günde defalarca format attım ancak benimki biraz da hastalık oldu bildirim panelinde gizledim umarım değişir arka planda çalışma ama yine de korkuyorum özel hayatım birisi tarafından belki de sapıkça takip ediliyor diye.

Öncelikle teşekkür ederim telefonu zaten defalarca Kaspersky ve AVG ile tarattım ve herhangi bir sorun bulmadı ancak yine de arka planda çalışınca birisi uzaktan erişmiş olabilir mi ya da birisi takip ediyor mu diye düşünüyorum telefonumda root vesaire yok ve son birkaç günde defalarca format attım ancak benimki biraz da hastalık oldu bildirim panelinde gizledim umarım değişir arka planda çalışma ama yine de korkuyorum özel hayatım birisi tarafından belki de sapıkça takip ediliyor diye.

Bu kadar endişelenmenize gerek yok daha önceden yazıldığı gibi uygulamayı açtığınız zaman daha hızlı açılsın diye çalışıyor ki çalışma gücüne baktığımız zaman gayet düşük. Herkesin telefonunda bu durum böyledir.

Geri
Yukarı